Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

İnsan Ol


Temmuz 2017 - 200. Sayı
Bu makale 2017-07-31 11:16:29 eklenmiş ve 367 kez görüntülenmiştir.
Nazan ALPTEKİN

Bu ay “insan olmak” konusunda yazmak istiyorum. Bilimsel adıyla HÜMANIZM.

Hümanizmin tanımı “Genel olarak akıllı insan varlığını tek ve en yüksek değer kaynağı olarak gören, bireyin yaratıcı ve ahlâki gelişiminin, rasyonel ve anlamlı bir biçimde, doğaüstü alana hiç başvurmadan, doğal yoldan gerçekleştirilebileceğini belirten ve bu çerçeve içinde, insanın doğallığını, özgürlüğünü ve etkinliğini ön plana çıkartan felsefi akım.”

Çok karışık geldi değil mi? 

Ben size özetleyeyim; Hümanizm insan olmak yani insana yakışır şekilde  muhabbet, insancıllık/insancılık; insanı, renk, ırk, din ve mevkiini dikkate almadan sevmek, onun hayrını düşünmek…

Hayatım boyu insan olarak doğmanın buna layık olmakla teşekkürü olur diye düşündüm. Olaylara tek taraflı bakmamaya özen gösterdim.

 Her insana değer vermeye ve her insanın şartları gereği onaylamadığımız davranışlara girdiğini varsaydım. 

Öte yandan herhangi bir aklî sorunu olmayan her bireyin karşısındakini sebepsizce veya düşüncesizce yıpratmaya hakkı yok diye de düşündüm. Benim tarzım bu, bence fazla tezahürata gerek yok gibi ben merkezcil düşünce “insan” olmaktan uzak davranışlar dedim.

Geçen ay okulumuzda kep atma töreni oldu.

 Törende herkes iyi dileklerini dile getirdi. Duygu dolu konuşmalar yapıldı. Sıra Fen Lisesi okul birincisinin yaptığı mezuniyet konuşmasına geldiğinde İSTEK Okullarının “insan yetiştirmek” konusunda ne kadar başarılı olduğu gözler önündeydi. 

 Tüm yöneticilere, öğretmenlerine, okul memurlarına teşekkür eden bu pırlanta gibi kızımız kapıdaki güvenlik görevlilerini ve temizlik elemanlarını da unutmamıştı. Ertesi gün, güvenlik kulübesinde halâ bu konu konuşuluyordu. 

Çok alkışladık o öğrenciyi Nazan Hanım, çok duygulandık derlerken hepsinin gözlerindeki o insanî duyguyu fark etmemek imkânsızdı. Kurumlardan başlayan insana değer verme kavramı çalışanlara ve özellikle okullarda öğrencilere kadar işte böyle ulaştığına bir kez daha şahit oldum. Bir sonraki gün okul birincisi kızımızla karşılaştığımda ona bunları anlattım. Anlattım ki; yaşı ilerleyip anne olduğunda da, çalıştı yerde yüksek mevkilere geldiğinde de bu harika özelliğini yitirmesin.

  

 Hümanizm dendiğinde akla gelen ilk kişinin Yunus Emre olduğunu herkes bilir. 

 

Türlü dilde söyleyen

Yere göğe sığmayan

Sığmış bu can içinde 

Çok aradım özledim

Yeri göğü aradım

Çok aradım bulamadım

Buldum insan içinde

İnsani duygularınızı kaybetmeyin. İnsanları o anıyla değil geçmişi/yaşamak zorunda kaldıkları ve şu anki ortamı ile değerlendirin.

 Ön yargılı olmayın. Doğayı, hayvanı ve tüm evreni sevme gücüne sahip bir tür olduğumuzu unutmayın. Atalarımızın içine giren hırs/kibir ve öfkeden arınmak için aklınızı kullanın…

Bu ay yazdığım konu sayfalarca sürebilir. Oysa verilen mesaj çok net: İNSAN oluşuna lâyık ol.

 Aşk’ınız daim, kötülükler ve telaşlar sizden uzak olsun da işleriniz rast gelsin...

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ