Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Çocuklara Din ve İbadet Sevgisi Nasıl Kazandırılmalı?


Bu makale 2014-06-27 03:58:21 eklenmiş ve 701 kez görüntülenmiştir.
Yazı Arşivi

“Çocuğa Güzel Bir İsim Ve Terbiye Verilmesi, Onun Anne Ve Babası Üzerindeki Haklarından Biridir.”  Hz. Muhammed(s.a.v.)

Birçok aile, çocuklarına din duygusu ve ibadet sevgisi kazandırmak isterken bir denge kuramamakta ve dolayısıyla da amacına ulaşmada zorlanmaktadır. Çocuğa dini bilgi ve ibadet duygusu verilirken, çocuğun yaşı, psikolojik durumu ve algılama seviyesi çok iyi hesaplanmalıdır.

Çocuğun gelişim özellikleri bilinmeden ve ilgisi hesaplanmadan verilecek olan dini bilgi ve ibadet eğitimi istenen sonuca ulaşmayacaktır.

Din ve  İbadet Sevgisi Nasıl Verilmesi?
1) Çocuğunuzun gelişme özelliklerini, algılama biçimini, ilgi alanını çok iyi gözlemleyiniz. Bu gözlemler sonucu, nereden ve nasıl başlayacağınıza karar verin.

2)
Öncelikle kendi yaşantınızla din duygusunu ve ibadet sevgisini sergileyin. Çocuğunuz sizi gözleyerek, anlattığınızı çok iyi anlasın ve size özensin.
 
3) Çocuğunuza zorla ibadet yaptırmaya kalkışırsanız, başarılı olamazsınız hem de çocuğunuzu daha çok soğutursunuz. Bu sebeple çocuğunuzla çok iyi diyalog kurup, onu ürkütmeden, azarlamadan ve baskı altına almadan telkinlerde bulunun.

4) Çocuğunuzun Allah, ahiret, ölüm gibi size yönelttiği soruları fırsat bilerek, ona, Allah’ın büyüklüğünü, sevecenliğini, cennetin güzelliklerini, ibadetlerin huzurunu ve Kur’an okumanın sevabını anlatın. Çocuğun bu şekilde ilgi ve isteği uyanır.

5) Çocuklarınıza anlattığınız hikaye  ve kahramanları, adaletli, dürüst ve Allah’ın çok sevdiği Müslüman kahramanlardan seçin. Bu şekilde çocuk, o kahramanla kendi hayatını özdeştirecektir.

6)
İbadetlerin nasıl yapıldığını tarif edin, kısa süreler, dualar ezberletin ve başarılı olunca da onları ödüllendirin.

7) Çocuklarınıza,  Allah’ın insanları her an gözlediğini, suçlarını ve sevaplarını da meleklerin yazdığını anlatın ki çocuk kendi başına kaldığı zaman da kendi kendini kontrol etmeyi öğrensin.

8) Çocuklarınızı olumsuz çevreden ve zararlı arkadaştan uzak tutun. Bu konuda titizlik göstermeseniz, sizin vermeye çalıştığınız güzel şeyler bir çırpıda silinip gider.

9) Dini gün ve geceleri, çocuklarınızla birlikte kutlayın. O havayı onlar da hissetsin. O geceler vesilesiyle çocuklarınıza hediyeler alın, onları sevindirin. Bu şekilde ilgileri atsın.

10) Çocuklarınıza önce cenneti sevdirin. Çocuklarınızı Allah ile korkutmayınız.

11) Çocuklarınızı camiye ve cemaate alıştırmaya ve ısındırmaya çalışın.

12) Çocuklarınızı eğitirken hoşgörü ortamında bulundurun. Bu şekilde çocuk İslam’ın hoşgörüsünü anlar  ve hoşgörülü davranışları öğrenir.

13) Çocuklarınızı yalanla tanıştırmayın. Bu konuda kötü örnek olmayın. Çocuklarınıza yapamayacağınız vaatlerde bulunmayın. Yalancı durumuna düşmeyin ki çocuğunuz size inansın ve söylediğini yerine getirsin.

Özet olarak; çocuğunu iyi keşfeden, değerlendiren ve gözleyen  anne-babalar, çocuklarına dini bilgileri ve ibadet duygusunu nasıl vereceğini de iyi tespit etmiş olur.

Saygılarımla
Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ