Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Kapsalanğda Karışkırdın Künü Tuuyt (Tipide Kurda Gün Doğar)


Nisan 2018 - 209. Sayı
Bu makale 2018-04-25 12:43:07 eklenmiş ve 295 kez görüntülenmiştir.
Atilla YEĞİN

Nazım veya nesir şeklinde söylenen bu dil mahsülleri, âhenkli ve sanatlı bir üslûba sahiptir. Geçmişte yasanan tecrübeleri kısa ve öz ifade ile gelecek nesillere aktaran atasözleri, aynı zamanda içinde barındırdığı bazı kelimelerin unutulmasına da engel olmaktadırlar. İşte daha önceki nesillerin bir sonraki nesillere tecrübelerini aktarma şekli atasözleri. Başlıkta da kullandığımız Kırgız atasözünde ne güzel özetlemiş atalar  ‘’Kapsalanğda Karışkırdın Künü Tuuyt’’ bugünkü kullandığımız Türkçe manası  ‘’ Tipide kurda gün doğar.’’ Başka bir deyişle kurt puslu havayı sever boşa dememiş atalar.  Suriye üzerinden bütün Ortadoğu ve Akdeniz’i kaplayan sisli havanın getirdiği kan ve gözyaşı hep aynı sebepden. Bu satırlardan defeatle sizlere dillendirdiğimiz Biladü’şam diye bahsettiğimiz Şam beldeleri. Neresiydi oralar  Suriye,Lübnan ve İsrail/Filistin toprakları. Buralar huzura ve sukuna uğramadan dünyaya ve bizlere uyumak yasak. Eskilerin dediği gibi bizde buralardan tekrarladık durduk Biladü’şam’a sahip olan dünyaya sahip olur. Daha önce dünyanın kalbi olarak görülen bu diyarlar şimdilerde ise kıyılarında barındıkları petrol ve gaz rezervleri ile öne çıkmakta ve emperyalistlerin ağızlarından suları akıtmakta. İsrail 2005’ten bu yana Mısır’dan makül bir fiyattan doğal gaz alıyordu. Mursi’yle değişen Mısır politikası İsrail’i bir çok noktadan olumsuz etkiledi ve İsrail’e akan doğal gaz hattını keserek Mübarek döneminde imzalanan anlaşmayı tek taraflı olarak fes etti. Bu durum İsrail’i doğalgaz aramalarına itmiştir. 1999’da İsrail’in Aşdod limanı açıklarında küçük doğal gaz rezervleri keşfedilmesinin ardından hız kazanan arama çalışmaları sunucunda 2009   yılında Hayfa açıklarında Tamar ( 260 Milyar m3), 2010 yılında Leviatham sahasında (450 milyar m3), Kıbrıs kıta sahanlığı içerisindeki Afrodit bölgesinde (200 milyar m3) doğal gaz yatakları keşfedildi. Bugüne kadar Doğu Akdeniz bölgesinde 3.5 Trilyon Metre Küp doğal gaz keşfi yapıldı.  Bizi ilgilendiren kısmı ise  şuradan başlıyor 2011 yılından itibaren Doğu Akdeniz’de devam eden doğalgaz sorunu, Cumhurbaşkanı Anastasiades’in BM’in gözetiminde sürdürülen barış görüşmelerini 7 Ekim 2014 tarihinde tek taraflı olarak askıya almasıyla. Rumlar buna sebep olarak ise Münhasır Ekonomik Bölge olarak ilan ettiği sularda Türkiye’nin petrol ve doğalgaz aramasını göstermişti. Türkiye ve KKTC ise daha önceden Rumların ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge planına şiddetle karşı çıkmıştı. Gelinen noktada Rum tarafı konuyu Avrupa Konseyi‘ne taşıdı. Konsey aldığı kararda Türkiye’yi “Kıbrıs’ın denizler üzerindeki egemenliğine ve Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölge’sine saygı göstermeye” davet etti. Rumlar aynı zamanda Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecinde adaylığını engellemek için bir dizi tedbirler aldığını duyursada Türkiye dik durmuş ve aramalarına devam etmiştir.

30 Ekim 2014 MGK kararlarında Türkiye KKTC’yi ve onun egemenlik haklarını korumak için her tedbiri alacağını yineledi. Türkiye’de Kıbrıslı ve İsrailli unsurların hareketlerini izlemeye devam ettiğini ve angajman kuralları çerçevesinde hareket edileceğini duyurdu.

Doğu Akdenizin, Türkiye ile Kıbrıs arasında kalan kısmında, deniz tabanında yer alan zengin petrol havzaları ve bu havzalardan elde edilmesi muhtemel, miktarca çok petrol için kullanılan terim.. mta raporları, uydu fotografları, istihbarat raporları, İngilterenin Kıbrıs garantörlüğü, AB ve ABD nin Kıbrıs uzerindeki karşıt tutumları, bu söylentileri kesinleştirir nitelikte. Suriyenin bugünkü yaşadıkları belki de ayakları üzerinde sağlam durabilen bir Türkiye olmasa bizlerde onların kaderini yaşıyacağız. Tüm mesele Levandanis Çukuru denen Kıbrıs, Türkiye, Suriye ,Lübnan ve İsrail kıyılarını içine alan Akdenizdeki bu bölgede keşfedilmiş dünyadaki mevcut rezervlerden daha fazla petrol ve gaz rezervlerine sahip olma savaşı. Türkiye’nin Afrin harekatı tamamen bu komplonun önüne vurulmuş bir settir. Yoksa Suriye’de milyonlarca insan ölürken ve defalarca katil Esad tarafından kimyasal silah kullanılmışken müdahale etmeyen İngiltere, Fransa ve Abd bir anda celallendi ve müdahale etme ihtiyacı duydu. Bu tamamen Türkiye’nin gerek diplomasi gerekse silah gücü ile bölgede barış ve huzura katkı koymasının neticesinin görülmesi üzerine olmuştur. Suriye’nin paylaşımını yaptıktan sonra Rumları üzerimize salıp akabinde yapacakları ekonomik darbelerle bizim elimizi kolumu bağlayıp Kıbrıs’da oldu bitti yapıp buralara çökeceklerdi. İşte 24 Haziran erken seçimlerini gündeme getirip ülkenin önündeki bağları çözmesini sağlayacak Devlet Bahçelinin ve Recep Tayyip Erdoğanın Türkiye adına yaptıklarını gelecekte tarihçiler yazacak.

Hayırlı işler dileği ile rabbim yar ve yardımcımız olsun.

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ