Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Ligler Yeniden Başlıyor


Teknik Elektirk Postası - 234
Bu makale 2020-06-02 09:36:05 eklenmiş ve 3420 kez görüntülenmiştir.
H. Tanju OKTAY

 Korona virüs nedeniyle ara verilen Süper Lig 12 Haziran’da yeniden başlıyor. 


TFF başkanı Nihat Özdemir yaptığı açıklamada kararı 18 lig kulübü ile yapılan istişare sonucu alındığını belirtti. Sağlık Bakanlığı daha önce ligin kaderini TFF’nin belirleyeceğini bildirmişti. Nihat Özdemir yaptığı açıklamada Türkiye Süper Ligi’nin bir Hollanda bir Belçika ligleri gibi iptal edilemeyeceğini mutlak suretle bitirilmesi gereken bir lig olduğunu söyledi. Maçlar seyircisiz olarak oynanacak. Geçen ay ki yazımda liglerle alakalı üç ihtimalin olduğunu; bunların lig iptali, play-off yâda kaldığı yerden devam etme ihtimallerinin olduğunu, bunlardan ligi iptal ihtimalinin düşük olduğunu yazmıştım. En uygun seçeneğin maçların daha sonra seyircisiz olarak oynanması gerektiğini yazmıştım. Gerçekten de Türkiye’de futbol milyonlarca insanın çok önem verdiği ilgilendiği bir spor dalı. Bazı insanlarımız adeta futbolla yatıp futbolla kalkıyorlar. Bunun dışında futbol milyarların döndüğü bir endüstri. Binlerce insan bu sektörden ekmek yemekte ve ekonominin çarkını döndüren dişlilerden bir tanesi.


Bütün kulüpler planlarını yıl sonunda liglerde alacağı pozisyonlara göre yapıyorlar. Milyonlarca taraftar umudunu şampiyon olmaya yâda ligde kalmaya bağlamış durumda. Hal böyle iken ligler iptal edilemezdi. Sağlık koşulları ihmal edilmeden liglerin oynanması en iyi seçenek oldu. Bundan sonra dikkat edilmesi gereken husus, sporcu ve çalışanların sağlıkları ihmal edilmeden liglerin bitirilmesi. Tabii ki maçların seyircisiz oynanması zevkli olmayacaktır. Ancak koşulların geldiği bu noktada başka seçeceğimiz yok. Maçları televizyonlardan izleyeceğiz. Takımlar sosyal mesafeyi koruyaraktan idmanlarını yapıyorlar. Bundan sonraki süreci psikolojik ve fiziki olarak en iyi yönetebilen takımlar hedeflerine varabileceklerdir. 


İnsanların annelerine çocuklarına eşlerine dokunamadıkları bir dönemde maç oynamaları kolay olmayacaktır. Bu anlamda kim şampiyon olacak kim ligden düşecek bilemiyoruz. Tahminler 3 ay öncesine göre farklı. Galatasaray ikinci yarıda müthiş bir çıkış yakalamış gerilerden gelerek rakiplerine çok yaklaşmıştı. Ligler devam etse idi o ivmeyle şampiyonluğun en büyük favorisi idi bana göre. Ancak şu andan sonra maçlara ne kadar konsantre olabilecekler ne kadar oynayabilecekler hep birlikte göreceğiz. Aynı durum diğer takımlar içinde geçerli. Trabzonspor ve Başakşehir de şampiyonluğun diğer adayları. Onlarda bu zorlu süreci yaşayacaklardır. Lig sonunda da bu psikolojik ve fiziki savaşı en iyi yöneten takım şampiyon olacaktır. Ben tüm takımlarımıza bu zorlu süreçte başarılar diliyorum. Umarım hak eden takım şampiyona olur ve hak eden takımlar ligde kalır.


Gelecek ay görüşmek dileği ile...

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ