Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Gündemden Gelişmeler


Aralık 2017 - 205. Sayı
Bu makale 2017-12-29 11:18:23 eklenmiş ve 219 kez görüntülenmiştir.
Gökay Özyürek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının hazırladığı “Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliğinde Değişiklik 


Resmi Gazete’de yayımlanan yıllık izin yönetmeliği değişikliğiyle “en çok üçe bölünebilen” ücretli izin süreleri artık bölümler halinde kullanılabilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının hazırladığı “Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ayrıca yönetmeliğin 9’uncu maddesinin üçüncü fıkrasına eklenen fıkra ile yer altı işlerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izin süreleri dörder gün artırılarak uygulanacak.

Bu sayede, birçok şirkette pratikte uygulanan izin kullanma, kanuni dayanağına da kavuşmuş oldu. 


GMSİ Matrahının Tespitinde Götürü Gider Oranı Değişmiştir.

Gelir Vergisi Kanununun 74 üncü maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan “%25’ini” ibaresi “%15’ini”şeklinde değiştirildi. Yapılan düzenleme ile; Gayrimenkul sermaye iratlarının vergilemesinde götürü gider yönteminin seçilmesi durumunda dikkate alınan götürü gider oranı %25’den %15’e indirildi.

Bu değişikliğe göre, gerçek gider yöntemi  götürü gider yöntemine göre daha çekici hale gelebilir.


Teşvik Belgeli Yatırımlarda 2018 Oranları:

Teşvik belgeli yatırımlarda, 2017 yılı harcamaları için geçerli olan yatırıma katkı oranlarının ve kurumlar vergisi indirim oranının 2018 yılı yatırım harcamalarında da kullanılması sağlandı. 

Yatırımların artması açısından olumlu bir gelişme olarak görüyorum ve 2018’den sonraki yıllar için de devam etmesi gerektiğini ifade etmek isterim


MİLLİ TREN

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının (TCDD) bağlı ortaklığı Türkiye Vagon Sanayii AŞ (TÜVASAŞ) Genel Müdürlüğünün Milli Tren Projesi’nde istihdam edilmek üzere sözleşmeli mühendis alımına ilişkin giriş sınavı duyurusu Resmi Gazete’de yayımlandı.  Buna göre, 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye (KHK) tabi sözleşmeli statüde 5 makine mühendisi, 6 elektrik-elektronik mühendisi, ikişer endüstri mühendisi, metalurji-malzeme mühendisi, kimya mühendisi ve yazılım mühendisi alımı gerçekleştirilecek. Sınav başvuruları 29 Aralık tarihi mesai bitiminde sona erecek. 


Bu güzel istihdam müjdesinin ardından, yazımı noktalıyor ve tüm okurlara hayırlı, bol kazançlı ve huzurlu bir yeni yıl diliyorum.

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ