Teknik Elektrik Postası - Sektörün Kalbinden

Çeşitli Haberler


Mart 2017 - 196. Sayı
Bu makale 2017-04-01 13:26:56 eklenmiş ve 613 kez görüntülenmiştir.
Gökay Özyürek

TÜRKİYE; Ziraat Bankası, finansmana erişmekte güçlük yaşayan KOBİ’lerin finansmanı için Avrupa Yatırım Bankası ile 100 milyon Euro tutarında bir kredi anlaşması imzaladı.


Sağlanan kredi, KOBİ şirketlerine TL veya yabancı para cinsinden kullandırılabilecek. İlk üç yılı geri ödemesiz ve toplam sekiz yıl vadeli kredi, 200 milyonluk yeni kaynağın ilk dilimini oluştururken, ikinci dilime ilişkin anlaşmanın da 2017 yılı içerisinde imzalanarak tüm kaynağın işletmelerin kullanımına sunulması planlanıyor.


ABD 

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından Perşembe günü açıklanan verilere göre, ABD’de işsizlik haklarından yararlanma başvuruları 11 Mart ile sona eren haftada 241 bin oldu. ABD Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre konut başlangıçları Şubat’ta %3 artarak 1.29 milyon adet oldu. Bu, 4 ayın en yüksek seviyesi oldu. Bir önceki aya ilişkin veri 1 milyon 246 binden 1 milyon 251 bine revize edildi. İnşaat izinleri ise bu dönemde %6.2 düşerek 1.21 milyon ile tahminlerin altında kaldı. 


RUSYA

Turizmdatabank’ın, Rusya federal istatistik ofisi Rossstat tarafından açıklanan verilerden derlediği bilgilere göre, Rus turistlerin, 2016’da yurt dışına yapılan seyahatleri yüzde 7,9 azalarak 34,3 milyondan 31,6 milyona düştü. 2016’da Rusların en fazla seyahat yaptıkları ülke ve bölgeler arasında ilk sıraları; Abhazya, Finlandiya, Kazakistan ve Ukrayna aldı. Turistik talep açısından ilk sıraları ise; Avrupa ve bazı Asya ülkeleri alırken, 2016’da Türkiye yüzde 77, Mısır da yüzde 56 dolayında düşüş görüldü..


İNGİLTERE

İngiltere’nin Avrupa Birliğinden (AB) ayrılma (Brexit) sürecini resmi olarak başlatacak 50. maddeyi yürürlüğe koyma yetkisini hükümete devreden tasarı kraliyet onayını alarak yasalaştı. Yasanın yürürlüğe girmesiyle İngiliz hükümeti, Lizbon Anlaşması’nın, üyelerin birlikten ayrılma sürecini düzenleyen 50. maddesini yürürlüğe koyma ve Brüksel ile müzakereleri başlatma hakkına sahip oldu. Hükümet, bu ay bitmeden 50. maddeyi yürürlüğe koymayı hedefliyor. Söz konusu maddenin işletilmesiyle başlayacak ayrılma süreci yaklaşık iki yıl sürecek. İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ta geçen yıl yapılan AB referandumunda halkın yüzde 52’si Brexit’ten yana oy kullanmıştı.


Nisan ayı Kurumlar vergisi ayı olduğu için şirketlerimiz için yoğun geçecektir. Gerek finansal tablolar ve ilgili dipnotları, gerek kurumlar vergisinin beyannamesinin içinde bulunan diğer tablo ve raporların hazırlanmasında mali işler bölümü çalışanlarına başarılar diliyorum.


Diğer yazıları...
Dergilerimiz
Baş Yazar
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Anket
Dergimizi nasıl buluyorsunuz?
Güzel
Çok Güzel
İdare Eder
Daha iyi olabilir
Beğenmiyorum
© Copyright 2013 Teknik Elektrik. Tüm hakları saklıdır.
ELEKTRİK
AYDINLATMA
TEKNİK BİLGİ
ENERJİ
GÜNEŞ ENERJİSİ
RÜZGAR ENERJİSİ
NÜKLEER ENERJİ
TEKNOLOJİ
GÜNDEM
SİYASET
EKONOMİ
SPOR
EĞİTİM
DÜNYA
DOST SİTELER
ANAHTAR -PRİZ
KABLO ÜRETİCİLERİ
ŞALT ÜRETİCİLERİ