Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Bir Yıldız Parlıyor


EKİM - 215. Sayı
Bu makale 2018-10-30 16:41:32 eklenmiş ve 1127 kez görüntülenmiştir.
Atilla YEĞİN

Aklı başında herkesin Türkiye açısından çıkış yolunun üretmek ve sanayi açısından artı değer yaratmaktan geçtiğinden bahsedip durur fakat yakın zaman da kayda değer hiçbir yatırımın ortaya konmadığını gördükçe insan üzülmüyor değil. Ta ki ajansların haber sitelerine açılış duyurusu yapmasına kadar. Nereden bahsediyorum. Türkiye ‘de özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olma özelliği taşıyan ve bünyesinde 20 fabrikayı barındıran STAR Rafineri, 19 Ekim’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımının beklendiği törenle hizmete açılacak.Tabi bu yazıyı kaleme alırken henüz açılmamıştı siz dergiyi okurken açılmış olacak. 


Toplam maliyeti 6.5 milyar dolar civarında olan ve yıllık en az 1,5 milyar dolar dışarıya giden paramızın ülkede kalmasını öngörülen ve özel sektör tarafından tek noktaya yapılan en büyük yatırım olan STAR Rafineri, 2011 yılında başlanan yapımına 7 yıllık yapım sürecinin ardından açılışa hazırlandı. Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi-SOCAR’ın Türkiye yatırımları içinde önemli paya sahip rafineri, 2 bin 860 dönüme yayılan 3 iskelesi ve 20 üretim tesisiyle bir organize sanayi bölgesiyle aynı büyüklüğe sahip. Yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasiteli yapımında günlük 10 bin işçinin çalıştığı tesiste geçen yıl kasım ayında bu rakam 19 bin 500’e yükseldi. Tesis açıldıktan sonra ise rafineride doğrudan 1100 kişi istihdam edilecek. Yeni yıldan itibaren 10 milyon tonluk kapasiteye çıkacağını, PETKİM’in önde gelen ham maddeleri olan NAFTA, reformat ve karışım ksilen ihtiyacının tamamını karşılayacak.”STAR Rafineri, petrokimya ham maddesinin yanında ülke için stratejik öneme sahip dizel, jet yakıtı ve LPG gibi ürünlerle de ekonomiye önemli ölçüde katkı verecek. Türkiye’de dizel tüketimi her sene yüzde 7-8 artıyor. Geçen yıl 10,5 milyon tonluk bir üretim oldu ancak tüketim 24 milyon ton civarına ulaştı. Bunun 13 milyon tonu ithalatla karşılandı. Yani geçen yıl tükettiğimiz dizelin yüzde 56’sını ithal etmişiz. STAR Rafineri, 5 milyon tonluk dizel üretim kabiliyetiyle ithalat oranını yüzde 40’ların altına düşürecek.


 Jet yakıtında da İstanbul Yeni Havalimanı ve turizm sektöründeki büyümeyle birlikte tüketimin hızla artacağı öngörülüyor. STAR Rafineri, 1,6 milyon tonluk üretimiyle Türkiye’nin tüm jet yakıtı ihtiyacını karşılayabilecek. 


Türkiye’nin yıllık 3,7 milyon ton LPG tüketimi var ve bunun da yüzde 80’ini ithal ediyoruz. STAR devreye girdiğinde ithalat oranı yüzde 70’e düşecek. Yine bir yan ürün olan petrol kokta da yıllık 700 bin tonluk kapasite çimento sektörünün ihtiyacı için yapılan ithalatı azaltacak. İthalatta zalatacağı rakam 1.5 milyar dolar.Bu minimum rakamdır, petrol fiyatlarına bağlı olarak daha yukarıya gideceğini düşünülüyor. 


Ham petrolün rafinerilerde arıtılması ve işlenmesi sonucunda, ortalama olarak %43 benzin, %18 fuel oil ve motorin, %11 LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı, propan veya propan-bütan karışımı), %9 jet yakıtı, %5 asfalt ve %14 diğer ürünler elde edilmektedir. 

Star rafinerinin üreteceği ürünler şu şekilde olacak: 

Petrokimya hammaddesi: 

nafta: 1.300.000 ton / yıl 

karışık ksilen: 455.000 ton / yıl 

akaryakıt: 

ultra düşük kükürtlü motorin: 4.950.000ton/yıl jet yakıtı: 1.695.000 ton/yıl 

lpg:261.000 diğer: 

reformat: 525.000 ton / yıl 

petrokok: 698.000 ton / yıl 

kükürt: 157.000 ton / yıl


Belki güncel hayatta bazı ürünlerin neyi ifade ettiğini bilmeyiz yada ne işe yaradığını bilemeyebiliriz. 


NAFTA, petrolün 100 ile 250 santigrat derece arasında damıtılmasından elde edilen, benzinle gazyağı arasında bir ürün.

 

KSİLEN, petrokimya da polyester ve plastikleştirmede kullanılır, uçak yakıtının bileşeninde, boya, elyaf, laklar, kauçuk üretiminde kullanılır. 


PETROKOK, çimonto sanayi fırınlarında yakıt olarak. 


KÜKÜRT, kimya ve tarım endüstrisi, yem katkı maddeleri, sentetik reçineler, gübreler ve gübre katkıları, hayvan ilaçları, pigmentler, petrol ürünleri, deterjanlar, sac, patlayıcılar, bazı piller, kâğıt, böcek öldürücüler, lastikler, barut, havai fişekler, kibrit, kauçuk, kozmetik ürünler, şampuanlar, kumaşlar, üretimde kullanılır...


Sonuç olarak bu ürünler bizim dışarıdan ithal ettiğimiz sanayi hammaddeleri idi. Şimdi artık ülkemizde bizim işçilerimiz tarafından üretilecek ve sanayimize kazandırılacak. Oluşan katma değerin üzerine navlunlarını da eklersek ne kadar artı değer oluşturacağı apaçık orta da. Aynı zaman diliminde açılacak olan gözbebeğimiz üçüncü havaalanı ile beraber gerdanlık gibi Türkiyenin boynunda parlayacağa benziyor. Vatana millete hayırlı olsun. 


Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Hayırlı işler dileği ile.

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ