Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

T.M.M.O.B. Seçimleri Üzerine


Bu makale 2014-06-27 03:56:15 eklenmiş ve 619 kez görüntülenmiştir.
Yazı Arşivi

Geçen ay başında Jeofizik Mühendisleri Odası Genel Merkezi’nin olağanüstü çağrısı sebebi ile bende arkadaşımız Şehmus Yıldırım’ın (Mimarlar Mühendisler Grubu Yerbilimleri Komisyonu Başkanı) daveti ile Ankara’ya gittik. Zaten elektrik mühendisi olmama rağmen benim bu belki de beşinci kez katılışımdır Jeofizik Mühendisleri Odaları’nın çeşitli Genel Kurullarına… Gerek İstanbul’da gerekse Ankara’daki Genel Merkez Oda olarak… Kendi meslek mühendislik odam elektrik mühendislerinin bile doğru dürüst genel kurullarına gitmem ama bol sayıda ki jeofizik mühendisi arkadaşımın olması sebebi ile artık benim için alışkanlık oldu bu JFMO genel kurulları.

Ama bu genel kurullar da en çok dikkatimi çeken konu, T.M.M.O.B.‘a bağlı mühendislik odalarında gizli bir iradenin, tabiri caizse bir güç odağının mühendislik odalarını çekip çevirdiği yönünde. Belki de ben yanılıyorum ama bu genel kurullar hiç de demokratik teammüller ile yönetilmek istenmiyor. Sadece geleneksel oluşmuş yönetime paralel idareler oluşursa problem yok. Ama biraz muhalif, biraz bilimsel ve yenilikçi yönetimler idareye gelmeye kalkarlarsa o zaman küçük kıyamet koparılıyor.

Bu gittiğimiz olağanüstü genel kurulda da (Jeofizik Mühendisleri Merkez  Oda) aynısı yaşandı.

Jeofizik Mühendisleri Odası’nın 14ncü Yönetim Kurulu tüm Genel Merkez Üyelerine yaptığı çağrı ile jeofizik mühendislerini 6 Nisan 2013 tarihinde Ankara’ya çağırdı. Tüm jeofizik mühendisleri de yüzlerce kişi oraya akın etti. Oylama yapıldı ama o da ne? Sonuç yönetim kurulunun isteğinin tam zıddına çıktı. Delege sistemine bir sonraki 15nci genel kurulda geçme kararı alındı ya?

O kibar yapılı, konuştuğu zaman medeniyetten, demokrasiden dem vuran yönetimdeki beyleri görecektiniz! (Yalnız Sayın İmam Çelik’i burada ayırt ediyorum, o her zaman ki gibi beyefendi idi. Zaten bunların arasında ne işi var halen anlayamıyorum) Ağızlarından salyalar akarak, tükürüklerle fırladılar. Nasıl onların istediği gibi bir sonuç çıkmadı ya! Hele bir tanesi hiç yaşından başından utanmadan kürsüye çıkıp Divan’a kafa tutmaz mı? Masayı yumruklamaz mı? Jakoben baskıcı zihniyet! Sen hep böyle zorbalıkla mı kendini ifade edeceksin? Hiç insan gibi kaybetmeye tahammülünüz olmayacak mı? Yani senin dediğin olursa mı demokrasi var? Aksi olmayacak mı? Bu sizin yaptığınıza düpedüz hazımsızlık denir. Orada hepimiz gözümüzle gördük. Genel kurulun üçte ikisi, delege sistemini şimdilik istemedi. Ne diye ortalığı terörize ettiniz. Ev sahibi olduğunuz halde orayı terk ettiniz. Ne demokratik kurallara, ne Türk örf ve ananelerine uydunuz. Ne  töreyi bildiniz, ne racona uydunuz. Velhasıl odanızı da, genel kurulu da kepaze ettiniz.

Ben bir daha katılmam bu genel kurullarına Jeofizik Mühendisleri Odalarının bu kafaları değişmedikçe.

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ