Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Ar-Ge’nin Güçlü Işığı: Patent Araştırması


Bu makale 2014-06-27 03:56:10 eklenmiş ve 696 kez görüntülenmiştir.
Yazı Arşivi

Bilindiği gibi patent dökümanları buluş sahibine tanıdığı hukuki hakların yanında toplumun ilgili teknik hakkında bilgi altyapısını artırmak üzere doğrudan üretime ya da uygulamaya yönelik teknik bilgiler içermektedir. Öyle ki bir buluşa patent verilebilmesi için bütün ülkelerin patent mevzuatlarında; buluşun teknikteki bir uzman tarafından yeterince anlaşılabilir hatta okunduktan sonra kolayca uygulanabilir nitelikte bilginin okuyucuya sunulması gerektiği yer almaktadır. Buluşla ilgili yeterli teknik bilgi ya da altyapı ve buluşun uygulamaya yönelik detayları sunulmadığında ise patent verilmemektedir.

Patent dökümanlarını teknik ve pratik bilginin yoğunlaştığı bir hazine olarak değerlendirirsek hiçte hatalı bir yaklaşım yapmış olmayız. Buna göre ülkemizde patent sayılarımızın artması ki bu buluş sayımızın doğrudan göstergesidir. Ar-Ge birimlerimizin ya da buluşçularımızın herhangi bir teknik problemle uğraşmaya başlamadan önce başvurmaları gereken yegâne kaynaklardan biri patent dökümanlarıdır.

Patent dökümanlarının bir buluş ya da Ar-Ge faaliyeti öncesi irdelenmesinin daha doğrusu araştırılmasının ve incelenmesinin çeşitli yararları aşağıda toparlanmaya çalışılmıştır.

• Daha önce ilgili teknik probleme başkalarının nasıl yaklaştığını, çözdüğünü ya da çözmeye çalıştığını görebiliriz.
• İlgili teknikte günümüze kadar gerçekleşen teknolojik ilerlemenin analizi yapılabilir. Böylece özellikle hangi yıllarda bu alanda uğraşı ve yatırım sarf edilmiş, bugün bu alanda çalışmak bize ne kazandırır ön görülebilir.
• Ürünü piyasaya sürmeden önce kendimize patent risk haritası çıkarabiliriz. Böylece söz konusu ürünü ortaya koyarken başkaları tarafından alınmış patentlere ayağımızın takılmaması için tedbir almış oluruz.
• İlgili teknik alanda başka kimlerin çalıştığını uluslararası bağlamda görüp, nereden nereye geldiklerini analiz edebiliriz.

Yukarıda sayılan bu yararlar en temel olanları olup, esasında patent araştırması öncesi ve sonrasında özellikle Ar-Ge birimlerimize katkı sağlayacak birçok ek avantajlar da görebileceksiniz.

Güzel günler dileklerimle.

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ