Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Ülkemizde, Yabancı Yatırmcılar Tarafından Şirket Satın Alma İşlemleri


Temmuz 2017 - 200. Sayı
Bu makale 2017-07-31 11:03:44 eklenmiş ve 299 kez görüntülenmiştir.
Gökay Özyürek

2017 yılı satın almaları: 2016                       2017 ( 6 aylık)İşlem Sayısı: 224 işlem 97 işlem       İşlem hacmi: 7,5 milyar  6,5 milyar dolar.


Özellikle Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Japonya başta olmak üzere, Ortadoğu ve Uzakdoğu merkezli yatırımcıların ülkemiz şirketlerine ilgisi devam ediyor. Yılsonu rakamlarında, belirleyici olan hiç şüphesiz, özelleştirmeler olacaktır. 2016 yılı son 8 yılın en düşük işlem hacmine sahne olurken, 2017 yılsonu tahminlere göre; toplam satın alma rakamı, 9-13 milyar dolar bandı olacaktır. Sektörel olarak ise, enerji ve altyapı sektörlerinde yatırım ilgisi devam edecektir.

Özelleştirme projelerinde, at yarışları, Milli Piyango, Şeker fabrikaları ilk sıradadır. HES özelleştirmeleri bu sene de önemli bir özelleştirme alanı olacaktır. 

Denetim şirketlerinin, Kurumsal Finansman bölümlerinin raporlarına göre bu yıl gerçekleşen-  hisse bazında -önemli satın alma işlemlerinden bazılarına örnek verecek olursak, şu işlemleri sıralayabiliriz.

Bir Katar şirketi tarafından, yüzde 12 hissesi alınan Boyner , bir Japon şirket tarafından yüzde 45,5 satın alınan SaideTekstil, bir Fransız şirket tarafından yüzde 8,1 hissesi satın alınan Tav Havalimanı Holding, bir BAE şirketi tarafından tamamı satın alınan MNG kargo, bir Fransız şirket tarafından tamamı satın alınan Tekin Acar Kozmetik, bir İngiliz şirket tarafından yüzde 47’si satın alınan Tavuk Dünyası bu satın almalara örnek verebiliriz.

EMLAK VERGİSİ BİRİM DEĞERLERİ YENİDEN BELİRLENİYOR.

Emlak vergisi değerinin  hesaplamasında baz alınan arsa ve arazi birim değerleri yediden belirlenecek. Dört yılda bir yapılan bu yenilemede belirleme 2017 yılı, yeniden belirleme yılı olacak. 2018 yılından 2021 yılına kadar geçerli olacak emlak vergisi değerleri ve ödenecek emlak vergisi tutarları belediyelerce askıya çıkacak.

Ülke ekonomisinde, yaz döneminde sezonsal olarak bir durgunluk dönemi olacağını beklemekle beraber, sonrasında 2016 yılındaki durgunluğun yerini bir çıkış trendine bırakacağını tahmin ediyor ve herkese sağlıklı ve huzurlu bir ay diliyorum.


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ