Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

AR-GE Projelerini Destekleme Programı


Haziran 2017 - 199. Sayı
Bu makale 2017-06-20 10:36:57 eklenmiş ve 767 kez görüntülenmiştir.
Gökay Özyürek

Özel sektörün Ar-Ge ve özgün teknoloji projelerine, Öncelikli Alanlar AR-GE projeleri destekleme programı çerçevesinde, destek verilecek. Program kapsamında bu yıl 101 milyon TL hibe verilecek. 

Harcama sonrası büyük ölçek kurumlar için yüzde 60, Kobiler için yüzde 75 oranında geri ödemesiz destek verilecek. Ayrıca kuruluşlara yüzde 10 genel gider desteği uygulanacak.

Destek programının amacı, Ulusal Bilim Teknoloji ve Yenilik Stratejisi çerçevesinde belirlenecek öncelikli alanlarda sonuç odaklı, izlenebilir hedefleri olan, ilgili bilim/teknoloji alanlarının dinamiklerini gözeten ve yurt içinde yapılan Ar-Ge projelerini desteklemek ve bu projeler arasında eşgüdüm sağlamaktır.

PROJE SÜRESİ:

Küçük Ölçekli projelerin süresi en fazla 24 ay,

Orta ve Büyük Ölçekli projelerin süresi en fazla 36 aydır.

PROJE BÜTÇESİ:

2017 yılı için, her üç ölçekte ayrı ayrı desteklenecek projeler için destek alt ve üst limitleri (Burs dahil, Proje Teşvik İkramiyesi (PTİ), Kurum hissesi ve yurtdışı araştırmacı giderleri hariç) aşağıdaki gibi belirlenmiştir.

Küçük Ölçekli projeler : 500.000 TL’ye kadar

Orta Ölçekli projeler : 500.001 - 1.000.000 TL

Büyük Ölçekli projeler : 1.000.001 - 2.500.000 TL


MAYIS ENFLASYON VERİLERİ 

Türkiye’de tüketici fiyatları Mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11.72 artış kaydetti. Yurt-içi üretici fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15.26 artış kaydederken, aylık bazda yüzde 0.52 yükseldi.

Kurdaki yükselişin ardından yükselen enflasyonun yaz aylarında yükselişinin duracağını bekliyorum. Gıda alanında yüksek seyreden enflasyonun düşürülmesi için gerekli tedbirlerin alınacağını düşünüyorum.     

TÜFE MAYIS :  %11.72 ÜFE MAYIS : 15,26

HİSSE SENETLERİ YATIRIMCININ YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ 

Emeklilik yatırım fonları yılın ilk 4 ayında ortalama yüzden 6,5 net getiri sağlamıştır.  2016 yılında düşen global risk iştahı 2017 yılının başından itibaren yükselişe geçmiştir. Bu nedenle,  gelişmekte olan ülke varlıklarına olan talepten, TL cinsi varlıklar da yararlanmıştır. Hisse senedi ve endeks bazlı Emeklilik yatırım fonları yüzde 20’nin üzerinde getiri sağlarken, yüzde 9,85 kazanç oranı ile altın endeksli  Emeklilik yatırım fonları, hisse senetli fonları takip etmiştir.

Mart ayında ekonomik büyümeye destek olan Kredi Garanti Fonları (KGF) ve Nisan ayına yapılan faiz artırımı, yatırımcılar nezdinde para politikasına önemli bir güven kazandırmış, yatırım ortamına olumlu katı yapmıştır.

Yaz ayı boyunca, yatırımcıların yüzünün güleceği, ekonominin beklenen büyüme trendine gireceğine inanıyor, hayırlı kazançlar diliyorum

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ