Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

KENDOKU(Matdoku) OYUNU


Şubat - 219. Sayı
Bu makale 2019-02-26 11:53:09 eklenmiş ve 623 kez görüntülenmiştir.
Nurgül YILDIRIM

Geçen sayımızda Akıl oyunlarından en çok bilinen Sudoku ‘yu anlatmıştık. Bu defa sıra geldi Sudokunun türevi olan KENDOKU’  ya Hani bazen  çok sıkılır kısa bir mola vermek , bir kahve keyfi  , bir bulmaca keyfi  yapmak isteriz . İşte Kendoku  bu molalarda tavsiye edeceğim oyunlardan bir tanesi olacaktır. 


Evet bu defa yazımızda  dört matematiksel işleme dayalı yapısıyla , her  yaştan insanın zorlanmadan anlayabileceği , çözebileceği , değişik çözüm teknikleri geliştirmek için üzerinde düşünebileceği Kendoku ‘ yu  anlatmak istedim sizlere .Umarım seveceğiniz ve ilginizi çeken bir oyun olur...


Kendoku ; Japon matematik öğretmeni Tetsuya Miyamoto tarafından 2004 yılında icat edilen aritmetik ve mantığa dayalı bir oyundur.


Kenken,Mathdoku,calcudoku gibi isimleri de mevcuttur.  Hem dört işlem becerisini hem de sayısal varyasyonları iyi düşünmeyi gerektiren bu oyun mantıksal ve aritmetik becerinin yanında , akıl yürütme ve çıkarımlarda bulunma yeteneklerini geliştirmesi açısından son derece yararlı bir oyundur.


3x3 4x4 5x5 6x6 vs. versiyonları mevcuttur ve  kurallarıda oldukça basittir.


PEKİ KENDOKU NASIL ÇÖZÜLÜR? 


Her satır ve sütuna birer kez, zemin üzerinde verilen sınırda bulunan rakamların yerleştirilmesine dayanıyor.Yani biraz da Sudoku mantığı .

Kalın çerçeveler içerisinde verilen işlem,çerçeve içerisine yerleştireceğiniz rakamlara uygulamanız gereken işlem ve çerçeve içerisindeki sayı,bu işlemin sonucu olmalıdır.

Her satır ve sütunda sudokuda olduğu gibi her rakam sadece bir kere kullanılabilir. “ Kafes “ adıyla anılan kutulara istenen sonuca ulaşılması için uygun rakamın yerleştirilmesi gerekir.

Kendoku bulmacaları , sadec eğlenceli değil, aynı zamanda çözenlerin konsantrasyo-nunu ,  mantıksal ve aritmetik becerilerini geliştiren bir araçtır.Kendoku sudoku ile bazı ortak noktalara sahip . Her ikisi de verilen hücrelere mantıksal bir şekilde rakamları yerleştirerek çözülür .


Ama Kendoku , Sudoku ‘nun aksine matematiksel işleme dayalı bir akıl oyunu ve bu ona , eğlenceli olmanın yanında beyinle idman yapmak için en iyi yollardan biri olma özelliği kazandırıyor. Kendoku bulmacasında amaç verilen ipucu sayılara ve işlemlere göre boş olan kareleri doldurmaktır. Her kafesin sol üst köşesinde yazan rakam ve işleme göre kareler doldurulur.

Bu oyunda  rakamları her satır yada sütünda bir kez kullanmaya çalışmalısınız.Tıpkı Sudoku oyunlarında olduğu gibi satır yada sütünlarda bulunan sayıları doğru bir şekilde yerleştirmelisiniz. Sayılar yerlerine koyarken tablonun içersindeki bölümlerde bulunan sayılar işlem yapıldığında köşedeki sayıya eşit olmalıdır.


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ