Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Kurlardaki Oynaklık Daha Ne Kadar Devam Edecek?


Bu makale 2014-06-27 03:58:24 eklenmiş ve 658 kez görüntülenmiştir.
Yazı Arşivi

Bir yıl daha geride kaldı. Piyasalar sürprizlerle dolu bir dönemi daha kapattı. Artık 2014 yılı performansı ve hareketleri konuşulacak.
 
Bu sene ilk gündem maddemiz ABD tahvil alım programını bu azaltarak sonlandıracak. Bunun piyasalara etkisi USD faizlerinin yükselmesi olacak. Neden mi? FED yani ABD Merkez Bankası tahvil alarak piyasaya USD enjekte ederken, diğer taraftan da tahvil alımı yaptığı için de tahvil fiyatlarının yüksek, dolayısıyla da faizlerinin düşük olmasını sağlıyordu. Uzun dönem sürdürülebilecek bir politika olmayan bu yöntem durgunluk ve işsizlikle mücadele aracı olarak kullanıldı.

Krizin çıkış ülkesi ABD şimdi diğer ülkeleri seyrederken lütfen piyasalara verdiğin USD’nı kesme mesajlarını da izlemektedir. Oysa bu karşılıksız basılan dolarlar yakın gelecekte hiperenflasyon riski yaratabilecek konumda.

Şimdi bu riski azaltmak için yavaş yavaş para musluklarını kısarak piyasanın normalleşmesine destek verecektir.

Bu süreç ABD tahvil faizlerini yukarı itebileceği gibi, borsalar için de pek iyi bir gelişme olmayacaktır.
Faizlerin yükseliş içinde olduğu dönemde o ülke parası normal şartlarda değer kaybeder. Ancak bu para USD ise iş değişebilir. Çünkü herkes bu paraya muhtaç halde iş yapar duruma gelmiş. Böyle olunca da kimse USD’nın kötü olmasını istemiyor. Böylece kurtarmak için gereken destek neyse veriliyor. Bu yıl çok sıcak gelişmeler olacak çok…
Bu nedenle de yükümlülüklerinizi iyi yönetin mesajlarını verdik, vermeye devam ediyoruz.. Bu konuda hatalar firmayı sonu dönülmez noktalara getirebilir.

Yurtiçinde ise önümüzde yerel seçim var. Gereğinden fazla verilen önem nedeniyle genel seçim havasına sokulan yerel seçimlerin sonucunda iktidar partisinin durumu ve erken seçime gidip gitmeyeceği gibi konular pişirilerek önümüze konulacaktır. Bu durumda TL’de tansiyonun sönmesi 3. Ayın sonunda olabilir. O da yerel seçimden bir erken genel seçim çıkmazsa.

Saygılarımızla,
Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ