Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Besi̇ktaş’ta Mali̇ Zorluklar Altında Yeni̇den Yapılanma


Ocak 2019 - 218. Sayı
Bu makale 2019-01-28 17:41:02 eklenmiş ve 31470 kez görüntülenmiştir.
Kürşad DUMAN

Türk futbolunun son yıllarda içerisinde bulunduğu mali darboğaz, genel olarak ülkedeki makroekonomik koşulların da bozulmasıyla, bu yıl iyiden iyiye kendini göstermektedir. Önemli borç yükleri ile son birkaç yıldır boğuşan ligimizin büyük kulüpleri bu sezon hem mevcut oyuncularının ücretlerini ödeyememektedir, hem de gerekli mevkilere, çok elzem durumlarda bile, transfer yapamamaktadır. Son yıllarda iç ve dış transferde oldukça başarılı hamlelere imza atan Beşiktaş Spor Kulübü Yönetimi bile bu sıkıntılı dönemde çok zorlanmıştır ve zorlanmaya da devam etmektedir. 


Son yıllardaki performans ile karşılaştırıldığında herkesin açıklıkla ifade ettiği gibi, oldukça başarısız geçilen mevcut sezonun ilk yarısı sonrasında, daha önceki yazılarımızda da defaten belirttiğimiz gibi yaş ortalaması oldukça yükselen futbol takımı için özellikle bazı mevkilerde acilen transfer yapılması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu mevkiler; Santrfor ve Sağ Bek iken Pepe’nin takımdan ayrılması ile Stoper açığı da bunlara eklenmiştir. Daha sonra Babel’in de Premier Lig ekiplerinden Fulham’a transfer olması ile kanatlarda oynayacak alternatifler de azalmıştır. Yönetim Pepe’den boşalan Stoper pozisyonu için PSV Eindhoven’dan Nicolas Isimat Mirin ile anlaşırken, Santrfor mevkii için de transferi uzun zamandır konuşulan Burak Yılmaz’la el sıkışmıştır. Burada özellikle Burak’ın transferi taraftarların tepkisi nedeniyle çok tartışılmıştır ve tartışılmaya da devam edecektir. 33 yaşındaki deneyimli santrafora bu zor finansal koşullar altında ciddi bir senelik ücret taahhüt edilmiştir. Trabzon’da uzun bir süredir kadro dışı bulunan Burak’ın toparlanması ve maç eksiğini kapatması da biraz zaman alacaktır. 


En az Santrfor transferi kadar acil ve önemli olan Sağ Bek transferi ise henüz gerçekleştirilememiştir. Bize göre bu mevkiye transfer yapılması mutlak suretle önemlidir ve gereklidir. Oyun stili olarak tempolu bir hücum futbolu oynayan Beşiktaş’ta mecburen defans önde kurulmaktadır. Takım boyunun bu kadar uzadığı bir dizilimde ise sağ ve sol arkada yer alan oyuncuların çok çabuk ve hamleli oyuncular olması şarttır. İki sene bu görevi son derece yüksek bir performansta yürüten Gökhan Gönül’ün artık ilerleyen yaşı ile birlikte sakatlıkları artmaya başlamıştır ve devamlılığı azalmıştır. Oldukça başarılı futbolunu bir de golle süslediği ikinci devrenin ilk maçı olan, deplasmandaki Akhisarspor karşılaşmasında bile bu durum net olarak görülmüştür. Gökhan geriye koşularda, Akhisar’ın hızlı kontrataklarında çok zorlanmıştır ve yenilen golde böyle bir ataktan gelmiştir.


Yeni stoper Mirin’in temposu ve sürati olumlu görülmekle birlikte, Vida ile birlikte oynadıkça performanslarının yükseleceği açıktır. İkinci devre daha fazla uyum sağlayacak Kaleci Karius’un da performansının arttığına tanık olacağız. Bunu işaretlerini yine Akhisarspor deplasmanında gördük. 


Son yıllarda Beşiktaş Futbol takımının özellikle çok etkili, lig seviyesinin çok üzerinde bir Orta Sahasının olduğuna tüm futbolseverler tanıklık etmişti. Fakat geçen sezondan devam eden Oğuzhan Özyakup’un formsuzluğuna bir de Tolgay Aslan’ın, muhtelif sorunlar nedeniyle, kadro dışı kalması eklenince, Orta Saha’da açık bir düşüş yaşanmıştır. Atiba’nın ilerleyen yaşı ile düşen performansı da ayrıca gözler önüne serilmiştir. Tüm bu olumsuzluklar içerisinde, Türk Futbolu adına umut verici gelişme, henüz 22 yaşında olan Dorukhan Toköz’ün önlenemez yükselişidir. Her geçen gün futbolunun üstüne koyan Dorukhan, gol atabilme kabiliyetini de arttırmaktadır. Akhisar deplasmanında attığı harika gol herkesi bu konuda umutlandırmıştır. Tüm kulüp ve özellikle de teknik ekip, bu genç oyuncunun üzerine titremelidir ve gelişimi için seferber olmalıdır. Yine santrafor mevkiindeki Güven Yalçın da benzer nitelikte, işaretler vermektedir. 


Mevcut durumda yaşanan finansal güçlüklerin kısa bir sürede çözülebileceğini kimse beklememektedir. Bu durumda izlenebilecek en akıllı yöntem, altyapıya ve öz kaynak düzenine fazlasıyla önem vermek, etkili bir izleme ekibi ile özellikle yurtiçindeki yetenekleri takıma kazandırmaktır. Dorukhan Toköz ve Güven Yalçın gibi genç oyuncular hem bu konuda bizlere ümit vermektedir hem de bu yöntemin her açıdan ne kadar doğru ve anlamlı olduğunu göstermektedir. 


Türk futbolunun uluslararası arenadaki hak ettiği pozisyona gelebilmesi için tüm kulüplerde alt yapı çalışmaları desteklenmeli, genç oyunculara her noktada gerekli destek verilmelidir. Yabancı oyuncu transferleri ise çok dikkatli yapılmalı, ya deneyimleri ve kaliteleri ile bu genç oyuncuları daha ileriye taşıyabilecek oyuncular alınmalı ya da gelecek için potansiyel taşıyan henüz markalaşmamış oyuncular transfer edilmelidir. 


Beşiktaş’ı ve Türk Futbol’unu uluslararası arenada daha iyi yerlerde görebilme dileğiyle, hoşça kalın.


Saygılarımla,


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ