Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun Son Çıkışı


Bu makale 2014-06-27 03:58:08 eklenmiş ve 1548 kez görüntülenmiştir.
Yazı Arşivi

Öncelikle şu ilahi iki mesaja kulak verelim.

Nisa135: “Ey inananlar! Kendiniz ana babanız ve yakınlarınız aleyhlerinde de olsa, Allah için şahit olarak adaleti gözetin; ister zengin olsunlar, ister fakir olsunlar Allah onlara sizden daha yakındır. Hislerinize uyup adaletten sapmayın. Eğer, büker yada şahitlikten kaçınırsanız Allah yaptıklarınızdan haberdardır.”

Maide 8: “Ey inananlar! Allah için adaleti ayakta tutup gözeten şahitler olun. Bir topluluğa olan kininiz (öfkeniz) sizi adaletsizliğe sürüklemesin. Adil olun; bu Allah korkusuna daha çok yakışan (bir davranış) dır. Allah’dan sakının. Allah yaptıklarınızı hakkı ile bilendir”

Şimdi bu iki ilahi mesaj eşliğinde son günlerde tekrar gündeme gelen “Yeniden Yargılama” konusunu ele alalım.

Bilindiği üzere Türkiye Barolar Başkanı Prof. Dr. Sayın Metin Feyzioğlu’nun gündeme getirdiği ve Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Başbakanımızın da olumlu baktığı bir konu var. O da şayet varsa yargılamalarda bir haksızlık – hukuksuzluk (ki bende olabileceğine inanıyorum) bilhassa Ergenekon ve Balyoz davalarının başta olmak üzere bir çok davanın yeniden yargılanmaya tabi tutulabileceğidir.

Şimdi biliyorum bir çok okurum “ya sen ne diyorsun Necmi bey? Ergenekoncu ve Balyozculara berat mı verilsin istiyorsun?” diyeceklerdir. İşte burada bir durun; yazımın başına geri dönün ve Nisa 135’de , Maide 8’deki ilahi uyarı ve mesajları tekrar dikkatle okuyun! O zaman ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır.

1) Türkiye’de en az dört defa askeri darbeler olmuştur ve demokrasi – insan hakları askıya alınmıştır.

2)
Ergenekon ve Balyoz darbe iddiaları asla boş davalar değildir ve suçlular kesinlikle olmuştur. Bununla beraber Sayın Başbakanımız başta olmak üzere bir çok yetkilinin telaffuz ettiği gibi “Kurunun yanında yanan yaşlar var” ”İçerde çok insan boşa yatıyor” iddialarının araştırılması gerekmektedir.

İşte tam da burada devreye giren (niyeti ne olursa olsun) TBB Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu çok kısa ve pratik bir öneri getirmiştir Sayın Başbakanımız’a ve Adalet Bakanımıza. Bu da şudur; Madem ki 2 Temmuz 2012 tarihinde yasama yani TBMM “Özel Yetkili Mahkemeleri” kaldırmış ve yargılama yetkisini elinden almıştır ama yanına eklediği geçici ikinci madde ile “Yürürlükteki ÖYM’lerdeki yargılamaların devamına karar verilmiştir” !!! Bunun bir garabet olduğuna Prof. Dr. Metin Feyzioğlu Türkiye’de hukukun en üstündeki kişi olarak işaret etmiştir. Baro Başkanımız diyor ki; Siz bir ilacın zehirli ve ölümcül olduğuna karar veriyorsunuz, imalatını yasaklıyorsunuz ama eczanelerdeki satışını devam ettiriyorsunuz, stokları bitsin diye!!! İşte TBB Başkanının ve vicdanı olan herkesin işaret etmesi gereken konu bu idi ve ettiler. Ama sadece bu vicdan kendi görüşlerinde olan Ergenekon, Balyoz vb. davalar için değil haksız yargılama sonucu halen hapislerde çürüyen 28 Şubat’dan beri zindanlarda esir olanlar içinde geçerli olmalıdır.

Yani sadece kendi görüşümüzde olan insanlara değil tüm haksızlığa uğrayanlar için fikrine, yaşam tarzına, dinine, rengine, ırkına bakmaksızın herkese adalet için yeniden yargılanmalar değerlendirilmelidir.
Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ