Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

2019’Da Dünya Ekonomisinin Gündemi Ne Olacak


ARALIK - 217. Sayı
Bu makale 2019-01-02 09:57:10 eklenmiş ve 654 kez görüntülenmiştir.
Gökay Özyürek

2019 yılı Dünya ekonomisi için oldukça zor geçecek. Ekonomistlerin de zorlanacağı aşikar. Zira gerek büyüme stratejileri gerek buna paralel gidecek ticaret savaşlari yıl boyunca, karmaşık şekilde gündemde olacak. Siyasi belirsizlikler de bu durumu daha da karmaşıklaştıracak.


2019 yılında ülkemiz gücünü, enflasyon, faiz, işsizlik üçgenindeki sorunları aşmak için harcayacak. ABD dünya ekonomisinin baş gücü olmaya devam ederken, 2019 yılına büyüyecek mi küçülecek mi tartışmalarıyla girecek. ABD ve Cin ticaret savaşlarının da lokomotif ülkeleri olacak. Çin, elbette ticaret savaşları atmosferinde mücadele verirken, başkan Jinping  diğer yandan da büyüme ve ekonominin finansmanı için çalışacak. ABD eski Hazine Bakanı Henry Paulson ABD ile Çin anlaşamamaları durumunda “Ekonomik Demir Perde” uyarısında bulundu. 

"ABD eksenli ticaret savaşları ve Trump’ın vergileri, AB’deki siyasi ve ekonomik krizler, Asya’daki büyüme hedefleri, 2019’da iktisatçıların en çok dillendirdiği konular olacak.uuu"

Hindistan büyümeye devam ederken, Rusya petrol odaklı büyüme stratejisi güdecek. Avrupa, yılın başında Brexit süreci ve ekonomik krizlerle uğraşacak. Japonya’da büyüme ve vergi artışları birbiriyle çarpışacak.

ÇEVRE KANUN TEKLİFİ MECLİS’TEN GEÇTİ 

Kıyıda ve köşede kalmış kanunları buradan yazmak, geçmişte olduğu 2019 yılında da hedefim olacak. Bunlardan biri de Aralık ayında kabul edilen Çevre Kanunu oldu. Poşetlerin ücretli satılması gündemde önemli yer işgal etti. Benim yazacağım ise, kendine daha az yer bulan kısımla ilgili olacak. Buna göre yeni imar planlarında bisiklet yolları ve bisiklet park istasyonları zorunlu olacak. Bunun için başlangıç süresi 1 Haziran 2019 olacak. Yine aynı tarihten itibaren denizlerde yenilenebilir enerji üretim santralleri yapılabilecek.

"1 Haziran 2019’dan itibaren denizlerde, imar planı kararıyla Bakanlık tarafından yenilenebilir enerji kaynak alanı olarak ilan edilen alanlarda, yenilenebilir enerji üretim santralleri yapılabilecek"

2019’un herkese bol, hayırlı, bereketli kazançlar getirecek; mutlu ve huzurlu bir sene olmasını diliyorum.

Danışman, Mali Müşavir, Bağımsız Denetçi


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Mustafa ALBAYRAK
Teknik Elektirk Postası - 222
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ