Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

DEVLET KULÜPLERE YARDIM ETMELİ Mİ?


Mart 2019 - 220.Sayı
Bu makale 2019-03-29 10:05:18 eklenmiş ve 645 kez görüntülenmiştir.
H. Tanju OKTAY

        Hepimizinde bildiği gibi futbol kulüplerimiz büyük borç batağı altında. 18 Süper Lig kulübümüzün yaklaşık olarak borcu 15 Milyar TL. Bu çok yüksek bir rakam. Kulüplerimizin bu kadar borç yükü altına girmesinin nedeni kulüp yöneticileri ve denetimsizlik. Ülkemizde maalesef kulüpler vakıf kurallarıyla yönetilmekte ve gerekli resmi denetimleri özellikle mali anlamda görememektedir. Şirkete dönüşmüş ve borsada işlem gören  kulüplerimiz dahi ( 4 büyük kulubümüz ) yeterli mali denetim altında değildir. Yöneticiler istedikleri kadar borç yapmakta fakat bunun şahsi sorumluluğu onlara kalmamakta kulüplerimize kalmaktadır. Bu yanlış düzen artık işleyemez hale gelmiştir. Kulüpler gırtlağına kadar borçlanmış artık hareket edemez hale gelmiştir. Kulüplerin ellerindeki değerli futbolcuları satması tasarufa gitmesi ancak geçici bir çözüm olarak gözükmektedir. Devlet bu duruma el atmak istemiş ve kulüplere kredi sağlanacağını açıklamıştı. Bu açıklamaya kamuoyundan büyük tepki geldi. Ülkenin içinde bulunduğu bu maddi  şartlar altında şirketler nakitsizlikten kapanırken , çiftçiler mağdur bir vaziyette iken devlet futbol kulüplerine bu kadar büyük bir kredi vermelimiydi? Vicdanen düşündüğümüz zaman hayır demek geliyor insanın içinden. Bir yandan da futbolun insanımız için nekadar önemli olduğunu düşünüyor insan. 

 

Peki bu durumda ne yapılmalı? Kanımca devlet kulüplerimize kredi vermeli ama bu kredi miktarı limitli olmalı. Mesela daha önce düşünülen rakamın yarısı olabilir. Tabii bu kredi verilmeden önce gerekli yasalar yapılmalı ve kuluplerin harcamaları çok sıkı denetlenmeli. Yöneticiler yaptıkları harcamaların sorumluluğunu taşıyabilmeli. Özetle futbola gereken can suyu bir miktar verilmeli , çark döndürülmeli ama kulüplerde daha önce yaptıkları harcamaların sıkıntısını bir miktar çekmeli. Çıkarılacak yasa futbolumuzun geleceği için çok önemli. Bu yasa çıkarıldıktan sonra takım yönetimleri çok daha dikkatli harcama yapmak zorunda kalacaklardır. Kulüplerin başarısı adeta yönetimlerin limitli bütçeleriyle yapacakları yönetimlerin başarısıyla doğru orantılı olacaktır.

 

        Futbolumuzda dikkat etmemiz gereken bir diğer konuda yerli futbolcu yetiştirme ve oynatma konusu olmalıdır. Şuan liglerimize baktığımızda çok sayıda yabancı oyuncuyu görmekteyiz. Bazı takımlarımız mesela Galatasaray maçlara tamamen yabancı kadrolarla çıkmaktadır. Bu durum ülkemizde hiçmi yerli futbolcu kalmadı da hep yabancı futbolcularla çıkıyorsunuz sorusunu insanın aklına getirmektedir. Milli takımın başarısı ortadadır ! Milli takım çoğunlukla gurbetçi futbolculardan oluşmaktadır. Bütün bunlardan anlamamız gereken daha fazla altyapıya önem vermemiz gerektiğidir. Yani üretim yapmalıyız ithalatı azaltmalıyız! Buda TFF nin alacağı bazı düzenlemelerle olabilir. İlk 11’ de daha fazla Türk oyuncu oynatma , toplam futbolcu sayısında altyapıdan daha fazla futbolcuyu kadroda bulundurma gibi düzenlemelerle Türk Futbolu’nun geleceği kurtulabilir. Türkiye gibi genç nufusu yüksek ve futbolun çok sevildiği bir ülkede daha fazla yerli futbolcu liglerimizde olmalı hatda yurt dışına transfer edebilmeliyiz.

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Mustafa ALBAYRAK
Teknik Elektirk Postası - 236
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ