Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Değişen Sistemin Sancıları


Ağustos 2019 - 225.Sayı
Bu makale 2019-08-29 10:00:01 eklenmiş ve 205 kez görüntülenmiştir.
Baba Tahir ŞEREFOĞLU

Beşiktaş, Abdullah Avcı ile bir geçiş döneminde olduğu için sezona sancılı bir giriş yaptı. Kolay değil, 4 yıllık Şenol Güneş ile süregelen hücum futbolundan pasa dayalı kontrollü oyuna geçiş yapmak. İlk 15 dakika başa baş bir mücadele vardı Sivas’ta...


Kamplar, hazırlık maçları uzun lig maratonu için ölçü olur mu? Fotoğrafa bu açıdan bakacak olursak Sivasspor’un özel maçlardaki karnesi çok iyi, hatta pekiyi... Beşiktaş için aynı şeyi söylemek çok zor, galibiyeti yok! Haaa Kartal, bir dizi mazeretlere sığınabilir... Örneğin yeni transferlerin kadroya rötarlı gelişlerini ilk sırada sayabiliriz. Nitekim Abdullah Avcı, onbiri geçtiğimiz sezonun tecrübeli oyuncularından oluşturmak zorunda kaldı. Avcı’yı bu tercihleri nedeniyle eleştirmek, hele de sezonun ilk maçında haksızlık olur. Özellikle Burak Yılmaz’ın olmayışı, Avcı’nın oyun stratejisini olumsuz etkilediğini bu mazeretlerin arasına koyabiliriz. 


Böylesi uzun solukla lig yarışında başlangıçlar hep zor olur, biliriz. Yenilerin, eskilerle kaynaşması ve de takıma uyum sürecinin de zamana dayalı olduğunu da anımsatmakta yarar var.Bu sadece Beşiktaş için değil, diğer takımlar içinde geçerlidir.


Beşiktaş kadrosu belki başka türlü bir sistemde daha etkili oynayabilir ancak mevcut kadro kalitesi ideal Beşiktaş kalitesinde değil, temel sorun burada başlıyor. Sivas maçında Caner, Avcı’nın yeni oyununa iyi niyetle adapte olmaya çalışsa da oyuncunun fabrika ayarları gereği yani bu kadar uzun top oynamaya meyilli bir oyuncunun bu kadar sabırlı ayağa pas oynamaya çalışan bir takıma uyum sağlaması çok zor. İlk yarıda bunu maalesef iki isabetsiz uzun pas denemesinde gördük: Pası almak için birisi hareket etmeyince en iyi pas bile hatalı olabiliyor! Quaresma ise Beşiktaş ’taki miadını zaten doldurdu, bu oyun düzeninde katkıdan çok zararı oldu. Medel de yenilen 2. golde büyük hata yaparken, sahada kaldığı süre boyunca Avcı’nın idealindeki oyuna ne kadar uygun olmadığını da gösterdi.


Kısa mesaj


Abdullah hoca “Zaman değil destek istiyorum” demişti. Maalesef zaman da istemeli! Bugün yarın derken zamanın nasıl geçtiğini anlamadan bir bakmışız ki devre arasına girmişiz.


Analiz


Beşiktaş henüz hazır değil.

Ama karamsar olmamak gerekir.

5-6 haftadan sonra Beşiktaş, Beşiktaş gibi oynamaya başlar..

Sabır şart. Abdullah hocayı da yıpratmamak ve destek vermek lazım...


Final


Bu sezon Anadolu takımlarının şimşek hızıyla parlayacağını söylemiştik. Nitekim daha ilk hafta da meziyetlerini gösterdiler. Fenerbahçe hariç bütün favori takımlar puan kaybetti. Bunlar bir şey değil, bekleyin... Piyasa çok karışacak!


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ