Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

İki Damat Tahliyesi ve Hukukumuzun Müstakilliği


Haziran 2017 - 199. Sayı
Bu makale 2017-06-20 10:35:12 eklenmiş ve 459 kez görüntülenmiştir.
Reha Mirsad KARTAL

İki damat olayına da basit çözümlemeler yapalım. Şöyle düşünelim: Damatların serbest kalmasının Ak Parti’ye ve Sayın Erdoğan’a zararı var. Bunda şüphe yok; hatta öyle ki 60 bin içerdeki tutuklunun, 200 bine yakın işten el çektirilmenin bir faydası yok ama bu 2 damadın zararı var... Peki bu iki damadı kim serbest bıraktırdı? HUKUK (Yargı) öyle ise yargıda Ak Parti ve Sn. Cumhurbaşkanımızın zarar görmesini isteyenler var hala? Hukukta FETÖ veya Sn. Erdoğan düşmanları bulunmaya devam ediyorlar- Peki bu iddia doğru ise, yargının Sn. Erdoğan’ın eline geçtiği iddiası ne? Yani hukuk Sn. Erdoğan’ın aleyhine çalışıyorsa, bu hukuk Sn. Erdoğan’ın hukuku olabilir mi ? 

O zaman şöyle mi diyelim? Hukuk Sn.Erdoğan’a zarar veriyorsa iyi bir Hukuktur; ama Sn.Erdoğan’a zarar değil fayda veriyorsa bu “yandaş” bir Hukuktur! Devam edelim: bu iki damat şayet mükemmel bilgiler, itiraf ve ifşaatlarda bulunmuş ve bu yüzden tahliye edilmiş olabilirler mi? El cevap: mümkündür, zira bilhassa Kavurmacı tahliyesinden sonra FETÖ operasyon, gözaltı ve tutuklamaları neredeyse on kat artmıştır... Diyelim ki bu iddia zayıf bir ihtimaldir, peki ama HSK’nın başkanı Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ değil mi? El cevap: evet odur. O halde istese Kavurmacı’yı serbest bırakan hukuktan çok rahat hesap soramaz mı? Sorar ve o tahliyeleri veren hâkim veya varsa savcıları da tutuklatabilecek gücü var. O halde kendi aleyh ve zararlarına % 100 olduğunu bile bile Sayın Bekir Bozdağ veya devleti yöneten Ak Parti erkânı bu tahliyelere neden göz yumuyor? Ona da şöyle cevap verelim; nasıl olsa sesli düşünüyor ve herhangi bir bilgi ve bulguya dayanmayan tüm ihtimalleri değerlendiriyoruz... 

O zaman yargı bağımsız ve hükümet erkanı yargıya müdahale edemiyor. İyi ama bu ihtimali çok muteber bulmamıştık zannederim. O halde neden bu damatlar serbest bırakılıyor? Ya devletin istedikleri bilgileri veriyorlar, yada yargı hakikaten müstakil (bağımsız) karışılamıyor ve Sn.Erdoğan düşmanı FETÖ’cü veya başka hizipler Reisimize itibar suikastı yapıyorlar..! Bu ihtimalleri söyledikten sonra biraz da şu bağımsız yargı (Müstakil ve bi taraf Hukuk) meselesine temas edelim... Ülkemizde Hukukun üstünlüğü kalmadı ‘’ÜSTÜNLERİN HUKUKU” var sözlerini herhâlde sıklıkla (mütemadiyen) işitiyor, okuyor ve görüyorsunuzdur; bu iddiayı doğru kabul edelim... Türkiye şu an “yargı bağımsızlığı” olmayan bir ülke diyelim. Ne zamandan beri? Bilhassa yargıda birlik platformunun 2014’te ve HSK’nın 16 Nisan referandumunu takiben yeniden şekillenmesinden sonra değil mi? Yani Sn.Erdoğan yanlısı “hukuk” var değil mi? Pekala buna da Eyvallah, bu da doğru diyelim.. 2014 Ekim’inden evvelki FETÖ ağırlıklı ve Tuncay Özkan’ı, Mustafa Balbay’ı, ilhan Cihaner’i tutuklayan gece yarısı 80 yaşındaki İlhan Selçuk’u, Türkan Saylan’ı yataklarından alıp emniyete çektiren HUKUK (YARGI) bağımsız mıydı haa?! 

O da değildi duydum cevabınızı! Çünkü o sırada HSYK, FETÖ’nün elindeydi ve SN. CUMHURBAŞKANIMIZ’ın “NE İSTEDİLER DE VERMEDİK?!’’ Dediği dönemdi... Yani onun da suçlusu Sn. Erdoğan’dı! Duydum cevabınızı.. ) Ona da Eyvallah! Ama hayat Türkiye’de Ekim 2010’da başlamadı ki? Zira FETÖ’cü HUKUK 2010 Eylül’ündeki referandumdan sonra hâkimiyet sağlamıştı... Ondan önce Kemalist Kadir Özbek’in HSYK’sı bulunuyordu; yani Erdoğan’ın FETÖ’lü veya FETÖ’süz hukuku 2010 Eylül’ünden evvel yoktu. Kimindi o hukuk? Seyfi Oktay’ların, Mehmet Moğultay’larındı...Yani 2007 yılında Ergenekon, 2009 yılında Balyoz Kumpaslarının davalarını başlatan hukuk FETÖ’cü veya Erdoğan’a YANDAŞ!!! olan hukuk değildi..! Yani Zekeriya Öz’ü, Kemalistlerin (İlhan Cihaner’ in, İlhan Selçuk’un, Mustafa Başbay’ın, Tuncay Özkan’ın, Türkan Saylan’ın ve generallerin) üzerine üzerine “saldır JO” diyerek götüren bizzat Kemalist Hukuk yani Seyfi Oktay’ın, Moğultay’ın militan Hukuku idi...Öyle değil mi arkadaşlar? 

Hani Mehmet Moğultay demişti ya Binlerce kadro verdik diye..90’lı yıllarda teşekkül eden CHP (SHP) oligarşik yargısı (Hukuku) idi.. pekala o yargı yani 2010 evveli Kemalist CHP’li YARGI TARAFSIZ MIYDI? Devam edelim, çünkü hayat 90’lı yıllardan evvel de vardı ve bu ülkede yine yargı vardı; pekâlâ o yargı tarafsız mıydı? El hak cevap verecek olursak; o da Kenan Evren Yargısı idi ... Yani Seyfi Dede’nin, Moğultay’ın yargısı taraflıydı da ondan evveli Kenan Evren askeri hukuku mu tarafsızdı? Yani 16 yaşındaki Erdal Eren’i yaşı ufak diye bir gecede yaşını büyütüp asan NATO’cu 12 Eylül Faşist yargısı mı tarafsızdı? Ya 70’li yıllarda ki DGM’li sıkıyönetimli mahkemeler mi tarafsız yargı idi? Mayıs 1972’de Deniz Gezmişleri asan mahkemeler mi tarafsız idi? Devam edelim daha geriye gidelim mi? Mesela; Yassıada’daki Salim Başollar’ın, Ömer Altay Egeseller’in Adnan Menderes ve arkadaşlarına ‘’Sizi buraya tıkan irade asılmanızı istiyor’’ diyen hukuk mu tarafsız idi? 27 Mayıs 1960 Faşizmi mi tarafsız HUKUK getirmişti? 

Daha da evveline gidelim mi? 1940’larda ki 30’larda ki Ezan okuduğu için tutuklayan, Kuran okuduğu için hapseden, şapka giymediği için binlerce Müslümanı asan hukuk mu TARAFSIZ idi? İskilipli Atıf Efendiyi asan yargı mı tarafsız idi? Yoksa Takrir-i Sükun’u Şark Islahat Planını tatbik eden ona uygun cezalar veren hukuk mu tarafsız idi? Allah aşkına bu topraklarda hiç tarafsız ve müstakil bir hukuk oldu mu 90 yıldır da şimdi ki hukuk tarafsız olsun ??? Öyle ise bari şöyle deyin: Kamer Genç gibi ‘’bugüne kadar bizim “Dedelerin Hukuku” vardı, şimdi ise sizin “İmamlarınızın Hukuku” var! Bunu Kamer Genç 12 Eylül 2010 referandum sonrası FETÖ’cü HSYK için söylemişti... 

Şimdiki yargının da şayet yandaş olduğunu iddia edenler, hadi dürüstçe ifade edin Kamer Genç gibi... ‘’Biz artık sizin MNP’nizi MSP’nizi Refah ve Fazilet Partilerinizi kapattığımız gibi keyfe keder partinizi kapatamıyoruz..Ak Parti’ye daha 2008 Mart’ında olduğu gibi kapatma davası açamıyoruz, yargı bizim elimizden çıktı! ‘’ deyin, biz artık internet-gazete haberleri ile yüzde 50 rey sahibi partinizi kapatamıyoruz “YARGI ELİMİZDEN ÇIKTI” deyin de olsun..! Yok mu Kamer Genç kadar medeni cesaretiniz..? ‘’Herşeyin başı güçtür..! Adalet ne gezer? ‘’ deyin... Sopa kimin elinde ise, yargıyı o yönlendiriyor’’ deyin! İyide başa dönelim tekrar )) bu 2 damat neden serbest bırakıldı kardeşim? Yargıya başkaları mı hakim, yoksa aslında hukuk tekniği açısından bir sakınca yok mu?7.5 yıl ile yargılanan bazı FETÖ’cü iş adamları TCK’nın yeni değişen infaz yasaları sebebi ile mi tahliye oluyor ?

Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ