Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Sonuçları değil, başlangıçları değiştirmek gerekir


Haziran 2019 - 223.Sayı
Bu makale 2019-07-03 17:14:44 eklenmiş ve 289 kez görüntülenmiştir.
Baba Tahir ŞEREFOĞLU

Bütün Beşiktaşlıların kafasında Abdullah Avcı’yla başlayacak yeni dönemin neler getireceği, neler götüreceği sorusu var. Her türlü eleştiri de var bu atamaya, övgü de… Eleştiriler kariyerinde kupa olmayan bir hocanın Beşiktaş’ın başına geçmesi… Motivasyon faktörü ise kariyerinde yeni bir sayfa açıp camiası olan bir kulüpte bu fırsatı kupalara dönüştürebilme ihtimali… Artılara eksilere bakacak olursak 4 yıllık Şenol Güneş deneyimi sonrası işi hiç kolay değil. Ne o dönemin yıldızları olacak ne de bol sıfırlı kontratlar alan bir kadro.

Geleceği parlak olan teknik direktörler genelde üç büyük dışındaki kulüplere şartlı imza atar: “Teklif alırsam giderim...” Ben bunu “Almanya’dan oğlum gelirse evi boşaltırsın” diyen ev sahiplerine benzetiyorum! Ancak Avcı’nın hakikaten de gitmesinin vakti gelmişti. O son attığı 5 yıllık imza stratejik bir hamleydi. Tıpkı Beşiktaş yönetiminin “Şenol Güneş’e 3 yıllık yeni sözleşme teklif edeceğiz” demesi gibi.

 

KİLİT OYUNCUSU FiKRET ORMAN OLACAK

 

Avcı’nın Beşiktaş’ta öncelikle savunma ve hücum arasında bir denge yakalaması gerekiyor. Daha doğrusu hücumdan taviz vermeden, defansif terbiyeyi artırması gerekiyor. 72 gol atan takıma ‘evet’ ama 46 gol yemezse! Avcı, Başakşehir’de sadece 22 gol yedi, bu şahane. Buna mukabil sadece 49 gol atabildi. Şampiyonluğu da esasen bu yüzden kaybetti. Adebayor, Demba Ba, Robinho, Jojic, Bajic gibi çok sayıda forvete rağmen, az gol attı. Ama bu transferlerin çoğu ‘dolgu’ vazifesi gördü. Beşiktaş nasıl ki uzun bir dönem Quaresma’nın ortalarına baktı, Avcı da hep Visca’ya duacı oldu. Nitekim o  ligin kritik haftalarında sahneden çekilince mutlu son hayal oldu. Ben yine de Avcı’nın şampiyonluk için kilit oyuncusunun sahadaki 11’de değil, yönetimde olduğunu düşünüyorum. Başkan Fikret Orman, Şenol Güneş’li ilk sezondaki ayarlarına dönmezse, işi çok zor olur. O dönemdeki Orman, ekibiyle birlikte kamuoyu ile çok iyi bir iletişim kurmuştu. Ancak başarıyla birlikte irtibat kopmaya başladı; hem kendi yönetiminde hem de futbol dünyasıyla... Kâğıt üzerinde başkanlıktaki son 3 yılına giren Orman’ın artık daha cesur olması ve tamamen takıma odaklanması lazım. Ve elbetle taraftarla atılan köprüleri de yeniden kurmalı.

 

AVCI’NIN RAKAMLARI

 

Başakşehir’de toplam 10.5 yıl teknik adamlık yapan Avcı, 431 resmi maça çıktı.

 55 yaşındaki Avcı’nın 316 maçlık lig karnesinde 148 galibiyet, 82 beraberlik, 86 yenilgisi var.

Deneyimli hoca son 4 yılda Başakşehir ile Avrupa’da da mücadele etti.

Türkiye Kupası’nda toplam 63 maçta takımının başında olan Avcı, 29 galibiyet, 22 beraberlik, 12 yenilgi aldı.

 

AVCI’YI SAHA DIŞI SORUNLAR BEKLİYOR

 

Başakşehir’de tıkır tıkır parasını alan, oyuncularının maaşı ödenen, personelden dert dinlemek zorunda olmayan Abdullah Avcı artık saha içi kadar bunlarla da uğraşacak. Taraftar faktörünü de unutmayalım. Nasıl ki Burak Yılmaz’ın golleriyle tribünler yumuşadıysa, Avcı’yla olan soğukluğun giderilmesi için de başarıdan başka çare yok.

 

Yeni federasyonun önündeki maddelerden birisi Beşiktaş’ın Şenol Güneş’in alacağıyla ilgili yaptığı talep. Bakalım önümüzdeki günler bize neler gösterecek...

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ