Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Çocuk Eğitiminde Anne Baba Yaklaşımları


Bu makale 2014-06-27 03:57:38 eklenmiş ve 765 kez görüntülenmiştir.
Yazı Arşivi

Çocuğun kendi kendini yöneten, yüksek benlik saygısına sahip, doyumlu bir birey olarak gelişmesi ,  büyük ölçüde ona sağlanan fırsatlara ve anne babanın yaklaşımına bağlıdır.

Uyumlu ve rahat bir aile ortamı içinde yetişen çocuk, yetişkin yaşında da problemsiz bir çocuk olur. Ana babanın tutumu, gelişmekte olan çocuğa model oluşturacağından kişiliğini ve davranışlarını etkiler.

Çocuk eğitiminde ailelerin farklı yaklaşımları ve takip ettikleri değişik metotları vardır. Bunları genel anlamda şöyle sıralamak mümkündür.

OTORİTER  AİLE YAKLAŞIMLARI
Aşırı baskılı otoriter tutum, çocuğun kendine olan güvenini ortadan kaldıran, onun  kişiliğini hiçe sayan  bir tutumdur. Son derece zararlı olan bu yaklaşımı aileler terketmek   zorundadır.

İLGİSİZ VE KAYITSIZ AİLE YAKLAŞIMLARI
Çocuk eğitiminde ailelerin bir kısmı da, aşırı derecede rahat ilgisiz ve vurdum duymaz bir tutum içindedirler. Çocuğa model olamaz ve çocuğa davranış şablonu sunamazlar. Çocuk ilgisiz, sevgisiz ve kontrolsüz bir ortamda yetiştiği için bencil ve şımarık olur.

KORUYUCU AİLE YAKLAŞIMLARI
Koruyuculuk sık rastlanan ana baba tutumu olarak gözlenmektedir. Ana babanın aşırı koruması, çocuğa gerektiğinden fazla kontrol ve özen göstermesi anlamına gelir. Çocuk, toplum içinde tek başına bir iş yapabilecek cesarete ulaşamadığı için, sürekli olarak anne ve babanın yardımını ister. Bu da çocuğun kişilik yapısını zedeler ve olgunlaşma ve yeterlilik sürecini engeller.

HOŞGÖRÜLÜ AİLE YAKLAŞIMLARI

Anne babaların çocuklarına karşı hoşgörü sahibi olmaları,onları desteklemeleri, çocukların bazı kısıtlamalar dışında, arzularını diledikleri biçim de gerçekleştirmelerine izin vermeleri anlamına gelir. Ana babanın hoşgörüsünün normal bir düzeyde gerçekleşmesi, çocuğun kendine   güvenen, girişimci, toplumsal bir birey olmasına yardım eder. Hoş görü  adına, aşırı serbestliğin de çok zararlı olduğu bilinmelidir. Hoşgörü, kuralların işlediği, hayatın planlandığı, karşılıklı diyaloğun oluştuğu, görüşlerin rahatlıkla anlatılıp, değer verildiği bir aile ortamıdır.
Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ