Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Kurların Reel Sektöre Etkisi ve Son Makroekonomik Verilerle Türkiye


Bu makale 2014-06-27 03:57:27 eklenmiş ve 676 kez görüntülenmiştir.
Yazı Arşivi

Son zamanlarda kurlarda ciddi oynaklıklar görüyoruz. Bu oynaklıklar kısa sürede o kadar çok fazla oldu ki herkes önünü görememeye başladı. Bu durum TL’nin diğer dövizler karşısında değer kaybetmesinden daha fazla önemli bir konudur.

Neden mi?
İnsanlar panikle döviz kredilerini kapatmaya başladığında bu seviyelerden döviz almak zorunda kalmaktadırlar. O zaman da şirket kârları yerle bir olmakta ve vergiye esas kazanç tırpanlanmaktadır. Bu durum ister istemez vergi gelirlerini de olumsuz etkileyecektir.
 
TCMB tarafından yayınlanan en son verilere göre reel sektör 86.582 milyon USD varlığa karşılık, 251.071 milyon USD döviz cinsi borca sahiptir. Yani yükümlülükleri 164.489 milyon USD fazladır. Borcun fazla olması durumun kötü olduğu anlamına gelmez. Çünkü gelecekte sağlanacak ihracat geliriyle kapatılacağı planlanmış olabilir. Burada kritik konu kısa vadede reel sektörün ne durumda olduğudur.
 
Kısa vadede reel sektörün 72.861 milyon USD varlığı bulunmasına karşılık, 96.153 milyon USD yükümlülüğe sahip olması düşündürücüdür. Bu durumda reel sektörün kısa vadede 22.292 milyon USD bulması gerektiği ortaya çıkmaktadır. Bu rakamın ihracat karşılığı gelen bakiyelerle kapatılmaması durumunda zorunlu olarak döviz alımına yol açacağı unutulmamalıdır. Bunu tek istisnası döviz kredisi alarak ya da murabahalarla döviz alım sürecinin ertelenmesidir.

Gerek Suriye ile ilgili müdahale senaryoları gerekse FED’in tahvil alım programında azaltma senaryoları TL gibi birçok ülke parasını da olumsuz etkilemektedir. Bu bir geçiş dönemidir. Fonlar kendilerine göre riskli olduğunu düşündükleri piyasalardan çekilmektedir.
 
İlginç olan BRICS denilen Rusya, Brezilya ve Hindistan gibi ülkelerin 100 milyar USD fon oluşturarak dövize müdahale planları yapmalarıdır.
 
Bu durumda yakın zamanda kurlardaki yüksek oynaklıkların her iki yöne de devam edeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Panik yapanın çok kaybedeceği dönemlerdeyiz. Faiz ve kur riski muhakkak profesyonelce yönetilmelidir.

Türkiye’nin kapasite kullanım oranlarının yatay seyirde hareket etmesi durgunluğa girilmediği yönünde mesajlar verirken, cari açığın beklentilerden kötü gelmesi kurlar üzerinde baskı yaratan diğer bir veri olması açısından önemlidir. Bu nedenle de birçok uluslar arası kurumlar Türkiye konusunda eskisine göre daha temkinli durmaya başlamışlardır.
 
Şimdi kullanılan kredileri gözden geçirme zamanı. Öncelikli olarak rotatif kredilerin elden geçmesi gerekmektedir. Bu arada bankanızla kredi pazarlığı yaparken lütfen brüt maliyeti isteyin. Sonra anormal komisyon ve ücretlerle kredi maliyetiniz anormal seviyelere yükselebiliyor.

Saygılarımla,

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ