Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Adil ve Yeniden Yargılama mı Yoksa Kapsamlı Bir Af mı?


Bu makale 2014-06-27 03:58:20 eklenmiş ve 679 kez görüntülenmiştir.
Yazı Arşivi

Geçen ay bahsettiğim ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu’nun aralık ayı sonundan itibaren kamuoyunda tartışma konusu olan yeniden ve adil yargılama gündemdeki sıcaklığını koruyor.

Ancak geçmişe yönelik bilhassa kararları kesinleşmiş mahkeme yargılamalarının tekrardan nasıl yapılabileceği ayrı bir tartışma konusu. Yani sadece yeniden yargılanmayı kabul etmek yetmiyor ayrıca bu yeniden yargılanmanın hangi hukuki teknik koşullarda olabileceği de yine bir sıkıntı konusudur. Özellikle geri yıllara gidildikçe bir de herkes kendi zaviyesinden olaya baktıkça (ki bu çok bencil ve gayri adil bir davranıştır)  konu daha da çetrefilleşmektedir.

Son Ergenekon ve Balyoz davalarından mağdur olanlar ayrı bir isyan ederlerken hiç daha karara bağlanmamış yerel mahkemeler tarafından karar dahi alınmamış davalar var.  Bunlardan başka sebepsiz yere 28 Şubattan beri yatanlar var.

Sivas davasında, Umut davasında uyduruk İslami hareket davalarında yıllardır hiçbir suçu olmadığını söyleyen zindanlarda çürüyenlerde var “Yeniden Yargılama Yapılmalıdır ” diyen.

Peki bu kadar dava geriye dönük nasıl yargılanmaya tabi tutulacaklardır. Bu nerede ise uygulanması imkansız bir hal alabilir Dava da seçilemeyeceğine göre… Sen sağcısın, solcusun, İslamcısın, KCK’lısın sana olur; sana olmaz denmeyeceğine göre ortaya şu seçenek gelmektedir. Oda cana kıymamış, katil olmamış bilhassa devlete karşı işlenen ama kan dökmemiş mahkumlara “çok geniş kapsamlı bir af”. Evet Türkiye Barolar Birliği Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu “Bu insanlar suç işlemedik af istemiyoruz” diyorlar ama bu işin geniş bir af dan başka çaresi yok zannederim.

Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ başta olmak üzere tüm hukuk sistemi bence bunu düşünmelidir.
Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ