Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

İkiden Fazla Kardeş Olmalılar


Bu makale 2014-06-27 03:56:46 eklenmiş ve 645 kez görüntülenmiştir.
Yazı Arşivi

Çocukların ruh sağlıkları açısından çok kardeş olmalarında fayda vardır.

Özellikle tek çocuklar, problemli büyüme riskini de beraberinde taşımaktadır. Bu çocuklar gerek annelerinden gerekse babalarından büyük ölçüde ilgi görürler. Aynı ilgi ve desteği hayatları boyunca herkesten bekleyebilirler. Tek çocuk olduklarından hiçbir şeyi kardeşlerinle paylaşmak zorunda da değillerdir. Bu sebeple kendi yaş grubu ile ilişki kurmakta güçlük çekebilirler.

İkiden fazla kardeş olmalarının bazı avantajları vardır.

- Kardeşlerin bir arada olmasıyla çocuk yalnız yaşamaktan, içe dönük olmaktan uzaklaşır.
             
- Çocuk, her şeyini kardeşiyle paylaşarak kıskançlık ve hasislik eğilimlerini i frenlemeyi ve kendine düşeni kabullenmeyi öğrenir.

- Diğer kardeşleriyle beraber yaşamak, çocuğun yetişkinlikler dünyasından ayrılarak nefes almasını sağlar. Çocuklar birbirlerini daha iyi anlar, birbirlerine dayanak olur ve teselli ederler.

- Kardeşler birbirleri için iyi birer arkadaştır ve bazen birbirlerine düşmanca davranışlarda bulunabilirlerse de, bir yabancının  tehdidi ile karşılaştıklarında hemen birbirlerinin yardımına koşarlar. Böylece bir olmaya, yardımlaşmaya alışırlar.

- Kardeşler arasındaki çatışmaların da faydası vardır. Bu sayede sırasını beklemeyi, başkasının huzurunda  arzularını sınırlamayı ve başkalarının hakkını tanımayı öğrenirler.

- Kardeşleri olan çocuk, ana   babasının diğer kardeşlerine değişik davranışlar içinde olduğunu görecektir. Böylece bu durum, şahsiyetinin ve cinsiyetinin oluşmasına katkı olur. Aynı zamanda başka çocukları da daha iyi anlar. Dünyada eşitliğin olmayacağını görür. Bu bilgi ve tecrübe, ileride kendi çocukları olduğunda ona çok büyük fayda verir.

- Gelecekteki aile toplantıları, bayramlar birkaç kardeşin bir araya gelmesiyle daha neşeli ve mutluluk verici halde kutlanır.

- Kardeşler evlenip çocukları olduğunda, her çocuğun daha çok amca, hala, dayı, teyze gibi akrabaları olacak. Çocuk büyük bir ailenin parçası olma hazzının tatmasının yanı sıra, anlaşabilecek, yardımlaşabilecek ve yakınlaşabilecek birini seçeceği akrabaları çoğalacaktır. Çünkü akrabalık bağı çok yakınlık ve içtenlik, daha çok mutluluk ve özgüven demektir.

KARDEŞLERİN YAŞ FARKI
Yapılan araştırmalar, ruh ve beden sağlığı açısından en az 18 ay fark bulunması gerektiğini gösteriyor.

Aksi halde anne iki çocuğa bakmakta zorlanıyor, yoruluyor ve onları ihmal edebiliyor.

Kardeşler arasında en uygun farkın ise 3 yaş olduğu gösterilmiştir. Bu durumda kardeşler arasındaki kıskançlık asgariye iniyor, aynı zamanda birbirleriyle oynayarak, arkadaşlık ederek büyüyorlar.
Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ