Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Yeni Bir Eğitim Öğretim Yılı Başlarken….


Bu makale 2014-06-27 03:57:25 eklenmiş ve 677 kez görüntülenmiştir.
Yazı Arşivi

Yaklaşık 2 ay süren yaz tatilimizi geride bırakırken yeni bir eğitim ve öğretim yılına yeniden  tatlı bir heyecanla merhaba diyoruz. Bende eğitim yolculuğuma yeni okulum olan BEYKENT EĞİTİM KURUMLARINDA devam  edİyorum. 

Yeni okulum  IB ULUSLAR ARASI BAKALORYA SİSTEMİ eğitim modelini uygulayan birkaç eğitim kurumlarından biri. Uluslar arası Bakalorya, “ Kültürler arası anlayış ve saygı yoluyla daha iyi ve huzurlu bir dünya yaratmak isteyen, sorgulayan, bilgili ve duyarlı gençler” yetiştirmeyi amaçlar.  Değişen ve teknolojik olarak sürekli gelişen sistemde yer alan okullar bu eğitim modeli ile daha da öne çıkarlar. Öğretmenlik mesleğimizde bizlerde bu gelişimin içinde yer alarak kendimizi geliştirme fırsatı bulur  ve yolumuza devam ederiz.

Yeni nesil “ Bilgi ve teknoloji çağı” çocukları oldukları için  gerçekten bu anlamda her şeyi çok hızlı ve çabuk algılıyorlar. Dolayısı ile eğitim şart derken uygulanacak olan doğru eğitim modelleri ile bilgiye doğrudan ulaşmaları ve  başarı kazanmaları sağlanmış oluyor.
        
Okula başlama, çocuklar ve aileleri için önemli bir aşamadır ve çocuğun yaşamında büyük bir değişim anlamına gelmektedir ve  çocuklarıyla birlikte aileler de bu heyecanı paylaşmaktadırlar.

Eğitim ve öğretimdeki güzel gelişmeler, teknolojik yenilikler bir taraftan devam ederken (pilot uygulamada olsa tablet eğitimine geçiş gibi), bir taraftan da hala çözülemeyen bir sürü sorunlar ve çözülemeyen karmaşık bilgiler de kafalarımızı karıştırmıyor değil.
 
Hala oturmamış yada tam anlaşılamayan  Eğitim sistemimiz •(4 + 4+ 4) tutun da beklemekte olan bir sürü yönetici ve öğretmen adaylarını, öğretmenlerin yetiştirilmesi politikaları tam bir kaos. Tüm seviyelerde ki Müfredat değişikliği, SBS’nin kaldırılması yada kaldırılamaması ve hala yeni sistemin nasıl uygulanacağının belli olmaması, Bütün liselerin Anadolu lisesine dönüşmesi nedeniyle, kontenjanların azalması, İlkokula yeni başlayan çocukların küçük yaşta olması, okul binalarının yetersizliği  , vs , vs vs… sıralayabiliriz.
         
Kısaca okullarımızdaki tüm fiziki şartlar, maddi ve manevi  sıkıntılar  eğitimde ister istemez birbirini takip eden  sorunları da beraberinde getiriyor. Bu saydıklarımız maalesef sadece birkaçı. Her zamanki gibi yine "Eğitim öğretim sorunlarla başlıyor" diyeceğiz gibi görünüyor.
 
Teknolojik gelişmelerin yanında bu sorunlara bir an önce çözüm bulunması gerekiyor ki daha sağlıklı ve barışçı, duyarlı, tüm kültürlere hoşgörülü birer dünya bireyleri gençleri yetiştirelim.

Sorunların çözülmesi, sağlıklı, başarılı ve mutlu bir eğitim öğretim yılı geçirmek dileğiyle…

Sevgiyle kalın…

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ