Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Çocuk Eğitiminde Aile Düzeninin Önemi


Bu makale 2014-06-27 03:57:24 eklenmiş ve 678 kez görüntülenmiştir.
Yazı Arşivi

Aile, toplumun ana direği ve sosyal hayatın başladığı yerdir. Çocuk düşünmeyi, davranışı, uyumlu ilişkileri ilk olarak ailesinde öğrenir. Hiçbir sosyal topluluğun fertleri arasındaki ilişkiler, aile fertleri kadar içten ve samimimi olamaz.
 
Dengeleri iyi kurmuş, düzenli, huzurlu ve sağlıklı iletişim ortamı olan bir aile, çocukların eğitimi ve gelişimi için benzeri bulunmaz bir okuldur. Çocuk karakterinin ana temelleri, 0-3yaş devresinde oluşmaya başlar. Çocuklar bu yaş grubunda kendilerini saran sosyal atmosferi kavramaya başlarlar. Bundan dolayı aile büyükleri, davranışlarına dikkat etmeli, bütün davranışlarının çocuklar tarafından izleneceğini unutmamalıdır.

Anne ve babanın çocuklarına karşı sevgi ve hoşgörünün dozunu çok iyi ayarlamaları lazımdır. Bu dozaj iyi ayarlanmazsa, çocuk şımarık ve istismarcı bir kişilik geliştirebilir. Anne babanın çocukta dengeli bir şahsiyet oluşturabilmesi için, duygu ile mantık arasında iyi bir denge kurarak davranmaları gerekmektedir. Ev  içerisinde  çocuğa yapabileceği bazı küçük görevler vererek onda sorumluluk duygusu meydana  getirmeye çalışılmalıdır.

Son yıllarda yapılan araştırmalar, davranış bozukluğu gösteren çocukların, mutsuz ve uyumsuz bir aile ortamında yetiştiklerini göstermektedir. Çalıştığım rehabilitasyon merkezindeki davranış bozukluğu olan çocuklarda da bizzat kendim gözlemledim. Öyleyse, iyi bir çocuk eğitimi için, düzenli ve uyumlu ailelerin varlığı şarttır.

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ