Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Futbol Para Ligi 2018


Şubat 2018 - 207. Sayı
Bu makale 2018-02-26 16:33:00 eklenmiş ve 211 kez görüntülenmiştir.
Gökay Özyürek

Dünyaca ünlü denetim ve danışmanlık şirketi Deloitte’un, bu yıl 21’incisini yayımladığı Futbol Para Ligi raporuna göre, 2017 yılında Real Madrid’i zirveden ederek tahta oturan Manchester United, 676 milyon Euro gelir ile liderlik pozisyonunu korudu. Real Madrid’den 11 sene sonra geri alan Manchester United, 676,3 milyon Euro gelir ile ilk sıradaki yerini 2018’de de korudu. Manchester United’ı, 674,6 milyon Euro ile Real Madrid izledi. Barcelona ise 648,3 milyon Euro ile üçüncü sırada yer aldı. 

Kulüplerin 2016/17 sezonundaki gelir kaynaklarının en büyük kısmını (%45) yayın hakları oluşturdu, bunda da en büyük pay sahibi Premier League oldu.  Ilk 10 kulüp sıra ile, şöyle :

1 Manchester United

2 Real Madrid

3 FC Barcelona

4 Bayern Munich

5 Manchester City

6 Arsenal

7 Paris Saint-Germain

8 Chelsea

9 Liverpool

10 Juventus


Beklendiği gibi; Türkiye’de hiç bir takım ilk 30 klasmanına girememiştir.

Dünya ve ülkemizdeki borsalardaki düşüş

Şubat ayının ilk haftasında uluslararası borsalarda satış baskısı yaşandı. Arkasından gelen yurtiçi borsalarda yaşanan değer kaybı, yatırımcıları endişeye sevk etti. Uzun süredir yaşanan yükseliş devri acaba kendisini gerileme dönemine mi bırakacak yoksa bu bir düzeltme mi olacak bunu göreceğiz. Borsalardaki geri çekilmenin, önce bir düzeltme hareketi gibi gözükse de, bu analiz yerini yavaş yavaş yeni bir döneme geçişe bırakmasına rağmen, kanımca bu sorunun cevabını vermek için biraz erken. Yatırımcı olarak, yurtdışı borsaları takip etmeye ve ona göre BİST piyasasında konum almakta fayda var 

İcra ve İflas Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik 

Tasarıyla, icrada ve iflasta, ticari ve ekonomik bütünlük arz eden ya da bir bütün halinde satıldığı takdirde daha yüksek gelir elde edeceği anlaşılan mal ve haklar, bir bütün olarak paraya çevrilecek. Borçlu, borçlarını ödeyebilmek veya muhtemelen bir iflastan kurtulmak için konkordato talep edebilecek. Yani, vade verilmek veya tenzilat yapılmak suretiyle, borçlu ve alacaklılar arasından yeniden yapılandırma anlaşması yapılacaktır. Tasarı, Adalet Komisyonunda kabul edildi

KDV Mevzuatında yenilik

Türkiye’deki nihai tüketicilere internet üzerinden hizmet sunan yabancı kurumlar, ülkemizde sadece KDV mükellefiyeti  açtırıp, hesapladıkları vergiyi ödeyecekler. Söz konusu hizmeti verenler, bu beyanlarını 3 nolu KDV  beyannamesi ile beyan edecekler.


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ