Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Olaylı Derbi


KASIM - 216. Sayı
Bu makale 2018-11-28 15:37:45 eklenmiş ve 1017 kez görüntülenmiştir.
H. Tanju OKTAY

Ligin 11. haftasında Galatasaray ile Fenerbahçe Türk Telekom Stadında karşı karşıya geldiler.

 2-2 berabere biten karşılaşmada maçın sonucundan daha çok maçtan sonra çıkan olaylar konuşuldu hala da konuşulmaya devam ediliyor. Maçın bitiminde  futbolcular arasında çıkan kavga daha sonra bu kavgaya Terim’in ve yardımcısı Hasan Şaş’ın müdahili ve ensonunda da Terim’in hakem Fırat Aydunus’a sözlü tepkisi haftanın belkide sezonun en fazla konuşulacak hareketleriydi.

Maç her iki takım açısındanda önemli idi. Galatasaray zirveden kopmamanın Fenerbahçe ise ligin dibinden yukarı doğru çıkabilmenin hesaplarını yapıyordu. Galatasaray maça iyi başladı . İkinci yarının başında maçı 2-0 ‘a getirdi. Karşısında çok etkisiz bir Fenerbahçe vardı. Herkes farkı beklerken Fenerbahçe VAR sisteminin yardımıyla penaltı kazandı. Bu penaltı öncesi Galatasaray aleyhine verilen faul çok tartışıldı. Maç 2-1 ‘ e geldikten 6 dakika sonra Fenerbahçe 2. gölü buldu ve maçı beraberliğe taşıdı. Bu gol öncesi yine Galatasaray aleyhine verilen taç kararı çok tartışılacaktı. Nihayet maç 2-2 bitdi. Maçın bitiş düdüğünün hemen ardından Jailson’un Belhanda’ya attığı sert tokat sonucu ortalık biranda karıştı. Birçok futbolcu birbirine girerken kavgaya yedek kulübeside dahil oldu. Hasan Şaş’ın olaylara müdahelesi kimse tarafından tasvip edilmedi. Derken Terim çıktı sahneye ve Fırat Aydunus’un üzerine yürüyerek protesto etti. Neticede olaya karışan kişiler PFKD’ye sevk edildi. PFDK’nın aldığı karar neticesinde; Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim 7 maç men ve 65 bin TL para cezası, Terim’in yardımcısı Hasan Şaş 8 maç men ve 20 bin 800 TL para cezası, sarı kırmızılı futbolculardan Badou N’diaye 5 maç men ve 13 bin TL para cezası, Ryan Donk 6 maç men ve 15 bin 600 TL para cezası, Garry Rodrigues 3 maç men ve 7 bin 800 TL para cezası, Mariano ise 5 bin TL para cezasına çarptırıldı.  Fenerbahçe cephesinde ise sarı lacivertli futbolculardan Jailson 8 maç men ve 20 bin 800 TL para cezası, Roberto Soldado ise 6 maç men ve 15 bin 600 TL para cezası aldı. Verilen ve verilmeyen cezalar spor kamuoyu tarafından çok tartışıldı. Bu maçtan birkaç gün sonra Terim   Shalke-Galatasaray maçından sonra  yaptığı açıklamalar neticesinde 3 maç daha ceza alarak toplamda 10 maç ceza almış oldu.

Galatasaray cephesinde başta başkan olmak üzere camiada Terim’e genel bir destek varken ben aynı şeyi düşünmüyorum. Terim bu protestoları hernekadar TFF’nin ve hakem Aydunus’un bilinçli olarak yaptığını savunsada bence amacını aşmış Galatasaray’a zarar verici bir şekil aldığını söyleyebilirim. Takımın 10 maç Terimsiz maça çıkacak olması büyük bir dezavantajdır. Ayrıca birçok futbolcuya ceza çıkmasıda zaten kısıtlı ve sakat oyuncuları çok olan takıma ekstra zorluklar getirmiştir. Galatasaray ceza aldıktan sonra yaptığı ilk maçı Kayseri deplasmanında oynadı ve 3-0 kazandı. Maçı Terim tribünden izlerken sahaya antrenör olarak Ümit Davala çıktı.

Bundan sonra ligde ve kupada Galatasaray’ın işi daha zor olacaktır. Terimsiz eksik ve sakatlarla dolu Galatasaray ligi ve kupayı nereye kadar kayıpsız götürecektir bilemiyorum. Umarım yaşanan olaylar Galatasaray’a Terim’e ve Hasan Şaş’a ders olur ve bundan sonra butür camiaya zarar verici olayları bir daha yaşamayız.

Gelecek ay görüşmek dileğiyle


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ