Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Değişim


Nisan 2019 - 221.Sayı
Bu makale 2019-04-29 14:55:37 eklenmiş ve 665 kez görüntülenmiştir.
Harun BARUN

Dünya artık değişim sürecine girmiş oldu. Yakın zamanda hem ekonomik hem ticaret ortamında düzeni değiştirecek bazı planlamalar yapıldı. Şimdi asıl olan değişim sürecini uygulamalarını gerçekleştirecekler mi? Örnek verecek olursak ticaret savaşlarının başladığı bir zamanda Çin devletinin ekonomide büyüme göstermesi şaşırtıcı değil mi. Getirilen ek vergiler Çin devletini sarmamış olmalı ki ekonomi büyümeye devam etti. Peki kurulan bu oyun neydi?  İşte tam olarak anlatmak istediğimiz bu.


 Artık her alanda değişim yaşayacağımız bir zaman içerisindeyiz. Parayı yönetenlerin mevcut sistemi onaylamadığını ve dünya üzerindeki süper gücü değiştirmeleri, Amerika’nın yerine Çin devletini süper güç yapmaları kuşkusuz kaçınılmaz olacak. Peki, güçlenen bir Çin devleti sizce korkutucu olmaz mı? Dünyanın en fazla nüfusuna sahip bir ülkenin dünya üzerinde her alanda süper güç olması tabi ki korkutucu. Peki, bunu bildikleri halde neden bunu yapmak istesinler diyorsunuz ama işte tam bu sırada onların kurmuş oldukları bir oyun devreye giriyor. Parayı yönetenlerin Çin devletini süper güç yapmalarındaki amaç en kalabalık nüfusa sahip ülke, işçiliğin ucuz, üretimin daha ucuz ve hammadde maliyetlerin daha uygun olduğu bir devleti göreceğiz. Ve savunma sanayisinde güçlü bir devlet ve buna entegre olarak aktif büyüklüğü bakımdan her zaman hazır bekleyen bir ordu.


Dünya için biraz korkutucu ancak amaçları aslında dünya robotik çalışma sistemine girmek ve bu kalabalık ülkenin ucuz iş gücünü kullanarak robotik sistemi üretmek. Ayrıca her alanda işçiliğin bile robotik sistemine geçeceğini göreceğimiz günler de yakın. Düşünsenize artık fabrikalarda evlerde hatta sağlıkta bile karşımıza robotların çıktığını göreceğiz. Tabi ki her şeyin robotlarla yapıldığı bir dünyada üretilen malın kimlere hangi parayla satılacağı düşünüyorsunuz. Çünkü fabrikadan yani üretimde olmayan birinin gelirinin de olmayacağını ve gelirinin olamadığı insanın nasıl olurda dünyada ekonominin olacağını ve nasıl ilerleyeceğini düşünürüz. İşte insanlar için çalışan ve onlar için para kazanan robotlar artık sadece bize hizmet edecek. Aslında biraz tembelliğe alışmış olacağız. Belki inanmayacaksınız ama izlediğimiz filmlerle insanların aklına koymaları ve karşımıza çıktığında şaşırmamamızı sağlıyorlar. İşte büyük bütçelerle harcanan o filmler aslında insanların beyninde yer edilmesini sağlanıyor ve bize ulaşmanın en kolay yolu budur işte.


Peki, sadece robotlar mı girecek hayatımıza tabi ki hayır. Günümüzdeki araçlarında günden güne değiştiğini tasarımların uçan araçlara benzetilmeye çalıştığını görmekteyiz. Yavaş yavaş artık tasarımların oraya kaydığını görüyoruz. Diğer bir yandan evlerinde akıllı ev olarak tasarlandığını ve teknolojinin her alanda geliştiğini ve kullanıma girdiğini görüyoruz. 


Bunlar karşısında yapmamız gereken aslında pek bir şey yok. Yeniliklerin hayatımıza girdiği her alanda, sistemi bize önceden bazı uyarılarla gönderdiği için yeniliklere karşı gelemeyeceğiz. Çünkü yeniliklerin fark ettiyseniz birden hayatımıza girmiyor yavaş yavaş o alanda değişimlere girdiğini ve karşı çıkmadan önce askında sisteme alışmış olduğumuzu görmüş oluyoruz. 


Elimizden bir şey gelmez ama eskiler her zaman bizi duygulandırır. Geçmişe baktığımızda siyah beyaz televizyonların renklilere bıraktığını radyoların tamamen hayatımızdan çıktığını görmüş oluyoruz. Bunlar varken hayatımızda stresin ve derdin olmadığını ve konuşmanın daha fazla olduğunu görüyoruz.

 

Dünyada bu değişimler olurken geçmişi unutmamızı ve sadece bizi mutlu edecek değişimleri hayatımıza almamız yeterli olacaktır.


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ