Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

LEGOLARLA MATEMATİK ÖĞRENİYORUM


Eylül 2019 - 226.Sayı
Bu makale 2019-10-01 09:06:07 eklenmiş ve 231 kez görüntülenmiştir.
Nurgül YILDIRIM

        Daha önceki yazılarımızda matematik öğretiminde kullanılan ve  etkili olan birçok  uygulamalardan bahsettik. İşte bu yöntemlerden biri daha  Legolarla Matematik öğretimi “Evet ,evet yanlış okumadınız. Görsel yolla öğrenmeye yatkın olan çocuklar içi en güzel yöntemlerden  biri  olan   “ Legolarla Matematik Öğretimi “ hepimizin hani şu çocukluğumuzda oynadığımız oyuncaklarımızdan başka bir şey değil.. 


           Bildiğimiz  bu LEGOLAR   son yıllarda fen ve teknoloji derslerine yönelik robotik setleri ve programlanabilen oyuncaklar olarak piyasada ilgi görmeye başladı. Pek çok özel okullarda mühendislik gibi branşların temelini erken yaşta kavramaları için ders ortamında sunulmaktadır. Avrupada  pek çok okulda yöntem olarak zaten kullanılmak-tadır. Matematikte problem çözme, akıcılık, anlama ve akıl yürütme becerilerinin gelişimine destek olan yöntemlerden biri olarak kabul edilmektedir Ayrıca çocuklar için soyut matematik kavramlarını somutlaştırmak, takım çalışmasına ilham vermek, sebat etmeyi teşvik etmek ve çeşitli matematik problemlerini çözme konusunda olumlu bir tutum geliştirmek için  de harika bir araçtır.


Çalışmalar, LEGO’larla genç yaşta oynamanın üç boyutlu düşünme gelişimi ile ilişkili olduğunu göstermiştir .LEGO’lar matematik derslerinde uygulamalı bir kaynak olarak kullanıldığında, çocuklar zorlu problemlerin üstesinden gelmek için kendilerini meşgul, rahat hissedecek ve kendilerini motive edecekler.


Bu nedenle, çocukların LEGO’ları kullanarak matematik kavramlarını keşfetmeleri için aşağıdaki örnekleri  gösterebiliriz.Biz eğitimciler içinde ders içi etkinlikler için çok önemli olduğunu düşünüyorum.


1)Kesirleri öğretmek 


Matematik kavramları, küçük çocukların kavrayabilmesi için zor olabilir ve çocuklar genellikle kesirler gibi soyut konuların anlaşılması için mücadele ederler.

LEGO’ları uygulamalı bir araç olarak kullanmak, çocukların kesirleri etkili ve ilgi çekici bir şekilde anlamalarını sağlar.LEGO’larla çocuklar, formülleri ezberlemek yerine keşif yoluyla kesirleri öğrenebilirler.


2) LEGO Eğitim’in MoreToMath’ı 


LEGO’nun Moretomath programı ile problem çözme yoluyla matematikte başarılı olabilirler.

Avrupa ‘  da şu anda 1. ve 2. sınıflar için LEGO’nun uygulamalı matematik müfredatında derslerde; öğrenci çalışma sayfaları, etkileşimli beyaz tahta dersleri ve değerlendirmeler sunulmaktadır. 

Dersler, eğitimcilerin temel içerik sunmalarını ve ileri öğrenim için fırsatlar sunmalarını sağlarken, tüm öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak için yerleşik düşünce fikirleriyle oluşturulmuştur. 


3) Alan Modelleri ve Diziler


LEGO’lar inanılmaz derecede esnek bir eğitim aracıdır ve çarpımı keşfetmek için inanılmaz derecede faydalıdır.

Çocuklar alan modellerini, çarpımsal özellikleri, kare sayıları keşfetmek için blokları kullanabilir.

 

4) LEGO Mindstorms: Robotik 


Çocukların STEAM (bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik) alanlarıyla ilgilenmelerinin en iyi yollarından biri robot yapım projelerine katılmalarıdır.

LEGO Mindstorms NXT, öğrencilerin kendi basit veya gelişmiş robotlarını ve uçaklarını yaratmalarına izin veren bağımsız robot kitleridir.

Otomasyon modern toplumun temelini oluşturmaya devam ettikçe, robotiği anlayan çocuklar gelecekte büyük kariyer fırsatlarına sahip olacaklar.5) LEGO Geometrisi 


Belirli bir geometri konusunu öğretmek için LEGO’ların nasıl kullanılacağına dair mükemmel bir örnek olmasa da, neredeyse her dersi tamamlamak için bunlar kesinlikle kullanılabilir.

Çocuklar alan ve çevre, hacim, bileşik şekil alanları, Pisagor Teoremi, yüzey alanı ve gerçek dünya senaryolarını modelleme gibi kavramları keşfetmek için LEGO’ları kullanmaları sağlanmalıdır.


Sağlık ve mutlulukla kalın….


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ