Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Nelson Mandela’dan Geriye Kalan


Bu makale 2014-06-27 03:58:02 eklenmiş ve 691 kez görüntülenmiştir.
Yazı Arşivi

“Ben hakikatin peşindeyim, kimin söylediği önemli değil. Ben adaletin peşindeyim, kim için veya kime karşı olduğu önemli değil” demişti Malcom X.

Yine Malcom X bilhassa hac ibadetini yaptıktan sonra tüm insanların ırkından, renginden, dilinden, dininden dolayı kınanamayacağını idrak etmiştir. Zira daha önce beyazlara tepki olarak bir zencinin iki beyaza eşit olduğunu iddia ediyordu. Yani bir nevi ters ırkçılık yapıyordu. Zaten bir ırkçılık diğer bir ırkçılığı körüklemez mi?

İşte böyle bir ırkçılıktan gelip insani ve islami bir mücadele vermiştir. Malcom X Tüm dünya ezilenlerine de emsal teşkil etmiştir onun bu mücadelesi.

Nelson Mandela’yı geçtiğimiz ay kaybettik malumunuz. Kendisi uzun sayılabilecek bir ömrün ciddi bir kısmını (37 yıl bildiğim kadarı ile) hapiste geçirmiş bir insan hakları mücadelecisidir. Dikkat ederseniz onu sadece zenci hakları mücadelecisi değil insan hakları için emsal gösterdim. Çünkü Nelson Mandela sadece zencilerin değil tüm insanların barış ve huzuru için çile çekmişti. Belki de vefatının ardından zenci-beyaz, sarı-kırmızı tüm renkleri ile insanlığın tamamının da sebebi bu olsa gerek.

Tıpkı O da Malcom X gibi Mandela da doğrunun, hakikatin peşinde idi. Adalet ve özgürlük mücadelesi verdi. O da her normal insan gibi insanların doğuştan hür ve eşit olduğunu kabul ediyordu.

Bizde ülke insanı olarak en çok bu konuda sıkıntı çekmedik mi? Ayrımcılık, insan hakları ihlali, ırkçılık. Son yüz yılımızda yaşadığımız coğrafya da aynı problemleri yaşadık. Daha yeni yeni bireylerin özgürlük ve haklarını sağlayabiliyoruz. Bakın Anayasa  Mahkemesine bile bireysel başvuru hakkı 2010 12 Eylül referandumu ile verildi. Bu sayede tutuklu CHP milletvekili Sayın Mustafa Balbay bile serbest kaldı!

Yani hak ve özgürlükler mücadelesinde ne kadar emektar varsa hepsine selam olsun.
Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ