Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Milli Takım Üzerine Olumsuz Etkiler


Kasım 2017 - 204. Sayı
Bu makale 2017-11-24 12:31:20 eklenmiş ve 651 kez görüntülenmiştir.
H. Tanju OKTAY

Hepimizin üzerine titrediği Milli Futbol Takımımız geldiği nokta itibariyle hiçde iyi bir konumda değil. 2016 Avrupa Şampiyonasında başlayan düşme süreci hala devam ediyor.Milli takım 2018 Dünya Kupası finallerini kaçırdığı gibi, özel maçlarda da yenilgiler almaya devam ediyor. Peki Milli takımımız neden bu denli kötü? Kimler hatalı? Biraz bu konular üzerinde durmak istiyorum.

 

Milli takımımız her nekadar sadece futbolcular ve teknik direktörden oluşuyor gözüksede federasyonun takım üzerinde büyük etkisi var. Çünkü milli takımı yöneten, onun başına teknik direktörü getiren federasyon. Son zamanlarda öyle anlıyoruz ki federasyon futbolcu seçimlerine dahi karışıyor. Yani federasyon kötü yönetiliyor. Federasyona etki eden faktörler var. Bunların başında medya, sponsor firmalar ve siyaset sayabiliriz. Gerek teknik direktör seçiminde gerekse futbolcu seçiminde bu faktörlerin etkili olduğunu görüyoruz. Hatda son milli maçın kadro seçiminde bile menejerlerin etkili olduğu  söylendi. Enson teknik direktör değişikliğinde Fatih Terim gibi bir hocanın  eleme maçlarının bitimine son 4 maç kala görevine son verilmesi büyük bir hata idi. Adeta federasyon dereyi geçerken binek değiştirdi. Sonuç hüsran. Yeni gelen teknik adamın çok kısa zamanda takımı tanıması planlar yapması için yeterli zaman yoktu. Ki getirilen teknik direktörün kariyeri başarılı olmasına rağmen yaşının çok ilerlemiş olması değişikliğin uzun süreli bir projeksiyonla yapılmadığını gösteriyor. Buda ileride yeni teknik adamın getirileceği anlamına geliyor. Türk futbolunun en büyük sorunlarından bir tanesi sürekli teknik adam değişikliği. Takımın başına gelen en ufak bir başarısızlıkta hemen teknik adam değişikliğine gidelmesi büyük bir hatadır. Avrupaya baktığımızda küme düşüren hocaların dahi bazen takımın başında kaldığı daha sonra bu takımı tekrar şampiyon yaptığı biliniyor. Avrupada bazı hocalar 10 sene 15 sene hatda 20 seneden fazla takımın başında kalabiliyor. Buna Manchester United’ın eski teknik direktörü Alex Ferguson’u gösterebiliriz.Bizde ise maalesef çok sabırsız davranılıyor.En ufak bir başarısızlıkta teknik adam değişikliği isteniyor.  Teknik adam seçilmeden önce iyi düşünülmeli ve seçildikten sonra uzun vadeli işbirliği yapılmalı. Görevine son verileceksede sezon sonunu en azından ilk yarının sonuna kadar beklenilmeli. Tez zamanda yapılan teknik direktör değişimlerinin ne klublere nede milli takıma bir katkısı olmadığını üstelik tazminat ödenmesine neden olduğunu görüyoruz.

 

Milli takım üzerinde diğer bir etkeninde medya ve siyaset olduğuna şahit oluyoruz. Medyanın milli takımın başarısında göklere çıkarıp en ufak bir başarısında yerin dibine sokması takıma büyük zarar veriyor. Bu durumdan kamuoyuda etkileniyor. Aldığımız büyük başarıların ve başarısızlıkların sonucunda bunları iyi yönetemediğimiz bir gerçek. Medyanın faydadan çok zararı oluyor. Diğer bir etken ise siyaset. Siyasetin özellikle futbolcu seçiminde teknik direktör üzerinde etkili olduğu kamuoyunca biliniyor. Enson Arda olayında Terim istememesine rağmen gerek kamuoyu baskısı gerekse siyasi baskı yüzünden kadroya almak zorunda kaldı. Sonuç hüsran.

 

Özetle Milli takımımız üzerine etki eden bu faktörler azaltılmadıkça başarının gelmesi çok güç gözüküyor.  Umarın en kısa zaman içersinde Federasyon ve  Milli Takımımız düzelir ve başarılar elde eder.

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ