Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Dünya Kupasi Fransa’nın


Temmuz 2018 - 212. Sayı
Bu makale 2018-07-25 15:13:32 eklenmiş ve 1874 kez görüntülenmiştir.
H. Tanju OKTAY

Bir dünya kupası daha sona erdi ve favorilerden Fransa ikinci kez Dünya Kupası’nı kazandı. Favorilerden diyorum evet Fransa sahip olduğu çoğu göçmen futbolculardan oluşan  kaliteli bir kadroya sahipti ve favorilerden biri idi ancak diğer favori takımların çok erken elendiği bir dünya kupası oldu. Almanya daha ilk gruplarda elenirken onu Arjantin, Brezilya,İspanya  ve Portekiz izledi. Geçen ayki yazımda bu turnuvada küçük takımlardan birinin şampiyon olabileceğini en büyük adayımında Portekiz olduğunu yazmıştım. Ama Portekiz son 16’da turnuvanın iyi takımlarından Uruguay’a elendi.


Bu turnuvada Hırvatistan, Belçika, Uruguay iyi çıkış yapan takımlar olurken , Hırvatistan’ da ilk defa final oynama başarısını elde etti. Hırvatistan çeyrek finalde Rusya’yı yarı finalde de İngiltereyi eleyerek finale kaldı ve büyük başarı sağladı. Fransa ise güçlü kadrosuyla finallerin başından beri iyi oynadı ve finalide 4-2 lik net bir skorla geçerek kupayı ikinci kez kaldırdı. Hırvat Luka Modric turnuvanın en iyi oyuncusu seçilirken, kupanın en genç oyuncusu ödülünü Fransız Kylian Mbappe aldı.


Bu turnuvanın en önemli özelliği ise ilk defa video hakem uygulamasının denenmesi oldu. Hakemler tereddütte kaldıkları pozisyonları saha kenarındaki video ekranlarından  izleyerek kararı devam yada değiştirme şansına sahip oldu. Bu uygulamanın çok yerinde faydalı bir uygulama olduğuna şahit olduk. Birçok verilen yanlış karar bu uygulama sayesinde değiştirilerek adelet yerini bulmuş oldu. Özellikle dünya kupalarında ve büyük turnuvalarda yanlış verilen kararlar düşünüldüğünde bu uygulamanın nekadar yararlı ve insanları rahatlacı olduğunu görebiliyoruz. Önümüzdeki sene Türkiye Super Ligi’nde de bu uygulamanın kullanılacağını TFF açıklamış idi. Bu uygulamanın futbolda adeleti büyük ölçüde sağlayacağını ve uzun yıllar konuşulan ve haksızlığa uğrayanları üzen yanlış kararların verilmesinide önleyecektir.

         

Gönül isterdi ki bu turnuvada Türkiye’de olsun ama maalesef içimizde yaşadığımız bazı insani problemlerden dolayı bu turnuvaya gidemedik. Futbolcu kalitemizi ve sahip olduğumuz maddi , altyapı ve teknik  gücümüzü insani değerler üzerinde oturtamadığımız takdirde bir sonraki turnuvayada gideceğimizi sanmıyorum. Öncelikle federasyon, teknik yönetim ve futbolcuların elele vererek ve birlik olarak yoluna devam etmesi lazım. Umarım bunu başarabiliriz aksi takdirde turnuvaları TV den izlemeye devam ederiz.


 Gelecek ay görüşmek dileğiyle


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ