Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

KURUMLAR VERGİSİ DÖNEMİNDE TAVSİYELER


Nisan 2019 - 221.Sayı
Bu makale 2019-04-29 14:54:15 eklenmiş ve 662 kez görüntülenmiştir.
Gökay Özyürek

           Vergi kaçırmak, suç; vergiden kaçınmak haktır. Vergiden kaçınmak, kanunları iyi bilip, kanunları iyi yorumlamaktan geçer. Vergiden kaçınmak, Maliye otoritesinin sunduğu haklardan teşviklerden yararlanarak, daha az vergi ödeme becerisidir. Yazımında da daha az vergi vermemizi sağlayacak birkaç yola değineceğiz.  


Spor kulüplerine sponsor olarak harcama yapmak


Profesyonel kulüplere yapılan harcamanın yüzde 50’sini, amatör kulüplere yapılan harcamaların yüzde 100’ünü kurumlar vergisinden indirilir.

Leasing anlaşmaları yapmak


Bilançolarının aktifindeki gayrimenkulleri bir finans kurumuna “sat-kirala-geri al” yöntemi ile satarak hem finansman sorunun çözmek hem de KDV ve Kurumlar vergisinden kaçınmak

Nakit sermaye artışı 


Nakit sermaye artışı yapılan şirketlerde, kurumlar vergisinde matrahtan indirim suretiyle vergi avantajı hakkını kullanmak


Vergiye uyumlu mükellef olup olunmadığına dikkat etmek


2016, 2017 ve 2018 yılları vergi beyannamelerini kanuni süresinde beyan etmiş ve  ödemiş şirketler hesaplanan vergi üzerinden yüzde 5 indirim hesaplayıp avantaj elde edebilirler.


      Ülke ve Dünya ekonomisinde zor ve rüzgarlı dönemler geçirirken, şirketlerin yelkenlerini daha iyi yönetme becerisi daha da öne çıkıyor. Daha iyi dönemler gelecekse bu bizim çabalarımız sayesinde olacaktır. Mevlana’nın dediği gibi, güzel günler sana gelmez. Sen onlara yürüyeceksin.  Bereketli ve bol kazançlı aylar dilerim.


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ