Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

En İyi Hücum Savunmadır!


Temmuz 2019 - 224.Sayı
Bu makale 2019-07-29 16:54:08 eklenmiş ve 373 kez görüntülenmiştir.
Baba Tahir ŞEREFOĞLU

Ülke futbol ekonomisiyle ilgili gerçekler tüm yalınlığıyla ortadayken transfer döneminde Beşiktaş ile ilgili haber okuyamayan taraftarlar geriliyordur kuşkusuz. Ancak en az onlar kadar gergin biri daha vardır; Abdullah Avcı. Kimle antrenman yapacak, kim gelecek, kim gidecek gibi sorularla belki de ilk kez yüzleşiyor Beşiktaş’ın yeni hocası. Ki, bunun devamı da ‘Ödenemeyen futbolcu ücretleri’nin çıkaracağı farklı sorunlarla büyüyecek gibi görünüyor. Yakın geçmişte geleceği düşünmeksizin her vurup harman savurarak ‘buharlaşan para’lardan söz etmek kimilerince düşmanlık sayılıyordu. Ancak bugün eski yöneticilerden Mesut Urgancılar, “Alacaklılar kulüpte muhatap bulamıyor” diyorsa konu el yakan boyutu aşmış olmalı.


Dorukhan’ın durumu...

 

Beşiktaş’ın adı geçen ilk transferi de kanat forveti görünen Tyler Boyd!.. Oysa şampiyonluk yılları ya da Şampiyonlar Ligi puanları önden daha çok orta ve arkada yapılanlar sayesindedir. Marcelo, Tosiç, fabri, Adriano, Gökhan zaman zaman da Caner’in salınımlı performansı ile önlerindeki hattı tutan Atiba, Dorukhan, Medel gibi savunmacılardan kaynaklanır gösterişli sonuçlar. Düşünün yine bir stoper olan Ersan’dan bile gelir kalemine artı yazmıştır Beşiktaş. Bugün Vida’nın yanında kimin oynayacağı ya da onun kiminle yedekleneceği temel sorudur. Geçen sezonun iyisi Dorukhan’ın takımda kalıp kalmayacağı belirsizken gözlerin fazlasıyla bu hatlarda olması gerekmez mi?


Oğuzhan alternatif yaratır

 

Bankalar Birliği ile yapılandırmaya gittiği haberleri yapılan Beşiktaş’ın kafa yorması gereken ilk bölge defans, ardından da hemen önlerindeki ikilinin yedeklenmesi olmalıdır. İyi bir sezon başı hazırlığı geçirdiğinde Oğuzhan o bölgede alternatif hamleler yaratarak Ljajic/Burak/Güven üçgenini farklı aksiyonlarda kullanma konusunda Avcı’nın elini güçlendirebilir. Elbette bu Oğuzhan’ın futbolcu ve bu oyunun bir mutluluk oyunu olduğunu hatırlamasıyla mümkündür. En kötü zamınında bile milli takıma çağrılıyorsa bu ihtimal hala çok güçlü demektir. Ezcümle, savunmayı oturtmadan futbolu sürdürülebilir hale getirmek mümkün değildir. O nedenle buradan başlamak önceliktir. “yediğimden daha çok atarım” türü sloganlar kulağa hoş gelse de sizin rakipten fazla attığınız her gol gösterse gösterse ötekinin savunma yoksunluğunu gösterir.


Forvet şart 

 

Ekonomik kriz malum, dört büyükler umudu neredeyse Türkiye Bankalar Birliği’nin borç yapılandırmasına endeksli, çalışmalar, görüşmeler tüm hızıyla sürüyor, sona doğru geliniyor.

Kartal’da Burak Yılmaz’ın kalitesini tartışacak halimiz yok, işini dört dörtlük yapıyor. Yurt dışına transferi söz konusu ama yönetimin onu bırakacağına inanmak istemiyorum!


Yönetim ve Avcı hoca bu alana alternatif iyi bir golcü bulması şart. Geçmişte yapılan hataları gördük, dileriz bunlardan ders çıkarmışlardır. Mario Gomez gitti, yerine Aboubakar geldi, ‘tamam’ dediğimiz anda o da Kartal Yuvası’ndan uçup gitti. Negredo, Cyle Larin ve Vagner Love aşısı hiç tutmadı, hayal kırıklığı yarattı!


Burak Yılmaz’ın yaşının da ilerlediğini de anımsatalım. Konuya bu pencereden bakarsak, iyi bir forvet alınması şart ötesidir. Üstelik bu transfer sıfır hatayla gerçekleştirilmek zorunluluğu vardır, bilmem anlatabildik mi?


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ