Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Çocuklarımızla Kaliteli Zaman Geçirmek


Mayıs 2018 - 210. Sayı
Bu makale 2018-05-28 16:17:42 eklenmiş ve 429 kez görüntülenmiştir.
Nurgül YILDIRIM

“ Bir çocuk , bir yetişkine üç şey öğretebilir : Sebepsiz mutlu olmak, her zaman bir şeyle meşgul olmak ve istediği şeyi var gücüyle talep etmek “  

Paulo Coelho.

                                                                         

Yaşımız kaç olursa olsun her yaş döneminde yani  doğumdan ölüme kadar olan yaşam sürecimizde  en büyük ihtiyacımız elbette  İLGİ ve SEVGİ dir.  Çocuklar doğdukları andan itibaren beslenme, bakım , duygusal gelişim, kişilik gelişimi, özgüven, eğitim vs.  konularında  öncelikle anne- babalarına  ve çevresindeki büyük kişilere ihtiyaç  duyarlar. Ancak günümüz koşullarında çalışan anne –babaların hayat mücadelesi  ve çocuklarına yeterli vakit ayıramamaları bazı önemli ve ciddi sorunlara sebep olmaktadır.  Ne yazık ki, ekonomik sorunlar ve  mecburi çalışma koşulları ve yaşanılan  iş stresi ,  çoğu zaman   anne babaları  ve dolayısiyle çocukları mutsuz edebilmektedir. 

 

Peki kaliteli  zaman geçirmenin yolları nelerdir ? 

Yapılan bazı araştırmalarda  çocukla çok fazla zaman geçirmenin çocuğu olumsuz etkileyebileceği görülmüştür .  Araştırmada  , ailelerin 3- 11 yaş dönemindeki çocukların başarı , davranış ve duygusal gelişimleri incelenmiş ve sonuçlara göre , çocukla geçirilen zamanın bunlar üzerinde pek etkisi olmadığı ergenlik döneminde çok düşük düzeyde olduğu gözlemlenmiştir. Tersine, çalışan anne babaların iş hayatı zorlukları, stresli, endişeli ve uykusuz durumlarla  çocuklarına karşı kendilerini daha suçlu ve gergin hissettiklerinden dolayı çocuklarla zaman geçirmeye çalışırken  davranışlarının olumsuz yansıdığı görülmüştür. Sürekli çocuklarını korumaya çalışan ve kontrolü elde tutan ebebeynlerin  ise çocuklarında  özgüven eksikliği yaşandığı tespit edilmiştir.

Çocuğun ihtiyacı olan sürenin uzunluğu değil birlikteliğin niteliğidir. Kısaca  önemli olan onlarla  NASIL  zaman geçirdiğimizdir.  

Biraz da böyle bakmak gerektiğini düşünüyorum. Zaten yetişkinlerinde  ilişkilerinde  olması gereken bu değil midir . Sevdiğimiz insanlara zaman ayırmak ve iletişim kurmak , duygu alışverişi  ve  paylaşmak… her  anı dolu dolu yaşamak… 

Aynı iletişim çocuklarımız içinde geçerlidir.


Anne – baba olarak neler yapabiliriz ? 


•Çocuğunuzla birlikte iken beden ve ruhen yanında olmak gerekiyor.  Biz onlar için bir model isek aklımız  işte olmamalıdır. Gözümüz telefonda veya televizyonda iken sağlıklı bir iletişimden kuramayız. Tüm bunlara dikkat edilmelidir. Gözlerinin içine bakarak sıcak bir  iletişim sağlanmalı ve önemsendiğinin hissi verilmelidir.

•Yaptığımız işlere onları da dahil etmemiz gerekmektedir. Evde ilgilendiğimiz  veya uğraştığımız   bir tamirat işini  nasıl yaptığımızı açıklayabilir, hatta onun yapabileceği kısımlarda  destek  alabilir , mutfakta , ev işlerinde , bahçede işlerimizi yaparken , küçük yaşta onların da bazı sorumlulukları almalarında yardımcı olmalıyız. 


•Birlikte kitap okuma , dergi veya gazete okuma  geçirebileceğimiz en kaliteli zamanlardan biridir herhalde. Bu davranış akademik başarılarını da artıracaktir.

•İşten eve geldiğimizde her ne kadar stresli gelmiş olsak ta içten  sarılmak, kucaklamak, onları  özlediğimizi söylemek tüm yorgunluğumuzu ve negatif enerjiyi alacaktır..

•Çocukların dünyası , oyundur. Onların oyunlarını birlikte oynamak iletişimi ve ilişkiyi güçlendirir. Onlarla oyun oynamak mutluluk demektir , kendi stresinizden az olsa uzaklaşmak demektir.

•Belki bir çoğumuz işten eve geldiğinde çocuklarımızın yatmış olabiliyor. Özellikle büyük şehirlerde yoğun iş temposu, trafik derken ancak eve ulaşmış oluyoruz. Ne yazık ki o gün çocuklarımızı görmeden belki de  yatıyoruz. Çocuklarımızın gözümüzün önünde nasıl büyüdüklerini anlamadan zaman akıp geçmiş oluyor. Bebeklik ve çocukluk yıllarında yapamadıklarımızı, söyleyemediklerimizi ergenlik ve daha sonraki yetişkin dönemlerinde istesekte yapma şansımız ne yazık ki olamayacaktır. Bunun bilincinde olmamız gerektiğini düşünüyorum. Onları ne kadar sevdiğimizi göstermeli ve küçük notlar yazarak iletişimi koparmamalıyız.

•Mümkün olabildiğince spor aktivitelerini, tv maçlarını, sinema , tiyatro gibi sosyal ve kültürel etkinlikleri paylaşmalı ve zaman ayırmalıyız.  Aile olarak aynı anda sofraya oturmak bazı değerleri yaşatmak , paylaşmak herkese iyi gelecektir. Onlarla sohbet etmek, bir konu hakkında görüşlerini sormak, onların yaratıcı ve  farklı  bakış açılarını öğrenmek keyif verecektir.


 Çocuklardan öğrenecek çok şey var. Onlarla birlikte geçirebileceğimiz her an anlamlı ve  keyifli olacaktır.. Zamanı geri alamayacağımız göre   ne bizler gençliğimize ne de  onlar bir daha çocukluğuna geri dönemeyecektir. 


Sağlıklı ve mutlu nesiller yetiştirmek dileğiyle….

Sevgiyle kalın…


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ