Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Erdoğan ve Barzani’den Diyarbakır’da Kardeşlik Manifestosu


Bu makale 2014-06-27 03:57:48 eklenmiş ve 1024 kez görüntülenmiştir.
Yazı Arşivi

Yoksa Bu Buluşanlar Yavuz ile Şeyh İdris Bitlisi midir?

Önce Şeyh İdris Bitlisi kimdir? Biraz ondan bahsedeyim. Kendisi Osmanlı-Kürt siyasi devlet adamıdır. Babası Akkoyunluların hizmetinde de bulunmuş Hüsameddin Ali Bitlisi’nin oğludur. Bitlis doğumlu olduğu için bu lakapla anılır.

Yavuz Sultan Selim diğer Osmanlı Beylerinin aksine Batı’ya değil Doğu’ya gitmesinin bir sebebi de imparatorluğun arkasını sağlama almaktı. Yine bir Türk Devleti olan Safevi Devleti Osmanlıyı tehdit ediyordu. Osmanlı’nın ise o bölgede çok büyük bir gücü yoktu.

II. Bayazıt (sekizinci Osmanlı Beyi ve Yavuz’un babası)  zamanında ise bu sorun hallolmamıştı. İşte böyle bir dönemde Şeyh İdris’i Bitlis’i bir rivayete göre 100.000 Kürt neferi ile Osmanlıya destek vermiş ve Şah İsmail’i mağlup etmişlerdir. Bu Osmanlıyı gerçek manada İmparatorluk yapmıştır. Zaten tarihin üç kırılma anında Kürtler Türklere verdikleri kritik destekle Anadolu’daki Türk İslam varlığının devamına büyük katkı vermişlerdir.

Yine Kürtler, Türklerin Anadolu’ya girişi esnasında Bizans Ordusu ile Malazagirt Meydan Muharebesinde, Gazi Alpaslan’ın yanında Romen Diyojen’e karşı verdiği destekle Anadolu’nun bir İslam yurdu olmasına da katkıda bulunmuşlardır.

Üçüncü ve sonuncusu da 18 mart Çanakkale’deki katkılarıdır. Kürtler bin yıllık tarih boyunca hep Türklerin yanında olmuşlardır.

İşte bu açıdan Büyük Türk Lideri Recep Tayyip Erdoğan ile Kürt Lideri Barzani’nin yine büyük Kürt-islam şehri Diyarbakır’da buluşmaları çok mühimdir. Bu büyük Türkiye’nin ve kalıcı barışın adeta tescilidir.

Suni (yapay) sınırların bir ehemmiyeti yoktur. Güney Kürdistan  (Kuzey Irak’da) tıpkı Suriye gibi Anadolu’nun bir parçasıdır.

Yaşasın Halkların kardeşliği….
Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ