Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Ülkemizde Patent ve Lisansın Önemi


Bu makale 2014-06-27 03:57:59 eklenmiş ve 3956 kez görüntülenmiştir.
Yazı Arşivi

Dünya'da, özellikle de Amerika ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde, patentlerin lisans yapılarak önemli gelirler elde edilmesine rağmen, Türkiye'de patentten ticari meta olarak kazanç sağlanması oldukça düşük seviyelerdedir. Çünkü Türkiye'de patentlerin ne ölçüde ticarileştirebilindiğine yönelik elle tutulur bir araştırma söz konusu değildir. Patentin ticarileştirilmesi, patentin satılması konusunda bir araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Ülkemizde sınai mülkiyet konusunda yapılan yatırımlar, firmalar açısından maalesef geri dönüşü olmayan bir yatırım gibi algılanmaktadır. Oysaki tüm gelişmiş ekonomilerde patent ve patente dayalı üretimler bir yatırım geliri olarak görülmektedir.

Bir patenti ticarileştirmek için ilk akla gelen adım lisanstır. Ancak ülkemizde lisans kültürü de fazla gelişme kat edememiştir. Ülke olarak 2023 ticari hedeflerinin gerçekleştirilmesinde en önemli unsur olan katma değerli üretimin ekonomiye dâhil edilmesinde lisanslama metodunun geliştirilmesi gerekmektedir.

Bu noktada yazımızın giriş bölümünde bahsettiğimiz lisanslama kültürünü geliştirmemiz şart olmuştur. Önümüzdeki 50 yıl içerisinde bu lisans alma ve verme kültüründe zoraki de olsa yaygınlaşma olacağı gözlenmektedir. Bu durum aslında iş hayatının doğal bir sonucudur. Buna gösterilen direnç gerçekte sosyologlar tarafından incelenecek kadar önemlidir aslında. Biz de ülke olarak çalışmalarımızı bu yönde destekleyerek hareket etmeliyiz.

Özellikle TPE’nin son yıllarda kurmaya çalıştığı patent değerleme ve patent ajansı vasıtasıyla Amerika’da ve Avrupa’da uygulanan yapıya benzer bir yapının kurulmaya çalışılması çok dikkat çekicidir. Bu ajans vasıtasıyla patent sahipleriyle sanayiciyi bir araya getirilerek buluşların ekonomiye kazandırılması amaçlanmaktadır.

Yurtdışından Türkiye’ye yatırım yapacak firmaların kendilerine çalışma ortağı seçmesinde önemli rol oynayan patent sayılarının varlığı aynı zamanda yabancı sermaye ortaklarının lisans yöntemiyle üretimlerimizi yurtdışına ihraç etmemizde de önemli rol oynuyor. Tüm sanayicilerimizin bu doğrultuda hareket ederek üretim yapmaları 2023 hedeflerimizin gerçekleşmesinde doğru bir yol haritası olacaktır.
Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ