Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Eksikler, Formsuzlar ve Beklenen Başarı


Aralık 2019 - 229
Bu makale 2019-12-26 11:29:43 eklenmiş ve 375 kez görüntülenmiştir.
Baba Tahir ŞEREFOĞLU

Avcı, sezon başındaki kötü başlangıçtan sonra Beşiktaş’ı iyi toparlamıştı. Toparlanışın merkezinde Elneny-Atiba ikilisinin olduğu 4-2-3-1 vardı. Avcı’nın en büyük doğrusu 4-1-4-1’den vazgeçip Atiba-Elneny ikilisini takımın omurgasına oturtmak oldu. Kayseri karşısında taraftarı ihya eden hücum sürekliliğin mimarı dönen tüm topları toplamayı başaran Elneny. Atiba-Elneny ikilisi defans-ofans balans ayarını o kadar iyi tesis ettiler ki Beşiktaş’ın ön tarafı da seviye yükseltti. 


Beşiktaş’ın bu sezonki maçlarında ilk yarılarda çok az aksiyon oluyor. İç sahada 8 maçın 6’sında ilk yarılarda gol bulamamış. Genelde de 15 maçın 11’inde. Malatyaspor karşısında ilk 45 dakika isabetli şut atmayı bırakın, korner dahi kazanmadı.


Özellikle Beşiktaş ilk yarıyı yedi... Hiçbir şey üretemedi... Galatasaray ve Fenerbahçe’nin de puan kaybettiği, tribünlerin dolu olduğu bir maçta Yeni Malatyaspor’u çözemedi. Beşiktaş’ın kapalı savunmayı kırabilmesi için kanat oyuncularının ve Adem’in çilingir olması lazım... Geçen sezon bu işleri iyi yapan Adem, kalitesinin ve kariyerinin ağırlığını sahaya koyamıyor. N’Koudou yok, Diaby verimsiz.


Atiba

Son 7 yılda Beşiktaş’ın başına gelen en güzel şey Atiba olsa gerek. 36 yaşındaki oyuncu 7 sezondur Beşiktaş’ın yükünü çekiyor. Disiplinli, sakin, efendi ve efektif. Aslında son maçların yıldızı hep oydu. Sakatlandığı zaman sahalara dönmek için fazladan 1 saat daha idman yapıyormuş. Oynamadığı maçları sorun edermiş. Ümraniye’nin en çok sevilen ismiymiş. Bir sürü örnek var daha. Kayseri maçında gençken Kopenhag’da hücuma dayalı orta saha oynadığı dönemdekini hatırlatan teknik beceri dolu bir golle perdeyi açtı. Atiba’nın oyunu göreceli olarak Kopenhag’daki sakatlıklardan çok çeken Atiba’nın oyunundan daha ‘genç’: Beşiktaş’ın yaşayan efsanesinin atletik performans seviyesi ve oyun zekâsı o kadar yüksek ki hangi sporu yapsa başarılı olur. Bu futbol aşığını Beşiktaş ilerleyen zamanda mutlaka teknik kadroda değerlendirmeli. 


FENERBAHÇE DERBİSİ


Derbinin sonucunu belirleyen üç dinamik var:


1-Yanal’ın hatasından vazgeçip doğruyu bulması

2-Avcı’nın hatalı rakip ve mekân analizi

3-Çakır’ın hatalarla dolu derbi karnesi


Eksik analiz

Avcı, Kadıköy’ü eksik analiz etmiş: Fenerbahçe, taraftarını arkasına alınca yani ilk golü atınca, hakemi de baskı altına alıyor ve 0-1’den dönmek derbilerde çok zorlaşıyor. O yüzden Avcı 0-0 planını daha iyi yapmalıydı, Diaby gibi bir top kaptırma makinesi yerine ya ısrarla kazanmaya çalıştığı Oğuzhan’ı maça hazır hale getirmeliydi ya da direkt Ljajiç ile başlayıp ilk 10 dakikadan Fenerbahçe’ye yüzde 71 kadar yüksek oranda topa hükmetme fırsatını vermemeliydi.


Gecenin sorusu

Serdar Aziz-Vida çatışmalarından en az birisi penaltı değil mi? Atiba’nın golünden önce pozisyon aut değil de korner değil miydi? Çakır, N’Koudou’nun pozisyonunu tekrar izlese yine devam der mi?


Maçın starı

Cüneyt Çakır, Avrupa ’da gururumuz, “Türk hakemliğimizin Batman’i. İstanbul derbilerinde ise aynı Çakır ev sahibinin Joker’ine dönüşüyor. Vodafone’da penaltı vereceği pozisyonu Kadıköy’de es geçiyor ya da o gün ev sahibi kimse ona göre idarei maslahat yapıyor.


Kısa mesaj

Beşiktaş’ın yetersiz oyunu iç işleri meselesi, hakem standartsızlığı ise Beşiktaş’ın dış işleri meselesi. Evet, mali açıdan bırakılan enkaz, saçma sapan sözleşmeler nedeniyle yönetim öncelikle o ivedi sorunları çözme derdinde. Ancak Türkiye ’de MHK vs gibi dış işleri tamamen atlarsan, başın ekstra ağırır!

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Mustafa ALBAYRAK
Teknik Elektirk Postası - 236
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ