Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Şimdi Tedbir Alma Zamanı


Bu makale 2014-06-27 03:57:41 eklenmiş ve 604 kez görüntülenmiştir.
Yazı Arşivi

Dünya büyüme tahminleri gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için 2013 ve 2104 için aşağı yönlü revize edildi: 2013 için %3,6’dan %2,9’a. 2014 için %4,1’den %3,6’ya düşürüldü. Dünya ticaret hacmindeki artış tahmini 2013 için %4,5’ten %2,9’a  2014 için %5,8’den %4,9’a düşürüldü. Bu süreçte borçlanma faizleri de yükseliyor. ABD 10 yıllık faizi 1 puan artarak %2,6’ya geldi. Gelişmekte olan ülkelere giden sermaye akımları da son dönemde zayıf ve beklentiler aşağı yönlü revize edildi.

Bunun yanında ABD’nin borç tavanı sorunu, FED’in tahvil alımlarını azaltma takvimi gibi konular da Dünya’yı hala meşgul etmeye devam ediyor.

İhracata dayalı büyüme stratejisi izleyen ülkemizin bu gelişmeler gerçekleştiği takdirde etkilenmemesi mümkün değil. İhracatta rekabet daha fazla artacak, kâr marjları daha da daralacak ve en önemlisi karşı taraf riski yani ödenmeme riski daha da artacaktır.
 
Bu riskleri dikkate aldığımızda pek de azımsanmayacak riskler olduğunu, yurt dışına ciddi miktarlarda garantisiz mal satıldığını da düşünürsek bu tarz ihracat yapanların tedarikçilerinin de tahsilattaki aksamalardan zincirleme olarak etkileneceğini düşünmek durumundayız.

Dolar ne olacak?
Bu soruyu şimdilik bilen yok ve tahmini de çok sapabilecek durumda. Çünkü ABD’de hükümet kepenk indirdi ve iflas da her an gelebilir. 17 Ekim’e kadar bütçe tavanı çözülmezse sorun ciddi bir kaos yaratacak. Bu kaos da USD’nın değerini önemli oranda etkileyecek.

Bu belirsizlik ihracatçılar için de önemli risk oluşturuyor. USD cinsi ithalat veya ihracat yapanlar dalgalanmaları ödeme veya tahsilat anında yaşayacaklardır.
 
Global daralma beklentilerinin arttığı dönemde, ihracat biriminizin satış stratejilerini, ödeme şekillerini masaya yatırıp incelemeyi unutmamalıyız. Karşı tarafın ödememe riskine karşılık alınabilecek en yüksek riski tespit edip muhasebe sistemine tanımlatmak firma yönetiminin bilgisi dışında mal satımını engelleyeceğinden risk tanımlamalarını mutlaka yapmalısınız.

Krizler aynı zamanda fırsattır. Ancak doğru pozisyonda olmak kaydıyla.

Saygılarımla,

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ