Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Da Vinci Şifresi


Temmuz 2017 - 200. Sayı
Bu makale 2017-07-31 11:22:33 eklenmiş ve 385 kez görüntülenmiştir.
Nurgül YILDIRIM

“ Mona Lİsa” , “Son akşam Yemeği “, ”  İnsan vucudu “ , “ Altın Oran”   deyince  birçoğumuzun aklına ilk olarak, ünlü İtalyan  sanatçı , ressam, müzisyen , mucit  ve matematikçi “ LEONARDO DA VİNCİ ”   gelir. İnsanlık tarihinin  beklide en büyük dehalarından biridir o .Birçok buluşuyla , ilkleriyle  , çeşitli eserleriyle , anatomik  çizimleriyle ilham kaynağı olmuş, eserleri çalınmasın diye tüm çalışmalarını  tersten yazmış ve notları  ancak ayna tutularak çözülmüştür. Yıllarca merak konusu olmuş tablolarıyla da insanları düşündürmüş ve  mesajlar vermiş bir sanatçıdır.

Mindlab Akıl oyunlarında  zeka oyunları arasında  sayılar kullanılarak ,oluşturulan şifrenin bulunmasını  amaçlayan eğlenceli “Da Vinci Şifresi “ diye bir oyun vardır. Bu oyunu okulda öğrencilerle oynarken oyunun adından  dolayı  LEONARDO DAVİNCİ  nin kim olduğu hakkında kısa bir bilgi vermiştim. Resim derslerinden de bir çok öğrencinin  ressam hakkında  az da   olsa bilgileri olduğunu gördüm..  Ancak  araştırma yaparken  ressam hakkında yeni öğrendiğim çok şey olduğunu farkettim  ve öğrencilerimle paylaştım.  Yaptıklarıyla dikkat çeken ünlü ressam hakkındaki bu  araştırdıklarımı   sizlerle de paylaşmak istedim.

 Leonardo da Vinci, Rönesans dönemi İtalya’da yaşamış olmasına rağmen; fikirleriyle çağının çok daha ötesinde bir ressam, bir mucit, bir müzisyen, bir matematikçi, bir bilim adamı ve bir yazardı. 

Da Vinci’nin ölümünden sonra biz insanlara kalan belki de en önemli hatıraları meşhur not defterlerinde saklıdır. Enteresan olan ise notlarını sağdan sola ve tersten yazmasıdır. Bu da notlarını ancak aynayla okunabilir hale getirmiştir.

İşte; 1519’da 67 yaşındayken ölüp yanında onlarca sorunun cevabını da götüren dahinin hayatına dair az bilinenler:

Çizimleri, düşünceleri ve icatları bizlere Leonardo da Vinci’nin iyi okullarda okuduğunu düşündürüyor olsa da aslında hiçbir zaman okula gitmedi ve babası  tüm eğitimini evde almasını sağladı.

Da Vinci, yavaş çalışan bir ressamdı ve bu onun eserlerinin çoğunun yarım kalmasına sebep oldu. Günümüzde Da Vinci’nin yarım kalan eserleri de, tamamlanmış eserleri kadar değerlidir.

Da Vinci’nin en ünlü eseri olan Mona Lisa, 1911’de Louvre Müzesinden çalındıktan sonra günümüzdeki ününe kavuşmuştur. Eserin, aslında ressamın kendisi olduğuna dair söylentiler vardır ve Da Vinci’nin Mona Lisa’nın dudaklarını tamamlaması ressamın 10 yılını almıştır. Leonardo’nun bu eserinde figürün arkasında uzanan manzaranın gittikçe soluklaşması, buğulu bir ton alması, üstadın bir buluşudur. Böylece o zamana kadar yalnızca çizgi perspektifiyle sağlanan derinlik, Leonardo’nun “Sfumato” diye tanımladığı bu yeni buluşla, diğer eserlerine de daha inandırıcı bir boyut kazandırmış olup sanat camiasında bir ilke imza atmıştır.

Bir komite üyesinin antika dükkanında bulduğu kitapta Mona Lisa’nın gözlerinde yer alan sembollerden bahsedildiğini görmesiyle başlatılan araştırmalarda; tabloları üzerinde çalışan

 bir grup sanat tarihçisi, ressamın bazı tablolarına aynayla bakılınca Tanrı figürü , sayılar ve çeşitli semboller olduğu belirtmişlerdir.

Vinceti, “Da Vinci’nin Mona Lisa’ya özel bir değer verdiğini biliyoruz ve hatta son yıllarında tabloyu gittiği her yere beraberinde götürdüğü de biliniyor.” diyor ve şöyle devam ediyor:

“Da Vinci’nin gizemli bir insan olduğu ve çalışmalarında kullandığı sembollerle kimi mesajlar ilettiği de bilinen bir gerçek. Bütün bu semboller belki de, tablodaki gizemli kişiye bir aşk mesajıydı.” 

Dünya üzerinde en fazla replikası yapılmış olan iki resim de (Mona Lisa ve The Last Supper -Son Akşam Yemeği) da Vinci tarafından çizilmiştir.

Ayrıca  Leonardo; anatomi, fizyoloji, coğrafya, jeoloji alanlarda incelemeler de bulundu. Sonuç olarak su ve kanalizasyon projelerini, şehir planlama, savaş teknolojisine, mimarlık gibi önemli icat ve buluşlarını kimseyle paylaşmadı. Bu buluşlar filozofluğa ve ressamlığa verdiği önemi bilim adamlığa da önem verdiğini gösteriyor. Aynı zamanda bu buluş ve icatlar sonraki yüzyıllarda ortaya çıkan birçoğunun öncü niteliğindedir.

Evet  pek çok kişiye ilham kaynağı oldu…

Nathaniel Highmore (1651) O günlerde ve 2000 yıl öncesine kadar erkeklerin ağzında daha fazla diş olduğuna inanılırdı. İlk kez Leonardo 32 dişi büyük bir doğrulukla tanımladı. Erkek beyni de kadın beyninden büyük ama... 
Çalışmaları … 1. dönem: 1489-1510 • Birinci dönemde daha çok; tek organ çizimleri, bağımsız vücut parçaları ve iskelet sistemi ile kafatası çalışmaları yaptı 
2. dönem: 1510-1519 • İkinci dönemde, Pavia universitesinde anatomi profesörü olan Marcantonio della Torre ile çalıştı.
Yaklaşık 30 kadavra üzerinde diseksiyon yaptı (100 yaşında bir kadavrası bile oldu) 
• Çok sayıda hayvan kadavrası disseke etti 
• 240’dan fazla anatomik çizim yaptı 
• Çalışmalarını 18 defterde tuttu
 • Çizim kenarlarında tuttuğu notlar 130.000 kelimeden fazla (elbette sağdan sola doğru !) 
• Tüm anatomi kolleksiyonu 600 sayfadan fazla
• Sadece A4 boyutunda kağıtlara; Mürekkepli tüy, tebeşir ya da kömürle çizdi 
• Çokça sayfa kenarı not aldı
   • Sadece notlardan oluşan sayfaları da var
• Sadece birkaç çizimini renklendirdi 
• Sadece 1 çizimi A4 boyutlarından büyüktür. 
Leonardo’yu özgün bir Anatomist yapan neydi ?
 Diğerlerinin arasında en doğru çizimleri yapması • Aynı oluşumu farklı açılardan çizmesi • Oluşumları birden fazla planla görüntülemesi • Devasa bir sayfa kenarı not arşivi tutması • Çizimlerinin kapsamlı gözlemlere dayanması • Karşılaştırmalı olarak çalışması
1480’li yıllarda, zırhlı bir aracın ve ilk bisikletler kullanıma başlamadan 300 yıl önce ilk bisikletin planlarını çizdi.
Gökyüzünün neden mavi olduğunu, havanın ışığı yaydığını söyleyerek açıklayan ilk kişi, da Dinci’dir.
Da Vinci 24 yaşındayken homoseksüel olduğu iddiasıyla tutuklandı fakat hiçbir kanıt bulunamadığı için serbest bırakıldı. Günlüklerine göre bu olay, özel hayatın özel tutulması gerektiğini düşünen da Vinci’yi sarstı. Bu olayın arkasından homoseksüel olduğu iddialarının ardı arkası kesilmedi ve hayatının bir dönemini bu sebepten dolayı idam edileceği korkusuyla yaşadı.
Bir eliyle resim çizerken, diğer eliyle tersten yazı yazabiliyordu. Yazılarını ise sağdan sola yazdığı için da Vinci’nin yazdıklarını okumanız için bir aynaya ihtiyaç duyuyordunuz.
Da Vinci, muzip bir kişiliğe sahipti, öyle ki kertenkelelere kanatlar ve boynuzlar takarak Vatikan’daki insanları korkuturdu.
Leonardo da Vinci İcatları
Dişliler kullanılarak yapılmış ilk mekanik hesap makinesi ve yaylı bir mekanizmayla çalışan bir araba,kriptex,kendine özgü bir yazı karekteri (aynadan bakılarak okunabilir), dört kişi tarafından çalıştırılabilen bir helikopter ,hafif bir hang glider da bulunan çeşitli uçan makineler, makineli tüfekler, zırhlı tank, bombalar, paraşütler, denizaltı,güneş enerjisi vasıtası ile içbükey aynalar yardımıyla suyu ısıtacak bir tasarım yapmıştır. 
Leonardo da Vinci İlkleri
- Sanat ve bilimin kenetlenmesi tarihte ilk kez Leonardo ile bu kadar güçlü oldu.
- Resimde klasik üslubu zirveye ulaştırdı.
- Bir doğa parçasını resmin esas konusu yapan ilk Batılı sanatçıydı.
- İlk kez resme kişiliği getirdi. Birbirine benzer yüzler yerine farklı karakterlerdeki yüzleri resmetti.
- Tutkal boya yerine ilk kez yağlıboya kullandı.
- Yeni perspektif anlayışı getirdi.
- Sfumato tekniğini ilk kez kullandı. Gölgeden ışığa doğru yeni bir geçiş yaptı, biçimlerin gizemli bir yarı gölgeden yavaş yavaş çıkmasıyla üçünü boyut yanılsaması yarattı.
- İlk kez sağdan sola ve tersten, ancak ayna tutularak okunabilecek notlar yazdı.
- “Mona Lisa”da kullandığı boyutla farklılık yarattı.
- Görmeyi fotoğraf makinesinin mantığıyla açıklayan ilk kişi oldu.
- Görme duyusuyla ilgili sinirlerin, gözün arkasından çıkıp beyine ulaştığını ilk gözlemleyen anatomici oldu.
- Modern karşılaştırmalı anatomi disiplinine öncülük etti.
- İnsan vücudunun parçalarını kesitler halinde ilk o çizdi.
- Kalbin ilk kez sağ ve sol ventrikül ayrımını ortaya koydu.
- Sol ventrikül duvar kalınlığının, sağ ventrikül duvar kalınlığına oranla yaklaşık üç kat fazla olduğunu saptadı.
- Öküz kalbi kullanarak ilk yapay kalp modelini hazırladı.
- Beynin ve kalbin odacıklarının görünüşünü ilk o ortaya koydu.
- Rahimdeki bebeğin hiç bilinmeyen bilimsel çalışmalarını o yaptı.
- İnsan vücudundaki oranları belirledi ve “altın oran” ile doğada da aynı oran dengesini buldu.
- İlk teleskopu Leonardo’nun yaptığı düşüncesi kesinlik kazanmasa da “Manuscript F” olarak bilinen cep defterindeki çizim bunu düşündürmektedir.
- Yeni makineler üretti, makinelerin doğa ile yakınlığını araştırdı.
- Çok detaylı ve gerçekçi haritalar hazırladı.
- Bitkilerde yaprak düzeni sistemini ilk tarif eden kişiydi.
- Botanik bilimine öncülük yaptı.
- Bir ağacın yaşının, gövde kesitindeki halkaların sayısına eşit olduğunu tespit etti.
Da Vinci’nin son sözleri: “Eserlerim ulaşmaları gereken doruk noktasına ulaşamadı.” olmuştu.
Sevgiyle ve sağlıkla kalın…
 
 
Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ