Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Amerika Birleşik Devletlerinde Askeri Darbe


Mart 2018 - 208. Sayı
Bu makale 2018-03-26 10:55:18 eklenmiş ve 307 kez görüntülenmiştir.
Atilla YEĞİN

 ABD’de başkanlık koltuğuna oturan  Trump son dakika kabine değişikliği ni twiter’dan bildirmesi ile ciddi sorular sorulmaya başlandı. Trump Dışişleri bakanı Tilerson’un yerine CİA başkanı Genaral Mike Pompeo’yu atayınca artık resim açıklığı ile ortaya çıktı. Görünüşte Trump yönetiyormuş gibi gözükse de neticede ABD de görünmeyen darbe olmuş ve askerler aleni şekilde ipleri ellerine geçirmiş  ABD’yi yönetmektedir. Yani kısacası Amerika’da yumuşak bir geçişle askeri  darbe oldu. Tabi ki diğer başkanlar döneminde de Pentagon ABD’ye etki ediyordu fakat gelinen durum çok farklı bir faza geçti diyebiliriz. Şimdi kendisi dışında tüm dünya da askeri darbelerin arkasındaki gölge devlet olan ABD sonunda kendisine darbe yaptı. Bir akrebin kendini sokması olarak da değerlendirebiliriz. En son 15 Temmuz’da  Fetö maskeli vatan hainleri eliyle  Türkiye’de 1960,1970,1980 darbeleri gibi bir darbe  gerçekleştiremeyen ABD kendine darbe yaptı. Bunu inşallah zulümle dünyaya yaymaya çalıştıkları süpergücün yıkılışının  çatırtı sesleri olarak algılayabiliriz. Bunun ilk göstergeleri ni Suriye’de destek çıktıkları teröristleri nasıl temizlediğimizi gördüklerinde ve yavaş yavaş Ortadoğudan kovuldukalarında anlayacaklar. 

Kabineyi biraz incelersek ne demek istediğimi anlayacaksınız. Donald Trump’ın sağ kolu Mike Pence, Trump tarafından başkan yardımcısı adayı seçilmeden önce Indiana valisi olarak görev yapıyordu. Mike Pence “evanjelist kilise” mensubu ve koyu muhafazakar görüşleriyle tanınıyor. Eski bir radyo programcısı olan 57 yaşındaki Mike Pence, Cumhuriyetçiler içerisindeki “Çay Partisi Hareketi”ni destekleyen bir isim.

Trump, Savunma Bakanlığı için “Kuduz köpek” lakaplı emekli General James Mattis’i seçti. 66 yaşındaki Mattis, ABD Başkanı Barack Obama’yla İran konusunda fikir ayrılığı yaşadığı için emekliye ayrılmıştı. James Mattis, 44 yıllık görev süresi sırasında ABD’nin Afganistan ve Irak işgallerinde önemli roller üstlendi. Felluce’de 2004’teki kanlı çatışmaları yöneten Mattis, 2005 yılında San Diego’da askerlere yaptığı konuşmada “Bazı insanlara ateş etmek eğlenceli” demişti. 

Mattis, ABD’nin Ortadoğu’daki sorunlara yeterince müdahil olmamasının DAEŞ ve diğer aşırıcı ideolojilerin yükselmesine katkı sağladığını savunuyor. Trump, Mattis’i “çok etkileyici” ve “gerçek bir general” olarak nitelendiriyor. ABD’de bir askerin savunma bakanı olması için ordudan ayrılmasının üzerinden 7 yıl geçmesi gerekiyor. 2013’te emekli olan Mattis’in bakanlığa atanabilmesi için bu kural Kongre tarafından geçici olarak kaldırıldı. Donald Trump, 69 yaşındaki Alabama senötörü Jeff Sessions’ı Adalet Bakanlığı koltuğuna oturttu. Trump’ın, “Washington’da çok saygı duyulan biri çünkü çok akıllı” sözleriyle tanıttı Sessions 2003 yılında başlayan Irak Savaşı’na destek vermesiyle biliniyor. Irak’ın işgali, Trump tarafından “korkunç ve aptalca bir şey” olarak tanımlanmıştı. Adalet Bakanlığı koltuğuna oturan Sessions yasaların gerektirdiği gibi davranacağını ve kanuna aykırı hiçbir işlem yapmayacağını belirtiyor. Sessions, gerekli olması halinde Trump’a da karşı çıkacağını da ifade ediyor. Bu ifadesinin ne anlama  geldiğini  Trump Türkiye  ile ilgili bir açıklama  yaparken. Başkanlık  sözcüsünün bunu  yalanlaması işte bunun gösterisi.

İçişleri Bakanlığı için Temsilciler Meclisi’nin Montanalı üyesi Ryan Zinke’i seçti. Temsilciler Meclisi üyesi Zinke ormanların yönetimi, kalkınma, enerji ve kamu arazileri konularında önemli çalışmalar yaptı. Montanalı 55 yaşındaki Ryan Zinke, 23 yıl Amerikan Deniz Kuvvetleri’nde görev yaptıktan sonra 2008 yılında emekli olarak siyasete atıldı. Irak’ın işgalinde özel birliklere komuta etmiştir Ryan Zinke.

Trump, İç Güvenlik Bakanlığı’na emekli general John Kelly’i seçti. Trump, emekli general John Kelly’den “yasadışı göçü acilen durdurmasını ve sınır güvenliğini sağlamasını” bekliyor. Kelly’nin ilk icraatlarından birinin istihbarat teşkilatları ile polis kuvvetleri arasındaki bağları kuvvetlendirmek olacağı ifade ediliyor.

John Kelly 50 yıl ABD ordusunda görev yaptıktan sonra geçen sene emekli oldu. Görevde olduğu dönemde, ABD Senatosu’nun Meksika sınırı ile ilgili sorularını yanıtlarken verdiği sert yanıtlarla Trump’ın dikkatini çekti. Halkın Kelly’ye sempatisinin nedeni ise, bir oğlunu 2010 yılında Afganistan’da ölmesi dir. Kelly, Obama yönetiminin izlediği politikaların Ortadoğu’da İran’ı güçlendirdiğini de öne sürüyor.Donald Trump, ABD Hazine Bakanlığı için eski Goldman Sachs ortağı Steve Mnuchin’i seçti. Trump, Mnuchin’i Hazine Bakanı yapmasının nedenini şöyle açıkladı: “Uzmanlığı ve büyüme yanlısı fikirleri kendisini hazine bakanı görevi için ideal bir aday yapıyor.” Trump’ın seçim kampanyasında ulusal finans direktörü olan olarak görev yapan Mnuchin, Wall Street kariyerinin yanı sıra yüksek profilli Hollywood filmlerini finanse etmesiyle tanınıyor. İntihar Timi, Çılgın Max: Öfkeli Yollar ve Keskin Nişancı, Mnuchin’in son yıllarda finanse ettiği filmler arasında bulunuyor.

 Enerji Bakanlığı için eski Teksas Valisi Rick Perry’yi seçti. Perry’nin Teksas valisi olduğu dönemde enerji kaynaklarını ve altyapısını geliştirerek eyalette “uzun süreli bir büyüme ve refah dönemi” yarattığını belirten Trump, yönetiminin “Amerika’yı enerji alanında bağımsız hale getirmek ve yeni refah artışı sağlamak için ülkenin geniş doğal kaynak varlığını en iyi şekilde değerlendireceğini” ifade ediyor. 

Eğitim Bakanı koltuğu için seçtiği 58 yaşındaki Betsy DeVos Hollanda kökenli bir siyasetçi. Irak savaşında aktif rol alan özel güvenlik şirketi “Blackwater”ın kurucusu Erik Prince’ın kardeşi olan Betsy DeVos  5.1 milyar dolarlık bir servetin sahibi olduğu belirtiliyor.

Tarım Bakanlığı’na eski Georgia Valisi 70 yaşındaki Sonny Perdue’yi aday gösterdi. 

ABD Başkanı Donald Trump, Çevre Bakanlığı olarak bilinen “ABD Çevre Koruma Kurumu”nun başına küresel ısınmaya inanmayan 48 yaşındaki Scott Pruitti seçti. Oklahoma Başsavcısı Scott Pruitt, Başkan Obama’nın küresel ısınmayla mücadele amaçlı temiz enerjiyi teşvik politikalarını sert eleştirisiyle tanınıyordu. 

İşte sizlerinde tvlerden takip ettiğiniz ABD süper gücünün kabinesi yukarıda anlattığım şekilde. Yani açıkça ABD’yi askerler yönetiyor. Başka bir deyişle darbe olmuş siviller yönetimeden uzaklaştırılmiş.  Rabbim dünyaya yaptıkları zulümleri karşılarına çıkaracak aynısını kendileri kendi elleriyle yaşayacaklar inşallah.

Rabbim yar ve yardımcımız olsun hayırlı işler dileği ile.


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ