Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Bugün Günlerden Srebrenitca


Temmuz 2017 - 200. Sayı
Bu makale 2017-07-31 10:58:52 eklenmiş ve 333 kez görüntülenmiştir.
Reha Mirsad KARTAL

1995 yılının Temmuz ayının 10 u idi.Bir kaç yıldır devam eden Bosna Hersek iç savaşı tüm hızı ile sürüyor ve Dünya bilhassa Muasır (Çağdaş) Avrupa kendi göbeğinde ki bu katliamlara iç savaşa ve hatta Jenosid e sadece seyirci kalıyordu... Sahteden Timsah Gözyaşları dökmekten başka bir şeyde yapmıyorladı..Herşey o kadar açık aleni fütursuzca yapılıyordu ki aslında yeni bir delile karineye ihtiyaç hissedilmesine de gerek yoktu müdahale etmek için..

Müdafaası çok zayıf bir halk en modern silahlarla desteklenen Sırp çetecilerinin önünde savunmasız av idi adeta... İşte bu iklimde 10 Temmuz 1995 de gerçekleşti Srebrenitca katliamı..Nasıl mı işte orası hepimize ibret olacak biçimde.. zira orada jenosid (soykırıma) uğrayarak 10 bine yakın katledilen sivil aslında Boşnaklar Avrupa nın göbeğinde ki bu Sarı Müslümanlar değil biz Türklerdik.. Osmanlıydık..Bunu orada katliama başlamadan evvel Sırp kasabı Ratko Mladiç net biçimde ifade etmişti.. ‘’ Bugün burada yapacağımız katliam (o bunu tabi savaş olarak niteliyordu) Kosova Savaşlarının (1389-1448) İntikam günüdür.. 

500 sene evvel kaybettiğimiz savaşın intikamını Türklerden alma günüdür bugün .. Haç Hilal savaşının Rövanşıdır bugün ‘’ Evet baş katil Ratko Mladiç in ifadeleri aynen böyle idi ‘’ Bosna Hersek Sırplarının tıpkı siyasi liderleri 

Radovan Karadziç gibi konuşuyordu.. o da bağımsızlıklarını ilan edeceğini Parlamento da söyleyen Boşnakların Bilge Lideri Alija İzzetbegoviç e benzer şeyleri söylemiş tehdit etmişti.. Gerçekten de adamlar ciddi olarak sözlerini tuttular ve Türklerden Kosova savaşlarının intikamını aldılar.. 

Eee heralde Bosna Hersek Sırpları intikamlarını Türkiye Cumhuriyetinden alacak değillerdi ya? güçleri şimdilik sivil masum silahsız insanlara yetiyordu onlardan aldılar.. günü gelir güçleri yeterse anavatan Türkiye den de intikam alacakları günler gelirdi belki !!!.. ama şimdilik ellerinden gelen buydu Sırpların !! 

Burada üzerinde durulması gereken asıl noktalardan biri hatta belki de en mühimi Sırpların bu katliamı BM (Birleşmiş Milletler) denetiminde ve gözetiminde yapmaları idi.. Hollandalı askerlerden müteşekkil Srebrenitca da ki BM güvenlik güçleri Boşnaklara yaptıkları çağrıda teslim olmaları halinde BM güvencesinde olduklarını ve canlarına dokunulmayacağını Taahhüd (Garanti) etmişti.. Bunun üzerine teslim olunan halkı adeta kuzu gibi Sırplara bizzat BM (BİRLEŞMİŞ MİLLETLER) teslim etmiş ve eli ile bu katliamı yaptırtmıştı.. sadece bu katliam bile Birleşmiş Milletlerin nasıl bir Haçlı Teşkilatı olduklarını ve Genel de Müslümanlara Özelde de Türklere ve onların tarihlerine nasıl baktıklarının hangi seviyede gördüklerinin birer delili idi..

 Onlar Türkleri veya Türkler yüzünden Müslüman olmuş Boşnakları ya da başka kavimleri ırkları insan bile saymıyor ve bir an evvel Balkanlardan Avrupa dan temizlenmesi (Ethnic cleansing) gereken bir habis ur gibi görüyorlardı.. 

 Halbuki Türkler o toprakları (Balkanları ve taa Avrupa içlerine kadar Doğu Avrupa yı) 400 sene idare etmiş ama hiç kimsenin Diline Dinine İbadetine vs karışmamış red inkar veya asimilasyon tatbik etmemişti.. 

  Zaten 400 yıl geçse de o bölgelerde Türkçe konuşulmamasının herkesin Müslüman olmuş olmamasının diğer Din Dil ve Etnisitelerin Muhafaza edilmiş olmasının sebebi bu idi.. 

Yani Osmanlının, İslamın, Türklerin Hoşgörüsü idi... 

Bu hasletlere de günümüzde ne kadar muhtacız halbuki? 

 Yazımızı Bilge Kral Alija nın sözü ile bitirelim.. 

‘’ size yapılan katliamların intikamı peşinde koşmayın..ama unutmayında..zira unutulan katliamlar tekerrür eder ‘’

 22 . yılında Srebrenitca Müslümanlarını Rahmetle anıyor ve bu katliamları yapanları Telin ediyoruz..

Bu yazı 11 Temmuz tarihinde kaleme alınmıştır.

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ