Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

KDV Yasası


Nisan 2018 - 209. Sayı
Bu makale 2018-04-25 13:49:28 eklenmiş ve 386 kez görüntülenmiştir.
Gökay Özyürek

7104 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlar ile 178 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 06/04/2018 tarihli ve 30383 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.

 Kanunun; SMMM’lere KDV iade raporu yetkisi vermesi, önemli yeniliklerden biriyken, ayrıca kdv indirim sürelerinde, iade talep sürelerinde, inceleme süre sınırında bazı düzenlemeler oldu. 

  Devreden KDV’nin iade edilmesi konusunun kanundan çıkarılması da, yasanın sürpriziydi.  2017 yılı sonu itibari ile, 140 milyar olan devreden kdv stokunun, 2018 sonu itibari ile 167 milyar lira olması bekleniyor. 1.9 milyon firmanın alacaklı olması ve ilk sırada da 

İş dünyası için önemli olan bu KDV iade reformun önümüzdeki dönemde tekrar hükümetim gündemine geleceğine inanıyorum.

43.5milyar TL ile inşaat sektöründeki şirketlerin olması da çarpıcı bir bilgi olarak gözümüze çarpıyor.

Şirket kurmada büyük kolaylık 

 TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başlanan yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik reform paketi ile şirket kurma işlemleri kolaylaşacak.

  Anonim ve limited şirketler tarafından fiziki ortamda tutulacak defterlerin açılış onayları yalnızca ticaret sicili müdürlükleri tarafından verilecek. Bu aşamada yine noter devreden çıkmış olacak. Limited şirketlerin kurulması da kolaylaşacak. Bu amaçla, esas sermayenin yüzde 25’inin ödenmesine yönelik şart kaldırılacak. Esas sermaye pay bedellerinin şirketin tescilinden itibaren 24 ay içinde ödenmesi imkânı getirilecek.   Şirket kuruluşundaki SGK kaydı elektronik ortamda oluşacak. İşyerinin SGK’ya ayrıca başvuru yapması gerekmeyecek. Kurum, gerekli tescil işlemlerinin yapılmasını sağlayacak.


Bu gelişme ile, daha önce 7 ayrı prosedürlü  şirket kurma faaliyeti varken, bu prosedürlerin bire ineceğini görüyor ve girişimcilerimiz adına seviniyorum.
 
Bir yenilik : BES Robotu
 
 
  Portföy getirileri ve sistemin karmaşıklığından şikayet edilen Bireysel Emeklilik Sistemi’nde akıllı robot dönemi başlıyor. Katılımcıların haklarını doğru kullanmasını sağlamak amacıyla geliştirilen dijital platform AkıllıBES ile Oracle yeni bir işbirliğine gitti. Oracle ile yapay zeka geliştirme platformunu ücretsiz kullanılmasına yönelik yapılan anlaşma kapsamında AkıllıBES, önce yazılı (chat bot) ardından da konuşan bir akıllı robot geliştirecek. AkıllıBES’in kurucusu Onur Yurtsever, Emeklilik Sisteminde yılda 6 kez fon dağılım değişiklik hakkımız bulunuyor ve biz bu hakların doğru kullanılmasını sağlayan özel bir finansal algoritma geliştirdik dedi.
 
BES sektör olarak genişlese de, işlemlerle uğraşmamak için emeklilik planı yaptırmayan kitlenin mevcudiyeti bir gerçek. Bu buluşun çok önemli olduğunu düşünüyor ve sektöre daha çok katılımcıyı çekeceğini düşünüyorum
 
 

Plaka Satış Kazançları

 

  6 Nisan 2018 tarihinden itibaren, taksi, dolmuş, minibüs ve umum servis araçlarına ait ticari plakaların elden çıkarılmasından sağlanan kazançlar, tutarı ne olursa olsun vergi dışı olacak. Sadece devrinden dolayı yüzde 3 harç alınacak.

 


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ