Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

GALATASARAY’DA ZOR GÜNLER


Ekim 2019 - 227.Sayı
Bu makale 2019-10-31 09:16:22 eklenmiş ve 419 kez görüntülenmiştir.
H. Tanju OKTAY

  Galatasaray gerek ligde gerekse Şampiyonlar Ligi’nde beğenilen oyunu oynayamıyor ve istenen sonuçları alamıyor. Kendi sahasında dünyanın en güçlü kulüpleri arasında olan Real Madrid ve PSG’ye aynı sonuçla 1-0 yenildi. Bu maçlarda PSG maçında daha iyi oynadı, istekli hırslı bir oyun çıkararak yenilmesine rağmen alkış topladı. Ancak aynı şeyi Real Madrid maçı için söyleyemiyoruz. İlk yarıda 1,5 dk içinde girilen ve değerlendirilemeyen üç pozisyon dışında Galatasaray’ın gol pozisyonunu göremedik. Bu tip zorlu maçlarda girdiğiniz pozisyonları gole çevirmek gerekiyor. Aksi takdirde her zaman pozisyon bulamayabilirsiniz. Madrid ise özellikle ikinci yarı oyunu ele alarak baskı uygulayarak çok fazla pozisyon bulmasına rağmen ilk yarıda attığı golle yetinmek zorunda kaldı. Orta alanda kaybettiğimiz toplar kalemize kontra atak olarak geldi. Gerek şansımız gerekse Muslera’nın kurtarışları sayesinde ikinci yarı gol yemedik. Yoksa sonuç çok daha farklı olabilirdi. Ligde de buna benzer bir durum var. Galatasaray hızlı oynayamıyor, yeteri kadar pozisyona giremiyor. Öne geçtiği birçok maçta son dakikalarda yediği gollerle beraberlikler alıyor. Büyük umutlarla alınan Falcao oynadığı maçlarda yeteri kadar top alamazken faydalı olmayı başaramadı. Son haftalarda ise sakat. Tek sevindirici şey ise forvette oynayan Andone’nin formda olması ve son oynanan lig maçında iki gol atması.


Geçen sene alınan şampiyonluk, kadroya katılan kaliteli oyuncular, başta tecrübeli hocaya rağmen Galatasaray istenen oyunu ve sonuçları alamıyor. Bu durumdan başta taraftar olmak üzere herkes hoşnutsuz. Göze batan en önemli eksiklikler hücuma yeteri kadar ve hızlı çıkılamaması, gol pozisyonuna girmekteki zorluklar ve az gol sayısı. Bunun dışında kolay pozisyon verilmesi. Kalede Muslera olmasa Galatasaray gerek ligde gerekse Şampiyonlar Liginde çok daha ağır sonuçlar alabilirdi. Terim’in acilen iyi bir oyun sistemini  ve kemikleşmiş kadroyu oluşturması gerekiyor. Top bize geçtiğinde hızlı hücuma çıkamıyoruz, paslaşmalarımız çok fazla sayıda kalecimize geri dönüyor . Daha fazla ileriye dönük oynamalıyız. Takımda çok az yerli oyuncu olması da tartışılan diğer konu. Birçok maça tamamen yabancı kadroyla çıkılması ne kadar doğru? Açıkçası son Madrid maçında benim de içime pek sinmedi. Bir Türk takımının bu denli önemli maça bir tane bile yerli oyuncu ile çıkamaması eleştiri konusu. TFF’nin bu soruna çözüm getirmesi gerekiyor.


Sonuç olarak Galatasaray zorlu bir süreçten geçiyor. Umarım Terim bu sorunlara kısa zamanda çözüm bulabilir. Şampiyonlar liginde üçüncü olarak UEFA’ya devam edebilmek ve ligde de şampiyonluk yarışından kopmamak şimdiki Galatasaray’ın hedefi olmalıdır.


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ