Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Vatana Millete Topluma Faydalı Evlatlar Yetiştirmek Emek ve Sevgi İster


Bu makale 2014-06-27 03:56:53 eklenmiş ve 676 kez görüntülenmiştir.
Yazı Arşivi

Sevgili okurlarım bildiğiniz üzere, yoksul çocuklar ve onların problemleri ile iç içe olan Kayseri'de Kay Ders Derneği Genel Başkanıyım ve  Uluslararası Sivil İnisiatif Gazetesinin Kayseri İl Temsilcisi olarak da yoksulların problemlerini gerekli makamlara gazetedeki yazılarım ile duyurmaya çalışıyorum.

Bizi henüz tanımamış saygıdeğer okurlarıma kısa bilgi vermek isterim. Kay Ders Derneği demek / Halkın Halka Yardım Çalışması demektir. Gönüllü olarak Erciyes Ünüversitesi öğrencileri Kayseri'de ortaöğretimde ki yoksul çocuklara iki yıldır ücretsiz dersane hizmeti vermektedir. Böyle bir çalışma çocuklarımıza ne kazandırmış, hep birlikte görelim diye çocuklarımızın velileri ile bir söyleşi yaptım ve onlara şu soruları sordum.

Kay Ders Derneği’nin verdiği hizmet hakkında ne düşünyorsunuz? Çocuğunuz da ne gibi gelişme izliyorsunuz? Çocuğunuza  faydası oluyor mu? Çocuklar ne hissediyorlar? Notlarında bir gelişme var mı?

Bunun üzere aldığım cevaplar :
Çok güzel şeyler düşünüyorum Kay Ders Derneği hakkında. Sadece oğlum değil, Kay Ders Derneği sayesinde anne baba olarak bizlerde değiştik. Öncelikle paylaşmayı öğrendik. Allah korkusunu öğrendik. Dini bilğimiz olsada ahlaken bir müslüman nasıl davranmalı onu öğrendik. Ünüversiteli öğrenciler nasıldır ne yapar bilmiyorduk, onların çocuklarımıza ücretsiz emek ve sevgi vermeleri, bizlerin de onlara arada bir ev böreklerinden ev yemeklerinden göndererek, paylaşmanın ne kadar güzel şeyleri ortaya çıkardığını öğrendik.

Çocuğum sorumluluk taşımayı öğrendi. Yalnız başına biryere gidemezdi, biz bırakmaz idik. Kay Ders Derneği güvenli olduğu için kendi başına gidip gelmeyi öğrendi. Yaptığınız etkinlikler sayesinde özgüveni gelişti. Hatta en son etkinliğinizde Seyyidi Burhanettin Hazretlerine götürmüşünüz çocukları, orada üniversiteli abileriyleri  ve arkadaşlarının önüne geçerek kendi isteği ile sesli namaz kıldırmış. Bu insan içine kaynaşmadır, cesarettir, özgüvendir.

Ders notları çok çalışmamasına rağmen 50% oranda değişti. Neden çok çalışmıyorsun dediğimde ünüversiteli hocalarım tüm anlamadıklarımı dernekte toplu sınıf derslerinde veya etütlerde anlatıyorlar gerek kalmıyor çok çalışmaya diyor. Derneğe gideceği gün kendi kalkıp, severek hazırlanıp severek her haftasonu gidip geliyor. Sizlerle tanıştığım için çok memnunum.

Kay Ders Derneğinden çok memnunum. Allah binlerce kez razı olsun sizlerden. Çok faydası oldu iki kızımada. Kısacası eğer Kay Ders Derneği olmasaydı ben kızlarımı okutamayacaktım. Çocuklarım hem huy olarak değiştiler, hemde okul derslerine faydası oldu. Evde kardeşlerine karşı değiştiler sorumluluk sahibi oldular daha merhametli oldular. Büyük kızımın ders notları 100% oranda değişti. Keşke büyük kızım gibi küçük kızımda geçen yıl belediyenin kursuna değilde sizin derneğe gelseymiş. Kay Ders’deki abileri ve ablaları okulda anlamadığı çözemediğ dersleri rahatça anlayabilmesini sağlıyorlar. SBS sınavı için stresi çok fazlaydı sizin konuşmalarınızdan sonra rahatladığını anlattı ve bende rahatladım, stressiz sınava girdi. İlk SBS sınav kağıdını verende  kızım olmuş...

Kay Ders Derneği gerçekten zorda ve darda kalan insanları halini, onlara nasıl yardım yapılacağını iyi araştıran bir dernek. Hizmetlerinizden memnun kaldım. Kızıma iki şekilde faydası oldu. Sorumluluk sahibi oldu. Bayağı kendini bir toparladı. Ünüversiteli  hocalarından, Ayşe hocasının ilgisinden ve özellikle sizden, Zeliha hocam şunları anlattı diyerekten çok bahsediyor. Sizin anlatığınız şeylerden ciddi anlamda etkilenmiş bundan dolayı okuldan gelince ev işlerinde her zaman yanıma kendiliğinden gelip "ben sana nasıl yardım edebilirim anne" diyor ve yardım ediyor bunuda severek yapıyor. Kardeşlerine iyi davranıyor onlarla paylaşıyor. İnsanlara yardım etmenin  paylaşmanın, Allah katındaki önemini ve mükafatını öğrendiğinden bu yana, dışarıya ve içeriye saygısı oldu. Dini bilinci vardı çocuğumun Kuranı Kerim okumasını biliyordu, ama şimdi Peygamberlerin hayatını okuyor daha fazla araştırıyor ve soruyor. Kay Derste sağlıklı beslenme konusundada bilinçlendi, artık abur cubur yemiyor. Somut yardım sistemizniz çok güzel. Ayakkabı kıyafet yardımları çocuğumu çok mutlu ediyor dolayısıyla bizlerde çok mutlu oluyoruz. Kızım oradaki çocukları nasıl görüp gözettiğinizi bana anlatıyor. Toplu derslere ve özel matematik ve ingilizce etütlerine katılarak üç tane zayıfı vardı onlar düzeltti. Seneyede sizlere beraber olmasını istiyorum inşAllah. Çok seviyor Kay Ders Derneğini, severek gidip geliyor, sürekli oradaki hocalarından bahsediyor. Allah sizden razı olsun...

Allah Razı Olsun Kay Ders Derneği’nin hizmetlerinden. Diyecek hiç bir şey yok çalışmalarınıza. Bugün kızımızın karnesini aldık ve çok memnunuz.Geçen yıl ile bu sene arasında çok fark var. Bunun tek açıklaması da Kay Ders Derneği dedik ailecek. Geçen yıl ki karnesinde üç gibiydi tüm notları, bu sene dört ve çoğu beş oldu notlarının.
İnşAllah bu hizmeti daha ileriye taşırsınız.

Şeyma Nur hem okul derslerinde,  hemde ahlaki yönde yol katetti. Kay Ders Derneği’nin  bir okul ortamı değil de arkadaş ortamı gibi oluşundan dolayı içine kapanık oluşu hızla değişti. Piskolojik sorunları çözülmeye başladı. Dışarıyla artık iletişim kurabiliyor daha önceden bunu yapamazdı sadece evdekiler dışında kimseyle konuşmadı. Bir yıl içerisinde kendi ayakları üzerinde durmayı öğrendi. Kay Ders Derneği sadece okul başarısı değil. Yaşam tarzınıda öğretiyor. "Zeliha hocam bunları anlattı artık bunlara dikat edeceğim ve sizde etmelisiniz " diyor. Siz sadece bir çocuğa yardımcı olmuyorsunuz Şeyma Nur’un üç kardeşi var onlarada yardımcı oluyorsunuz. Kardeşlerine büyük bir abla gibi güzel davranıyor artık ve öğrendiği güzel şeylerden öğretiyor. Örneğin kardeşlerine "Birşeye üzüldüğümüzde içimiz sıkıldığında Allaha dua etmeliyiz," dediğini duydum. Ve küçük çocuğumun üzüldüğünde dua ettiğini gördüm. Bunlar çok güzel şeyler...

Kay Ders Derneği çok zorda olan bir ailenin ergenlikteki oğluna yaptığı hizmetten dolayı çok memnunuz ve dua ediyoruz tüm Kay Ders Derneği emekcilerine.

Madde ve alkol bağımlısı bir babanın, çok kötü bir mahallede, ahlaki değerleri bozuk olan çocukların arasında kalmış ve çocuğunu bir yerlere getirebilmek için çırpınan bir annenin elinden tuttu Kay Ders Derneği. Allah sizi korusun. Oğlum çok agrasiv bir çocuktu, derslerine ilgi göstermezdi ve sürekli kardeşiyle bencilliğinden dolayı kavga ederdi. Sadece sizin oraya hafta sonu gelmesine rağmen inanılmaz yol katetti. Kay Ders Derneğin de arkadaş ortamı gibi bir çalışma yapılıyor. Derslere ilgisi arttı, oğlumun notları pozitif olarak değişti. Sadece okul notları değişmedi hayatta insanlara nasıl davranacağını da öğrendi. Sizi çok seviyor, anlattıklarınızı çocuğum öyle iyi anlamış ve kabul etmiş ki artık kardeşi ile kavga yapmıyor ona abilik yapıyor. Annesi olarak beni dinlemezken şimdi bana  yardımcı oluyor. Artık isyan etmiyor sorunlarıma karşı sorumluluk sahibi oldu bana yardımcı olabilmek için şöyle yaparsak tasarruf etmiş oluruz ve şöyle paramızı buraya harcayabiliriz diye fikir üretiyor. Biz bu çocuk böyle düzelmişken onu seneye bırakmanızı istemiyoruz. Bu ergen çocukların yardıma ihtiyacları var lütfen seneyede derneğinizde devam etsin. SBS bitti, liseli oldular diye onları ortada koymayın...

Kay Ders Derneğinden memnunuz. Hocalarını çok seviyor. Derslerine daha çok çalışıyor. Okumaya daha heveslendi. Bu sene taktir ve üstün başarı belgesi getirdi. Hedef belirledi, okumaya daha bir sahip çıktı bu sene.
Davranışlarında asi idi Şiirin Hocası ve sizlerin sayesinde evdeki ahlaki davranışlarını düzeltti. Hiç birşeyi benden saklamıyor artık, benimle dertleşiyor. Notlarını düzeltti derneğe eğitim almak içinde severek gelip gidiyor ve hocalarını çok seviyor...

Geleceğimiz olan çocuklarımıza kucak açmanın, emek vermenin sevgi tohumlarıyla filizlendirmenin bir örnek çalışması değil mi Kay Ders Derneği veya diğer adıyla, Halkın Halka Yardım Çalışması ?

Sevdiğimiz Her Şey bizden emek ister
Emeğimizi sevgimizi bu vatanın evlatlarına göstermezsek, yapacağımız yardımlara kayıtsız kalırsak veya sırtımızı dönersek bir gün ötelediğimiz her yoksul çocuk boynu bükük büyürken Allah Subhana'nın her çocuğa verdiği değer Ayetlerde açıklanmıştır. Biz onları bu haklarından kul olarak mahrum bırakırsak, bizimle birlikte olamayacaklarının emarelerini görmeye başlarız. Ülkemizi sevmeyenler tarafından çeşitli yollar ile bize düşman edilebilirler. Bunun böyle olmaması için bu yoksul çaresiz kalmış ailelerin çocuklarına hepimiz el uzatmalıyız sevgi ile besleyip onları aydın kişiler olarak ailesine, topluma, milletine ve vatanına faydalı birer birey olarak yetiştirmeliyiz .

Gerçekten bu vatanı seviyor isek  geleceğimiz olan bu çocuklara emek ve sevgi vermeliyiz. Çünkü sevgi emek ister.

Saygılarımla
Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ