Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Var Niye Var?


ARALIK - 217. Sayı
Bu makale 2018-12-29 13:20:46 eklenmiş ve 1558 kez görüntülenmiştir.
H. Tanju OKTAY

VAR ( Video Yardımcı Hakem Sistemi ) bu sezonun başından itibaren Süper Lig’de de uygulanmaya başlandı. Türkiye’deki kulüplerin büyük çoğunluğunun destek verdiği bu uygulama sahada alınan yanlış kararların düzeltilmesi umudunu taşıyordu. 16. haftanın bittiği şu günlerde VAR maalesef kamuoyunun beklentilerini karşılayamadı. VAR’a rağmen hakemler yanlış kararlar vermeye devam etti.


En dikkat çekici olaylar ise Fenerbahçe-Başakşehir karşılaşmasında VAR’ın pozisyon anında çalışmaması ve Galatasaray-Konyaspor maçında Halis Özkayya’nın Galatasaray aleyhine verilen bir tartışmalı hatda penaltı olmadığı kesin olarak TV’den görülebilen bir poziyonda VAR’ı izlemeye gitmemesi oldu. Tabi burda VAR’ı izleyen kenar yönetiminin Halis Özkayya’yı uyarmaması en büyük hata idi. Özkayya penaltıyı yanlış vermiş olabilirdi ancak VAR’ı izlemeye gitmemesi infial uyandırdı.


VAR sisteminin doğru olarak kullanıldığı ve maça tesir ettiği durumlarıda gördük. Bu demekoluyorki VAR’ı doğru olarak kullanmak gerekiyor. Orta hakem her tartışmalı pozisyonda kenara gitmek zorunda değil ancak Tv başındaki hakemlerin orta hakemkleri daha doğru uyarmaları gerekiyor.


Bu sezon hakem ve VAR hatalarından enfazla Galatasaray etkilendi. Fenerbahçe maçında başlayan hakem hataları zinciri , Konyaspor maçında Serdar Aziz’in pozisyonunda TV başındaki hakemlerin uyarmaması ve Özkayya’nında TV’ye gitmemesi sonucu doruk noktaya ulaştı. Tüm

Galatasaray camiaası bu duruma büyük tepki gösterdi. Galatasaray verilen yanlış kararlar sonucu sadece puan kaybetmiyor aynı zamanda teknik direktöründen futbolcusuna kadar cezalı duruma düşüyordu. Bu Galatasaray’ın zararını daha da artırıyordu. Sonuçta Galatasaray aleyhine verilen yanlış hakem kararları, cezalı ve sakat futbolcuların çoklukları nedeniyle ikincilikten beşinciliğe kadar geriledi.


Bundan sonra Galatasaray daha sakin olmalı. Aleyhinde verilen kararlara kendisi daha fazla zarar görmeyecek şekilde cevap vermeli. Ligin gidişatı gösteriyorki Galatasaray’ın en ciddi rakibi Başakşehir ve aradaki fark 8 puan. Galatasaray eğer sakinliğini bozmayip elindeki kadroyu cezasız ve sakatsız bir şekilde kullanabilirse aradaki farkı kapatma şansı olabilir.

Gelecek ay görüşmek dileğiyle.

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Mustafa ALBAYRAK
Teknik Elektirk Postası - 222
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ