Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Nereye Böyle


EKİM - 215. Sayı
Bu makale 2018-10-30 17:53:38 eklenmiş ve 948 kez görüntülenmiştir.
Cemil Selçuk YILDIRIM

Geçen ayki yazımda ele aldığım Cocu meselesi adeta freni patlamış bir kamyon gibi yokuş aşağıya  hızlanarak devam ediyor. Gerek mevcut kadronun üzerinde otorite sağlamaması, gerek aldırdığı oyuncuların takımda etkili olamaması, neredeyse her maça farklı kadro, farklı taktiklerle çıkması, oyuncuların görev yerlerindeki tutarsızlıklar, kulüpteki ortamı iyice germekte ve sonuçları da sahaya olumsuz olarak yansımaktadır. Bugün Fenerbahçe’mizi hiç hak etmediği bir duruma düşürmüştür. 


Sivas deplasmanındaki puan kaybı ile birlikte, kulüpte herkesin sahadaki futboldan çok öne çıkardığı problem ‘takım olamama’ sorunu...Yönetimin bu sorunu çözmek adına, Damien Comolli ve Phillip Cocu’nun önderliğinde İsviçre kampında başlattığı ve İstanbul’da da devam eden saha dışı organizasyonlar, yenen yemekler ve spor etkinlikleri, oyuncuları birbirine daha da kenetleyeceği düşünüldü. Ancak dışarıdaki etkinlikler bırakın takımı ortak paydada buluşturmayı, her geçen gün daha da kötüye gidişatını engelleyemedi.  


Bugün itibarı ile geride kalan 9 lig maçında 6 gol atarken toplam 13 resmi maçta ise 10 gole ulaşabildi. Geçtiğimiz sezonların aksine gol yollarında büyük sorunlarımız var. Geçen yıl Kocaman döneminde ligde 9 haftada 17 gol bulmuştuk. Ayrıca Cocu döneminde bir de rekora imza atmışız. 20 yıl sonra üst üste 3 maçta gol bulamayarak. 


Son 4 maçını kazanamayan, 3 haftadır gol atamayan ve 9 haftada sadece 9 puan toplayabilen Fenerbahçe’nin tarihe geçen kötü performansı, rakamlara aşağıdaki gibi yansımış.  


1- Girdiği 100 ciddi atağın 6’sını gol yaptı. Geçen yıl yüzde 21,6 olan gol pozisyonunu gole çevirme yüzdesiyle ligin en iyisiydi.2- Kanarya’nın maç başına çektiği isabetli şut sayısı 3,8 oldu. Aykut Kocaman döneminde maç başına isabetli şut değeri 5,3’tü.

3- Geriye düştüğü maçları çevirmekte zorlanıyor. 5 kez ilk golü yerken, 6 kez mağlup duruma düşüp sadece 1 kez kazandı.


4- Forvetler sınıfta kaldı. Frey, Slimani ve Soldado 1048 dakikada sadece 1 gol atıp, 1 asist yaptı.


5- Maç başına 13,6 olan top çalma değeri ile ligin en kötüsü olurken, 8,4 olan atak kesme değerinde 16. sırada.


6- Takım yenik duruma düştükten sonra 14 puan verdi. Fenerbahçe’den daha kötü olan tek takım lig sonuncusu Akhisar.


7- Geriden gelemeyen Kanarya, iki kez öne geçmesine rağmen Kayserispor maçını da kaybetti.


8- 16 Milyon Euro transfer harcaması ile zirvede olmasına rağmen, puan cetvelinde 15. sıraya ancak yerleşebildi.


9- Cocu, 27 oyuncu değişikliğinden 1 gol çıkarabildi. Beşiktaş’ta Güneş 24, G.Saray’da Terim 27 hamlede 2 gol, 2 asist buldu.


10- Maç başına ortalama 15,8 dakika rakiplerine üstünlük sağladı. Akhisar, A.Gücü, Erzurum, Bursa ve Kayseri’yi geçti.


Şuanda içerisinde bulunduğumuz durum bana ezeli rakibimiz Galatasaray’ın Igor Tudor dönemini hatırlattı. Tudor da takım üzerinde otorite sağlayamamış tutumları ile futbolcuları huzursuz etmiş ve başarısız olmuştu. Yönetimin zamanında müdahalesi ve takıma hükmedebilecek en etkili isim Fatih Terim’in takımın başına geçmesi ile rüzgar tersine dönmüş takım hem taraftarı ile barışmış hemde şampiyonluğu kucaklamıştı. Tıpkı Galatasaray yönetimi gibi Sayın Ali Koç’unda taraftara kulak vermesini ve gerekli adımları en hızlı şekilde alıp bu gidişatı durdurması bekliyoruz.


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Mustafa ALBAYRAK
Teknik Elektirk Postası - 220
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ