Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEME AİT EKONOMİ DEĞERLENDİRME


Teknik Elektirk Postası - 220
Bu makale 2019-03-29 10:10:49 eklenmiş ve 441 kez görüntülenmiştir.
Gökay Özyürek

2019 büyümesinin, Yeni ekonomi Programında açıklanan tutarın biraz daha altında yani yüzde 2,3’ün biraz daha altında, 1 civarında gerçekleşeceğini bekliyorum. Bu oran tabi Dünya’daki ekonomik gelişmelerin bizim lehimize veya aleyhimize gerçekleşmesine de çok bağlı. 2018 4. çeyreğinin  yüzde -3 civarında olması ve dolayısı ile 2018 büyümesini yüzde 2.8  oranında gerçekleştiğini düşünecek olursak; 2019 rakamlarının, 2018 biraz daha gerisinde kalmış olacak. Beklentiler gerçekleşirse, burada sevindirici gelişme şu olacak: 2019 ikinci yarısından itibaren biraz toparlanma gerçekleşmeye, başlayacak. Teknik olarak bir ekonomide, iki çeyrek üst üste daralmaya resesyon; bu daralmanın iki yılı bulması da depresyon denir. 

 

Türkiye, krizlere girip çıkan ama krizlerde çok uzun süre kalmayan bir ülke. Bazı Latin ülkeleri ve bazı Avrupa ülkeleri gibi uzun yıllar kriz yaşamıyoruz. Bu yaşadığımız olumsuz dönemden de, gerekli önlemlerin alınması ile çıkacağımıza inanıyorum. Tabi ki yine belirtmem gerekir ki; Dünyadaki gidişat, ticaret savaşları, Brexit, petrol fiyatlarındaki seyir ve Suriye’deki gelişmeler bu süreci olumlu veya olumsuz etkileyecektir.

 

Bir diğer önemli 2 konu da, enflasyon ve işsizlik Türkiye’de işgücünün daha da fazla artmasıyla, mevcut büyüme Türkiye’ye yetmiyor. Yüzde 5-6 seviyelerinde büyüme gerekiyor ki, işsizlik artmasın. Bununla beraber, öncelik enflasyonun dizginlenmesi ki; bunu başaracağımızı düşünüyorum. 2019 sonunda, piyasanın ve kanun koyucuların beklediği enflasyon oranına ulaşabiliriz

 

Teknik olarak bir ekonomide, iki çeyrek üst üste daralmaya resesyon; bu daralmanın iki yılı bulması da depresyon denir. Yılın ikinci yarısının içinde, toparlanma dönemine geçiş bekliyorum.

 

 Elektronik çek ve bono uygulamasını geliyor   

Elektronik çek ve bono uygulamasını geliyor. Ticaret Bakanı Pekcan, Çeklerinizi elektronik ortamda alabileceksiniz, verebileceksiniz. Saklama sıkıntınız olmayacak. Güvenilirliği takip edilir olacak. Aldığınız anda bu çeki hangi bankalardan ve hangi şubelerden tahsil edeceğinizi de göreceksiniz. Bu en kısa sürede devreye girecek.” ifadelerini kullandı. Dünyada e-ticaretin hızla arttığını vurgulayan Pekcan, Türkiye’de yüzde 4 olan e-ticaret oranını yükseltmek istediklerini sözlerine ekledi.

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Mustafa ALBAYRAK
Teknik Elektirk Postası - 222
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ