Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Şampion Galatassaray


Mayıs 2018 - 210. Sayı
Bu makale 2018-05-28 16:26:28 eklenmiş ve 522 kez görüntülenmiştir.
H. Tanju OKTAY

Çok çekişmeli geçen bir sezonun ardından Galatasaray şampiyonluk ipini göğüsledi ve 21. şampiyonluğunu kazandı. Galatasaray’ın 21. şampiyonluğunu tebrik ediyoruz. 28.haftada alınan Gençlerbirliği mağlubiyetinden sonra kalan maçlara baktığımızda rakiplerine kıyasla en zor fikstür Galatasaray’ın gözüküyordu. Üç deplasman maçı , kendi sahasında yapacağı Başakşehir ve Beşiktaş maçları hem zor hemde çok kritik maçlar idi. Galatasaray bu kalan altı maçıda kazanarak şampiyon olabildi. Açıkçası bu maçlarda bir mağlubiyet yada rakipleriyle oynadığı maçlarda bir beraberlik alsa şampiyonluğu kaybedebilirdi. Çünkü rakipleri hemen arkasından takip ediyordu.


Sezonun özetine bakacak olursak Galatasaray Tudor yönetiminde lige iyi başladı. Üstüste galibiyetler alarak ligin zirvesine yerleşti. Burada dikkati çeken iki unsur vardı. Takım oyuncularının iyi bir mühendislikle  kurulmuş olması diğeri ise Tudor’un galibiyetlere rağmen yetersiz gözükmesi idi. Bu ilerleyen haftalarda takım puan kaybettikçe daha da belirgin olarak gözükmeye başladı. Anlaşıldıki eğer Tudor’la devam edilirse şampiyonluk kaybedilecek hatda belkide Galatasaray ligi 4. veya 5. bitirecek.


O anda eski başkanımız Dursun Özbek çok önemli bir hamle yapıp yabancı ve yerli adaylar arasından en doğrusunu Fatih Terim’i göreve getirdi. Bu hamle adeta sezonun kader hamlesi idi . Sezon sonu bunu daha net görebiliyoruz. O zamanda ben Terim’in en doğru karar olduğunu söylemiş idim. Terim yardımcıları Hasan Şaş, Ümit Davala, kaleci antrenörü Tafarel ve yönetici Abdurrahim Albayrak hepsinin şampiyonlukta büyük payı var. Terim göreve geldiğinde elinde sihirli değnek yoktu. Önce takım içinde birlik beraberliği sağladı. Bazı sönmüş kadro dışı kalmış futbolcuları tekrardan kadroya kattı. Bunlardan Dong yüksek performans gösterdi. Terim’in kadro kuruşları oyunu iyi okuması Galatasaray’a büyük katkısı oldu. Terim’in yanlışları da oldu tabiiki. Deplasman maçlarındaki mağlubiyet fobisini yenemedi Galatasaray ve Terimle bile üç mağlubiyet aldı. Toplamda yedi mağlubiyetle sanırım Lig tarihinin en fazla mağlub olan şampiyonu olmuş olabilir. Son mağlubiyetini Ankara’da Gençlerbirliğine aldıktan sonra önünde altı zor maç var idi. Galatasaray bu maçları zorlu mücadelelerle alarak şampiyonluğu 21. kez göğüsledi.


Bundan sonra Galatasaray ne yapmalı?  Öncelikle Şampiyonlar Ligi’nde mücadele edebilecek daha iyi takım kurmak için takviye oyuncular almalı. Terim kafasında gidecek ve gelmesi muhtemel futbolcuları belirlemiştir. Bunları en kısa zamanda halledip sezona ve şampiyonlar ligine iyi bir başlangıç yapmalı. Galatasaray için lig bir araç şampiyonlar ligi ise bir amaçtır. Avrupada yarı finale kalmış, UEFA kupasını kazanmış Galatasarayımızın birgün mutlaka Şampiyonlar Ligi Şampiyonuda olacağını hedef kılmalıyız. Bu herzaman kafamızda ampül gibi yanmalı. Sanıyorum bunu enfazla isteyende Terim’dir. Eğer Terim enaz 5 sene daha takımın başında kalabilirse bu hedefine varabilir yada çok yaklaşabilir.

Galatasaray’ın şampiyonluğunu tekrardan tebrik ediyorum. Ayrıca sezon sonuna kadar büyük bir rekabet göstererek ligi cazip hale getiren ilk dörde girmiş diğer takımlarımızıda tebrik ediyorum.


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ